خانه > اخبار ویژه > آزادسازی؛ گران‌سازی نیست

آزادسازی؛ گران‌سازی نیست

رخلاف تصور که بسیاری حمل‌و‌نقل را کالای لوکس می‌دانند، حمل‌و‌نقل، یک کالای ضروری است. بازار باید این امکان را برای مصرف‌کننده در نظر بگیرد که در صورت کار ضروری و پیشامد ناگهانی سریعا و با هر قیمتی بتواند از حمل‌و‌نقل هوایی استفاده کند. کسی که ضروری‌ترین نیاز را دارد، باید به مقصد خود برسد. در حال حاضر اگر به نرخ بلیت در کشورهای اروپایی و آمریکایی توجه کنیم، می‌بینیم که در بسیاری از موارد نرخ بلیت هواپیما برخی مواقع از قطار یا سایر خطوط حمل‌و‌نقلی ارزان‌تر است که البته در این سیستم زمان بلیت را مصرف‌کننده نمی‌تواند تعیین کند.

در این حالت بازار خود به خود تنظیم می‌شود، ولی در ایران با این سیستم قیمت‌گذاری در هر پرواز و هر زمانی یک قیمت وجود دارد. به همین دلیل برای افرادی که نیاز ضروری برای جابه‌جایی دارند، این امکان سریع رسیدن به مقصد میسر نیست. فرض کنید که شخصی به‌طور ناگهانی با بیماری روبه رو می‌شود که باید سریعا برای عمل جراحی به تهران بیاید.  سریع ترین راه نیز استفاده از هواپیما است. آیا این شخص به راحتی می‌تواند بلیت تهیه کند؟ اگر قیمت‌ها واقعی نباشد یا دولت نرخ بلیت هواپیما را به‌طور مصنوعی پایین و یکسان نگه داشته باشد، احتمال اینکه بلیت تهران برای شخص بیمار وجود داشته باشد بسیار کم است. دلیل این است که برای مصرف‌کننده معمولی به‌طور مثال گردشگر، با توجه به نرخ بلیت‌های یکسان در نزدیک‌ترین زمان، تفاوتی نمی‌کند که امروز پرواز داشته باشد یا هفته آینده.

در این مواقع فساد افزایش می‌یابد و مصرف‌کننده‌ها با پارتی بازی و رشوه می‌توانند در زمان ترافیک مسافر، به مقصد خود برسند. تنها راه برای حل این معضل نظام بازار است و تنها نظام بازار می‌تواند این اولویت‌ها را مشخص کند. با قیمت دستوری کسی که نیاز ضروری برای پرواز دارد باید به اندازه قیمت واقعی بلیت رشوه بدهد تا بتواند پرواز کند. در واقع سیستمی که بازار با شفافیت حل می‌کند، قیمت‌گذاری دولتی با مبالغ زیر میزی و از این دست حل می‌کند.دولت با باز نگه داشتن دست خطوط هوایی و به تبع آن ایجاد رقابت بین این خطوط می‌تواند به افزایش کارآمدی این بازار کمک کند. در کشورهای توسعه یافته نیز این چنین است که مصرف‌کننده اگر قصد داشته باشد برای چند روز آینده بلیت تهیه کند قیمت بسیار بالایی خواهد پرداخت. ولی اگر برای ماه بعد یا سال بعد قصد سفر با هواپیما را داشته باشد قیمت بلیت بسیار کاهش خواهد یافت. شرکت‌های هواپیمایی برنامه ریزی می‌کنند که چطور صندلی‌های خود را پر کنند، همین مکانیسم بازار را تنظیم خواهد کرد.

همچنین ببینید

سود سهام عدالت از امروز محاسبه می‌شود

رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر این که هنوز امکان خرید و فروش سهام ...