خانه > اخبار > کشاورزی > وزیر جهاد کشاورزی: دولت برای انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها تسهیلات می دهد

وزیر جهاد کشاورزی: دولت برای انتقال کشت سبزی و صیفی به گلخانه ها تسهیلات می دهد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه های دولت برای تبدیل تولید سبزیجات و صیفی جات به گلخانه ای، اظهارداشت: دولت تسهیلات لازم را در اختیار کلیه کشاورزانی که محصول خود را به این روش تولید کنند، قرار می دهدوزیر جهاد کشاورزی گفت: با توجه به محدودیت های آبی در کشور، حرکت کشت سبزی و صیفی به سمت گلخانه ای امری ضروری و اجتناب ناپذیر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی در حاشیه بازدید از مجموعه کشاورزی جواد الائمه در منطقه احمد آباد از توابع بخش مرکزی قم به خبرنگاران، با بیان اینکه برای تولید خیار در فضای باز یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف می شود، افزود: اگر کشت این محصول به داخل گلخانه برود، بیش از یک میلیارد مترمکعب در حجم آب مصرفی برای تولید این محصول صرفه جویی می شود.

وی همچنین با اشاره به وجود بیش از یکهزار و ۲۰۰ هکتار زمین برای کشت سبزی در فضای باز در قم، اعلام کرد: اگر این مقدار به داخل گلخانه برود همان مقدار محصولی که در این مساحت زمین تولید می شد، در کمتر از ۷۰ هکتار تولید می شود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه های دولت برای تبدیل تولید سبزیجات و صیفی جات به گلخانه ای، اظهارداشت: دولت تسهیلات لازم را در اختیار کلیه کشاورزانی که محصول خود را به این روش تولید کنند، قرار می دهد.

حجتی همچنین با اشاره به ظرفیت های کشور در زمینه پرورش آبزیان، اعلام کرد: امکان پرورش بیش از یک میلیون تن آبزی در قفس در کشور وجود دارد.
وی با اشاره به وجود امکانات و تکنولوژی لازم برای پرورش آبزیان در دریا، افزود: دریا به لحاظ داشتن آب به میزان بسیار زیاد و همچنین اکسیژن و هوا دهی و موجود بودن بخشی از غذای مورد نیاز آبزیان، بهترین قابلیت را برای پرورش آبزیان در خود دارد، لذا با توجه به وجود دریا در کشور باید از ظرفیت آن برای آبزی پروری بیشترین استفاده ها را کرد.

حجتی همچنین با اشاره به پیشرفت های بخش کشاورزی قم، گفت: کشاورزان قمی به رغم همه محدودیت ها و مشکلات طبیعی و اقلیمی، با خلاقیت، نبوغ، صبر و استقامت خود در حال حال حرکت دادن کشاورزی این استان به سمت جلو هستند.

وی با اشاره به افتتاح طرح های آبیاری قطره ای و استخر دو منظوره در این استان در سفر هیات دولت به قم، اعلام کرد: سیستم های نوین آبیاری در این استان در حال توسعه است و برای آبیاری محصول جو از سیستم تحت فشار به صورت طیف استفاده می شود.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به ذخیره سازی بیش از ۱۴۰ هزار تن مرغ منجمد در سردخانه های کشور، اظهارداشت: مرغ به اندازه کافی ذخیره شده و به اندازه کافی نیز در حال تولید است.
وزیر جهاد کشاورزی در سفر کاروان دولت تدبیر و امید به قم، طرح های آبیاری قطره ای تحت فشار و همچنین استخره دو منظوره را در اراضی موقوفه آستان مقدس حضرت معصومه (س) در روستای شرف آباد از توابع بخش مرکزی قم افتتاح کرد.

همچنین ببینید

علت توصیه مصرف روزانه خیار چیست؟

به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، علت توصیه پزشکان به خوردن حداقل یک عدد خیار ...