خانه > اخبار ویژه > آزادسازی بلیت هواپیما؛به نام مردم به کام ایرلاین‌ها

آزادسازی بلیت هواپیما؛به نام مردم به کام ایرلاین‌ها

گرچه ایجاد بازار رقابتی و ارتقای کیفیت خدمات پروازی به‌عنوان مزیت‌های طرح آزادسازی نرخ بلیت هواپیما اعلام شده اما در عمل این گونه نشده و به نظر می‌رسد “آزادسازی” به نام مردم و به کام شرکت‌های هواپیمایی تمام می‌شود.

به گزارش فرهنگ نیوز، شاید بتوان از آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به‌عنوان تابوی صنعت حمل‌ونقل هوایی نام برد، طلسمی که با تاخیری چند ساله سرانجام دوشنبه هفته گذشته سازمان هواپیمایی کشوری به‌طور رسمی از اجرای آن خبر داد.
تا پیش از این چند رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در صدد آزادسازی قیمت‌ها در بخش حمل‌ونقل هوایی کشور بودند اما این کار به دلایلی از جمله ضرورت متنوع‌سازی نرخ در این بخش به تعویق افتاده بود.
حمیدرضا پهلوانی رئیس وقت سازمان هواپیمایی کشوری خردادماه سال ۹۲ در این‌باره گفته بود: در حال حاضر سوخت هواپیما به نوعی یارانه‌ای است که دولت به ایرلاین‌ها می‌دهد، از این رو در ازای این یارانه دولت بلیت هواپیما را بر اساس نیازها و شرایط جامعه تعیین می‌کند.
وی با اشاره به این‌که این مسئله نیز باعث شده در روند اجرا با مشکلاتی مواجه شویم، تصریح کرد: به‌طور قطع چنانچه آزادسازی بلیت انجام شود این مشکل نیز برطرف خواهد شد. البته برنامه آزادسازی قیمت بلیت برای اجرا باید از طریق مجلس و دولت به سازمان هواپیمایی کشور ابلاغ شود.
وی سه ماه بعد یعنی در شهریور ۹۲ با بیان این‌که پروسه آزادسازی قیمت‌ها ظرف چهار ماه عملیاتی خواهد شد، گفت: یکی از اهداف اصلی آزادسازی قیمت‌ها ارتقای سطح خدمات‌دهی به مسافران خواهد بود.
پهلوانی افزود: بر اساس تکلیف قانون برنامه پنجم دولت مکلف به آزادسازی قیمت بلیت هواپیما در سال سوم این برنامه است، برای این کار پارامترهایی وجود دارد و کارهای مربوط به سازمان هواپیمایی انجام شده و در حال تکمیل است.
وی با اشاره به این‌که آزادسازی قیمت‌ها در یک پروسه کوتاه کمتر از چهار ماه عملیاتی می‌شود در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که این اقدام چه‌ سودی به حال مصرف‌کنندگان دارد، تصریح کرد: قطعاً مهم‌ترین هدف از این کار ایجاد یک محیط رقابتی برای فعالیت ایرلاین‌هاست و در این صورت کیفیت خدمات پروازی نیز به‌طور قطع افزایش خواهد یافت.
زمستان ۹۲ وزیر راه و شهرسازی از اجرایی شدن متنوع سازی و آزادسازی قیمت بلیت هواپیما از اردیبهشت سال ۹۳ خبر داد و گفته بود: ماده ۱۶۱ قانون برنامه ۵ ساله پنجم (آزادسازی و متنوع سازی قیمت‌ها) قرار بوده در سال اول برنامه یعنی سال ۹۰ متنوع‌سازی به نتیجه برسد اما هنوز این برنامه اجرا نشده و به تأخیر افتاده است.
آخوندی با تاکید بر این که تمام محاسبات این کار را انجام داده‌ایم اظهار کرد ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم توسعه اردیبهشت سال آینده (۹۳) آغاز خواهد شد.
این در حالی بود که حدود یک ماه بعد دبیر وقت انجمن شرکت‌های هواپیمایی با اعلام این‌که آزادسازی قیمت بلیت هواپیما به ایرلاین‌ها ابلاغ نشده گفته بود: این موضوع هنوز به‌ صورت رسمی به ما ابلاغ نشده، اما ایرلاین‌ها آمادگی آزادسازی قیمت‌ها را دارند.
 

همچنین ببینید

سود سهام عدالت از امروز محاسبه می‌شود

رئیس سازمان خصوصی سازی با تاکید بر این که هنوز امکان خرید و فروش سهام ...