خانه > اخبار > ٢٢ میلیارد یورو بلوکه‌شده در چین آزاد شد

٢٢ میلیارد یورو بلوکه‌شده در چین آزاد شد

«پول ایران در چین بلوکه نیست»؛ این جمله را مجیدرضا حریری، نایب‌‌رئیس اتاق مشترک ایران و چین، می‌گوید و تأکید می‌کند اکنون زمانی است که مقامات سیاست‌گذار پولی کشور باید تصمیم بگیرند این پول را به ایران انقال دهند یا خیر، زیرا از هفته گذشته و با لغو تحریم‌ها، مشکلی برای نقل و انتقال این پول به کشور وجود ندارد. طبق آخرین برآوردها رقم پول‌های بلوکه‌شده ایران در چین حدود ٢٢میلیارد یورو است.

دیروز که رؤسای جمهور ایران و چین ١٧ سند همکاری را در تقریبا تمامی حوزه‌ها امضا کردند، گویا فصل تازه‌ای از روابط ایران و چین آغاز شد. بنا به توافق‌های دیروز، به‌صراحت از تدوین استراتژی ۲۵ساله روابط ایرانی- چینی سخن به میان آمد که طبق گفته‌های حریری، طولانی‌ترین توافق میان دو کشور پس از انقلاب خواهد بود. همچنین بنا به مذاکرات دو رئیس‌جمهور، در ١٠ سال، روابط تجاری ایران از ۴٠ میلیارد دلار به ۶٠٠ میلیارد دلار خواهد رسید که به‌طور میانگین ۶٠ میلیارد دلار در سال را هدف‌گذاری کرده؛ این رقم بزرگ‌ترین رقمی است که برای تعاملات یک کشور با ایران در حوزه تجاری از آن یاد شده است.
‌ طبق سند مورد توافق ایران و چین، روابط بین دو کشور محدود به روابط اقتصادی خواهد بود؟
طبق این سند همکاری متقابل، روابط ما بسیار گسترده‌تر خواهد بود و فقط به حوزه اقتصادی محدود نمی‌شود. به‌طور اجمالی می‌توان گفت این همکاری در حوزه‌های تجاری، اقتصادی، انسانی، فرهنگی، قضایی‌، امنیتی و دفاعی و امور منطقه‌ای و بین‌المللی، محیط‌زیست و… خواهد بود. سندهای همکاری کشور چین با دیگر کشورها معمولا چهار درجه دارد که همکاری ایران با این کشور از نوع درجه یک خواهد بود؛ یعنی همکاری‌های نامحدود بین این دو کشور در همه حوزه‌ها و برای بلندمدت. بنابراین قراردادی ٢۵ساله بین دو کشور منعقد شد که به‌نوعی ثبات در ایران را نشان می‌دهد که چینی‌ها حاضر به انعقاد چنین قرارداد بلندمدتی با ایران شدند.

همچنین ببینید

اقتصاد “چین” به روایت آمار

بر اساس آخرین آمارها سهم میانگین چین در رشد اقتصاد جهانی در سال های ۲۰۱۳ ...