خانه > اخبار > 500 هزار تن به ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده می ‌شود

500 هزار تن به ظرفیت کنسانتره مس کشور افزوده می ‌شود

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجرای پروژه های مس در معادن چاه فیروزه، دره آلو و دره زار استان کرمان، ۵۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید کنسانتره مس در کشور افزوده خواهد شد.

 

به نقل از  ایرنا ،مهدی کرباسیان روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات صنعت شهرستان رفسنجان در منطقه ویژه اقتصادی این شهر افزود: سال گذشته ۱۳ پروژه در حوزه مس در استان کرمان با اعتبار بالغ بر ۳ هزار میلیارد تومان افتتاح شد. 
وی اضافه کرد: کارخانه اسید نیز در سرچشمه رفسنجان به بهره برداری خواهد رسید و نگرانی‌ها برطرف می‌شود و قولی که داده شده این است که پروژه اسید سرچشمه با سرمایه‌ گذاری ۱۹۰ میلیون دلار در نیمه دوم امسال افتتاح می‌ شود. 
کرباسیان تصریح کرد:کارخانه اسید خاتون ‌آباد در این استان هم در منطقه دیگری امسال فراهم می ‌شود و حدود ۱۵۰ میلیون دلار هم شرکت ملی صنایع مس ایران در آن منطقه سرمایه‌گذاری کرده است. 
وی ادامه داد: در غرب استان کرمان پروژه عمده و وسیع تیاتنیوم در کهنوج است که ۱۳۰ هزار تن کنستانتره و ۷۰ هزارتن سرباره تولید می کند و همه اینها نشان می‌دهد کرمان استان زرخیزی است. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در کرمان معادن سنگ‌ آهن به طور وسیع وجود دارد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با همت سرمایه ‌گذاران پروژه‌های متعددی افتتاح شد که اینها مسیر صحیح و درست اقتصاد مقاومتی است. 
وی تصریح کرد: در کشور ایران مردم با تمام سختی‌ها و گرفتاری‌ها پای استقلال ‌شان ایستاده‌اند و کشور به سمت صنعتی‌ شدن پیش می‌ رود. 
کرباسیان اظهار داشت: ما باید بپذیریم نباید روی اروپا حتی روسیه و چین هم حساب کنیم چون آن‌ ها منافع ملی و سیستم بانکی خود را می‌ بینند و نشان می ‌دهد که نمی ‌توانند به راحتی از چرخه سیستم بانکی بین‌المللی که فرماندهی ‌اش دست آمریکاست خارج شوند. 
کرباسیان اضافه کرد: همدلی و وحدت درون و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور موردی است که ظرف ۳۰ سال گذشته مغفول مانده باید بپذیریم از این ظرفیت مالی وسیعی که داریم استفاده کنیم. 
کرباسیان گفت: پساب یکی از امتیازاتی است که این روزها با وجود کم‌ آبی می ‌تواند کمک باشد و رفتن به سمت صنعتی شدن، آب نیاز دارد و یکی از راه‌های تأمین آب استفاده از پساب است و بخش صنعت هم باید حداکثر صرفه ‌جویی در بخش انرژی را داشته باشد. 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع مسؤولیت اجتماعی اشاره و تأکید کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران در سطح کشور مسئولیت اجتماعی خود را به طور خوبی انجام داده اما در رفسنجان باید شفاف بودجه‌ای تصویب شود. 
به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،مجتمع های زیر مجموعه شرکت ملی صنایع مس ایران در فروردین ماه، ۱۰۷ هزار و ۷۹۵ تن کنسانتره مس تولید کردند که در مقایسه با مدت مشابه با پارسال ۱۵ درصد رشد نشان می دهد. 
رفسنجان در ۱۱۰ کیلومتری کرمان قرار دارد. 

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

اختصاص ۱میلیارد یورو برای اعتبار خریدار و فروشنده در حوزه صادرات

یک مقام مسئول از ارسال بسته حمایت از صادرات غیرنفتی سال ۹۹ از سوی وزارت ...