خانه > اخبار > سیاست های ترامپ عامل بی ثباتی بازار نفت است

سیاست های ترامپ عامل بی ثباتی بازار نفت است

     تحلیلگران مسائل اقتصاد سیاسی اعتقاد دارند خط مشی های «دونالد ترامپ» همچون اقدام اوپک بر بازار انرژی و قیمت بالای نفت تاثیر دارد زیرا سیاست های غیرمنطقی، متناقض و حتی عوام فریبانه وی در حوزه های داخلی و بین المللی بازار نفت را پرتلاطم ساخته است.

 

به نقل از گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، توئیت های «دونالد ترامپ» این بار دامان بازار انرژی و نفت را گرفت. رئیس جمهوری ایالات متحده در اظهارنظری غیرکارشناسانه، متناقض و تاحدود زیادی پوپولیستی از خط مشی اوپک به عنوان بزرگترین نهاد بزرگ اقتصادی به علت بالا نگاه داشتن قیمت نفت انتقاد کرد. 
این سخنان در حالی از سوی رهبر آمریکا بیان شده است که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران بخش بزرگی از تنش در بازار انرژی و افزایش قیمت جهانی این کالا به علت سیاست های غیرمنطقی کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری ترامپ حاصل شده است. 
پس از آنکه از سال ۲۰۱۴ کاهش قیمت نفت سرعت یافت و در ماه های نخستین سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۳۰ دلار در هر بشکه هم رسید، اکنون قیمت نفت به بالاتر از ۷۰ دلار در هر بشکه افزایش یافته و حتی قیمت نفت برنت به ۷۴ دلار نزدیک شد و پیش بینی می شود با ادامه وضع موجود تا پایان سال به ۸۰ دلار برسد.
حال رئیس جمهوری آمریکا به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان با انتقاد از اوپک نوشته است «بار دیگر اوپک شروع کرد. در حالی که همه جا و از جمله در نفتکش‌ های دریایی نفت بسیار زیادی وجود دارد اما قیمت نفت هنوز به صورت مصنوعی بسیار بالا است. این خوب و قابل قبول نیست».

**رضایت تولیدکنندگان نفت از کاهش عرضه
به نظر می رسد خروجی نشست کارشناسان و وزیران نفت کشورهای تولیدکننده نفت در جده عربستان باعث حساسیت رئیس جمهوری آمریکا به موضوع شد زیرا تولیدکنندگان نفت در اوپک و خارج آن از روند کنونی عرضه ابراز رضایت کرده اند. پیام اخیر ترامپ پس از نشست کمیته فنی مشترک کشورهای عضو و غیرعضو سازمان اوپک و وزیران نفت این کشورها در روز پنج شنبه و جمعه گذشته ابراز شد. 
به نوشته خبرگزاری رویترز، حاضران در این نشست اعلام کردند اکنون مازاد عرضه نفت در جهان وجود ندارد و سطح ذخایر نفت در کشورهای توسعه یافته نیز اندکی ( ۱۲ میلیون بشکه) بالاتر از میانگین پنج سال گذشته قرار دارد. 
به نوشته تارنمای بلومبرگ، تولیدکنندگان نفت از روند کنونی رضایت دارند زیرا روند به گونه ای است که احتمال افزایش قیمت ها بیشتر از کاهش یا حتی تثبیت آن است. «الکساندر نواک» وزیر انرژی روسیه بر پایبندی کامل روسیه به تعهدات توافق نفتی سال ۲۰۱۶ در زمینه کاهش عرضه تاکید کرد. 
«خالد الفالح» وزیر نفت عربستان هم سطح ذخیره سازی جهانی نفت نسبت به قبل را بالاتر از سطح مطلوب برای تولیدکنندگان توصیف و به صورت تلویحی ادامه کاهش عرضه را تایید کرد. گفته می شود مقام های عربستانی با صراحت نفت ۸۰ دلاری را هدف گرفته اند. 
«محمد بارکیندو» دبیرکل اوپک نیز به ترامپ این گونه پاسخ داد که اعضای اوپک هیچ هدف عددی را به عنوان قیمت نفت تعیین نکرده اند و تنها تلاش می کنند بازارهای نفتی باثبات باشند. وی اعتقاد دارد اگر روندهای نزولی ادامه می یافت به طور قطع صنعت نفت جهان دچار فروپاشی می شد. 

همچنین ببینید

خریداران نفت، خرید را متوقف می‌کنند؟

گرچه ساختار اقتصاد ایران به گونه ای است که تحولات جهانی چندانی تاثیری برآن ندارد،اما ...