خانه > اخبار ویژه > آغاز پرداخت وام خودرو از سه روز دیگر/ بازار خودرو دوباره جان می گیرد؟

آغاز پرداخت وام خودرو از سه روز دیگر/ بازار خودرو دوباره جان می گیرد؟

عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو معتقد است که «شدت رکودی که ما در این یکی، دو ماه اخیر در بازار خودرو شاهد بودیم، حکایت از مشکلات شدید اقتصادی و انتظار مردم برای کاهش قیمت دارد.»

در شرایطی که بازار خودرو به شدت با رکود دست و پنجه نرم می‌کند و خرید خودرو بنا به گفته فعالان بازار، به کمتر از ۵۰ درصد کاهش یافته است، دولت برای تحریک بازار در بسته تازه خود برای خروج از رکود، تصمیم به تحریک تقاضا با پرداخت وام ۲۵ میلیونی خودرو گرفته است.

این وام قرار است از سه روز آینده در اختیار متقاضیان آن قرار گیرد و با روشی که بانک مرکزی در پیش خواهد گرفت، در نهایت مصرف‌کنندگان‌ این امکان را پیدا می‌کنند که تا ۸۰ درصد قیمت خودرو و حداکثر تا ۲۵ میلیون تومان را در یک دوره هفت ساله پرداخت کنند. نرخ مورد نظر برای فروش اقساطی خودرو ۱۶ درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن، اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و این بانک با ۱۶ درصد آن را دریافت می‌کند؛ نرخی که بانک مرکزی آن را با ۱۴ درصد در اختیار بانک مربوطه قرار خواهد داد.

در حالی که دولت تصمیم به پرداخت وام برای تحریک تقاضا در بازار خودرو را دارد که کارشناسان عنوان می‌کنند که اثر این وام فقط برای یک دوره کوتاه خواهد بود و به مانند مُسکن عمل خواهد کرد و دوباره بازار به رویه گذشته خود بر خواهد گشت. اما در مقابل، مدافعان این تسهیلات عنوان می‌کنند که پرداخت وام با استقبال خریداران خودرو مواجه خواهد شد. ساسان قربانی، عضو شورای سیاست‌گذاری خودرو در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین عنوان می‌کند: «در شرایط کنونی برای فعال کردن بازار، نیاز به یک محرک است و یکی از قوی‌ترین محرک‌ها که در دنیا نیز مدنظر قرار می‌گیرد، پرداخت وام و تسهیلات است.» وی تاکید می‌کند: «استفاده از این تسهیلات به‌ویژه برای خودروهای داخلی اثر زیادی دارد و بازار را با حرکت و جنب‌وجوش تازه مواجه کند.»

همچنین ببینید

خروج خودرو پلاک موقت از کیش آزاد شد

از امروز خروج خودروی پلاک موقت با موتور ۲۵۰۰ سی سی و پایین تر از ...