خانه > اخبار > کشاورزی > قیمت آزاد نان کیلویی ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان

قیمت آزاد نان کیلویی ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان

سیدمحمدرضا مرتضوی: دولت هیچ تکلیف و برنامه ای برای منطقی کردن (افزایش) قیمت آرد به تولید کنندگان آرد ارائه نکرده و بالا رفتن هزینه‌های کارخانه‌ها نادیده گرفته شده است.

محمدرضا مرتضوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: در سال جاری قیمت سوخت و دستمزد کارگران ۱۷ درصد افزایش داشته است اما هیچ جلسه یا برنامه ای برای افزایش قیمت آرد وجود نداشته و بالا رفتن هزینه‌های تولید کارخانه‌های آرد نادیده گرفته شده است.

مرتضوی اظهار داشت: قیمت خرید هر کیلوگرم گندم خبازی در سال جاری ۶۶۵ تومان و قیمت فروش آرد ستاره(سفید- ۱۸ درصد سبوس گیری شده) ۸۱۵ تومان و۹ ریال و و آرد ۱۵ درصد سبوس گیری شده ۸۰۵ تومان است.

وی تصریح کرد: آرد سفید باید تنها برای تولید نان بربری استفاده شود اما از آنجا که مردم نان به رنگ سفید را دوست دارند از این آرد برای پخت نان‌های لواش و تافتون نیز استفاده می‌شود.

رئیس انجمن آردسازان ایران اظهار داشت: درباره مکانیزم عرضه نان و یارانه‌ای که به آن اختصاص می یابد باید فکری شود زیرا ارائه آرد و نان دولتی، برای برخی فعالین بخش دولتی و خصوصی رانت ایجاد کرده است اما حذف یکباره این محصول نیز امکان پذیر نیست زیرا تبعات اجتماعی نامناسبی ایجاد می کند.

مرتضوی اظهار داشت: هر ساله با افزایش هزینه‌های تولید نظیر دستمزد و انرژی، هزینه مضاعف به نانوایی‌ها وارد شده وآنها را در شرایط بحرانی قرار می دهد که برای خروج از این بحران، نانوایی‌ها راه حل های متفاوتی مانند کم کردن وزن چانه، عوض کردن کارگران و آوردن کارگران ناشی و افزایش قیمت را اتخاب می کنند که این امر موجبات نارضایتی مصرف کنندگان را فراهم کرده است.

پیش بینی نرخ نان بعد از آزاد سازی

این مقام مسئول در بخش تولید آرد با بیان اینکه در صورتی که قیمت آرد و نان در بازار مصرف آزاد شود به نفع اقتصاد خواهد بود گفت: در صورتی که مدیرت دقیقی برعرضه نان صورت گیرد، قیمت هر کیلوگرم نان بدون احتساب یارنه دولت در بازار مصرف ۲۶۰۰ تومان تا ۳۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی در پایان گفت : در کشور ۳۰۰ کارخانه تولید آرد وجود دارد که ظرفیت سالانه آنها ۲۱ میلیون تن است

همچنین ببینید

آگهی دعوت حضور در مجمع عمومی عادی سالیانه خانه صنعت، معدن و تجارت تهران

  بدینوسیله از کلیه اعضا محترم خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران دعوت به ...

ورود شورای رقابت به نحوه فروش اینترنت اپراتورهای تلفن همراه

شورای رقابت اپراتورهای تلفن همراه را ملزم به ارائه بسته های اینترنتی متنوع با حجم ...