خانه > اخبار ویژه > آماده‌باش وزارت امور خارجه به بانک‌ها

آماده‌باش وزارت امور خارجه به بانک‌ها

در روزهای انتظار برای اجرای برجام به سرمی‌بریم، برجامی که به محض اجرا شدن آن تحریم‌های علیه ایران لغو خواهد شد و ایران می‌تواند در شرایط برابر با تمام کشورهای دنیا به رقابت بپردازد.

مسائل بانکی و تحریم‌هایی که بر آن وضع شده بود یکی از مهم‌ترین مشکلات روابط اقتصادی ایران با دنیا بود که حالا مسئولان پولی و مالی کشور از آمادگی کامل در اجرای برجام خبر می‌دهند. دیروز اتاق بازرگانی ایران میزبان مجید تخت‌روانچی معاون وزیر امور خارجه و مدیرعامل ۸ بانک کشور بود تا در نشستی مشترک درباره سیاست‌های اجرایی برجام در بخش بانکی به اجماع برسند.
در ابتدای این نشست موارد بانکی، پولی و مالی برنامه جامع اقدام مشترک در پرونده هسته‌ای از سوی معاون وزیر امور خارجه مطرح شد تا بر این‌اساس فعالان اقتصادی و مدیران عامل بانک‌ها اقدامات انجام شده تاکنون و موارد در دست اجرای خود را نیز به اطلاع برسانند. تخت‌روانچی با بیان اینکه با اجرای برجام هیچ منعی برای روابط با کشورهای اروپایی وجود ندارد، اظهار کرد: بانک‌ها باید آمادگی لازم برای گشایش «ال‌سی» را داشته باشند، چراکه منع قانونی در این زمینه وجود ندارد. وی تصریح کرد: برجام در چند روز آینده به مرحله اجرا می‌رسد که براساس آن تمام تحریم‌های اقتصادی، تجاری، مالی و بانکی لغو می‌شود. چه تحریم‌هایی که از سوی امریکا و اتحادیه اروپا وضع شده و چه محدودیت‌هایی که کنگره امریکا برای ایران وضع کرده بود. معاون وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه مقامات امریکایی تعهد داده‌اند که تحریم‌ها فقط روی کاغذ از بین نرفته، بلکه با اجرای برجام در عمل نیز لغو خواهد شد، تصریح کرد: در بند ۱۹ برجام آمده که از روز اجرای برجام، نقل و انتقال مالی بین اشخاص و نهادهای اروپایی و ایران امکانپذیر خواهد بود و فعالیت‌های بانکی شامل ایجاد روابط کارگزاری جدید، افتتاح شعب، ارائه خدمات بیمه‌ای، بیمه اتکایی و سوئیفت برقرار خواهد شد. به گفته تخت‌روانچی؛ براساس مذاکرات انجام شده، در تلاش هستیم تا احیای سوئیفت نیز از همان روز نخست اجرای برجام به سرعت انجام شود. وی گفت: براساس ماده ۲۱ برجام نیز معاملات به ریال و ارائه اسکناس دلار امریکایی به ایران ممنوعیتی نخواهد داشت ضمن اینکه محدودیت‌های تجارت دوجانبه، نقل و انتقال درآمدها، خرید و پذیره‌نویسی اوراق قرضه دولتی، ارائه خدمات به بانک مرکزی و همچنین انجام امور بیمه‌ای مجاز خواهد شد. معاون اروپایی و امریکایی وزارت امور خارجه با اشاره به احتمال نقض اجرای برجام از سوی خارجی‌ها، اظهار کرد: در برجام عنوان شده که در صورت مانع‌تراشی، کشورهای اروپایی و امریکایی متعهد به بدون بازگشت بودن تحریم‌های ایران هستند و نمی‌توانند تحریم جدیدی را تحمیل کنند. تخت‌روانچی همچنین با اشاره به حضور هیات‌هایی از کشورهای خارجی در ایران گفت: شروع ورود هیات‌های اقتصادی و سیاسی خارجی به ایران بعد از توافق ژنو بود اما بعد از توافق تابستان امسال، حضور هیات‌ها شتاب بیشتری گرفت. برهمین اساس هفته آینده نیز شاهد حضور هیاتی از جمهوری چک هستیم. تخت‌روانچی با اشاره به روابط تجاری با کشورهای اروپایی و امریکایی بعد از اجرای برجام، گفت: ما پیشنهادها را بررسی می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که در هر بخش با چه کشورهایی کار کنیم؛ سیاست دولت این است که انتخاب شرکای تجاری را خودش و با توجه به منافع ملی انجام دهد. وی تصریح کرد: سیاست دولت بر اجرای اقتصاد مقاومتی تاکید دارد؛ ما از اقتصاد همراه با تعامل با کشورهای مختلف استفاده می‌کنیم و این سیاست به‌طور قطع ادامه پیدا خواهد کرد اما تعامل اقتصاد با دیگر کشورها مکمل اقتصاد مقاومتی است.

انتظار بیجا از برجام نداشته باشیم
رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در این نشست گفت: باید واقعیت‌ها در اجرای برجام مورد توجه قرار گیرد و نباید اجازه دهیم که انتظارات و توقعات بیجا شیرینی و حلاوت آن را از بین ببرد. محسن جلال‌پور در این نشست با اشاره به اینکه کار بزرگی در اجرای برجام انجام شده، ادامه داد: درحال‌حاضر تعداد بسیاری «ال‌سی» آماده گشایش است که در روز اجرای برجام گشایش می‌شود و می‌توان گفت نزدیک ۱۰ روز آینده برجام اجرا و تحریم‌ها لغو خواهد شد. وی افزود: باید آمادگی لازم برای شرایط جدید وجود داشته باشد تا بتوانیم بیشترین بهره را از اجرای برجام ببریم. جلال‌پور با اشاره به تاثیر زمان اجرای برجام بر بازار افزود: اگر چه بازار به دلیل تغییر در شرایط کشورهای همسایه، مسئله ایران و عربستان،‌ افت قیمت نفت و وضعیت رکود نوساناتی را تجربه کرده اما نمی‌توان تمام نوسانات بازار را به روز اجرایی شدن برجام مرتبط کرد اگرچه بی‌تاثیر نیز نبوده است. وی به سفر هیات‌های تجاری خارجی در ۹ ماه گذشته به ایران اشاره کرد و گفت: ۱۵۰ هیات تجاری و اقتصادی در طول این مدت از ۴۸ کشور دنیا با بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر آمد و رفت کردند و ۸۰ تفاهمنامه در این زمان امضا شده و ارتباطات خوبی شکل گرفته است.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...