خانه > اخبار ویژه > آیا می‌توان انتظار پایداری رونق بورس را داشت؟

آیا می‌توان انتظار پایداری رونق بورس را داشت؟

بورس تهران که از اوایل دی‌ماه به دنبال رسیدن قیمت‌ها سهام شرکت‌ها به کف و همچنین پررنگ شدن نشانه‌های رفع عملی تحریم‌ها مسیر نسبتاً مثبتی را در پیش گرفته بود، در هفته پایانی دی‌ماه و با اجرا  شدن برجام و لغو تحریم‌ها روند صعودی پرشتابی را در حال تجربه کردن است. با این اوصاف تا چه زمانی دوره رونق بازارسرمایه باتوجه به خوش‌بینی‌ها به لغو تحریم‌ها پایدار خواهد ماند؟ این موضوعی است که برخی از کارشناسان بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز به بررسی آن پرداخته‌اند.

تداوم رونق بورس در گرو ورود سرمایه‌گذاران خارجی
در این راستا، علیرضا قنبر‌عباسی فعال بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: با توجه به  لغو تحریم‌ها،  وضعیت اقتصاد کشور قطعا رو به بهبود خواهد رفت که به تبع آن مبادلات اقتصادی، چرخش پول، و ورود سرمایه‌گذاران خارجی صورت خواهد گرفت.

او افزود: اگر سرمایه‌گذاران خارجی در بخش صنعت، به خصوص در صنعت پیشرو مانند صنعت نفت و پتروشیمی و معادن و برای تشکیل زیرساخت‌ها در برخی از بخش‌های خودروسازی ورود پیدا کنند قطعا با رشد اقتصادی که در سال آینده ایجاد می‌شود وضعیت بازار سرمایه جان دوباره‌ای خواهد گرفت.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ شرکتی که در بازار سرمایه فعالیت دارند می‌توانند با رشد اقتصادی، صورتهای مالی خوبی داشته باشند از طرف دیگر با توجه به از بین رفتن ریسک سیاسی و مسائلی از این قبیل بازار بهبود پیدا می‌کند و رشد اقتصادی بازار به وجود خواهد آمد.

او در ارتباط با وضعیت نرخ سود بانکی در پسابرجام گفت: نرخ سود بانکی قطعا باید نزولی شود با توجه به اینکه هزینه پول می‌تواند برای بانک‌ها کاهش یابد و از طرف دیگر بانک‌های ما می‌توانند امکان این را داشته باشند که حتی از وام‌های خارجی هم استفاده کنند.

قنبر عباسی عنوان کرد: با توجه به افزایش تبادلات اقتصادی چرخه پول هم بالا می‌رود و از طرف دیگر نرخ بهره یا به صورت دستوری یا به صورت واقعی نزولی می‌شود وقتی نرخ کاهش پیدا کند قطعا نرخ سود بانکی هم کاهش پیدا خواهد کرد و قطعا می‌تواند در بهبود بازار ما تاثیرگذار باشد و سپرده‌هایی که نرخ سود بالایی می‌گیرند به بازار سرمایه منتقل خواهند شد.

روند متعادل در بورس با لغو تحریم‌ها
همچنین عبدالحسین رضوی‌امیری در خصوص پیش‌بینی خود از وضعیت بازار سهام پس از لغو تحریم‌ها در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز عنوان کرد: با لغو تحریم‌ها احتمال دارد هیجان‌هایی نسبت به خرید و فروش در بازار سرمایه به وجود آید که اگر این هیجان‌ها کاهش پیدا کند در مجموع روند متعادلی را شاهد هستیم. موضوعی که حائز اهمیت است کاهش شدید قیمت سهام نسبت به یک سال و نیم گذشته است.

رضوی‌امیری تصریح کرد: نگرانی که از این پس در ارتباط با بازار سرمایه وجود دارد این است که حقوقی‌هایی که از قبل سهام خود را ارزان خریدند در حال حاضر با افزایش سهام، سهام خود را عرضه می‌کنند و این کار خوبی نیست حقوقی‌ها نباید نوسان‌گیری کنند. اگر بازار به سمت تعادل برود قطعا افرادی که از قبل سهام خریدند و متضرر شدند اعتماد آنها دوباره باز خواهد گشت در نتیجه بازار نقدینگی خوبی را می‌تواند جذب کند.

او در خصوص وضعیت نرخ سود بانکی در بازار سرمایه پس از لغو تحریم‌ها خاطر نشان کرد: در ارتباط با نرخ سود بازار بین بانکی دولت نرخ سود را از ۲۸ درصد به ۲۴ درصد کاهش داده است که در ارتباط با سود تسهیلات زمانی‌که نرخ سود بین بانکی کاهش پیدا می‌کند به تبع آن در سود تسهیلات هم اثر می‌گذارد و کاهش پیدا می‌کند.

این فعال بازار سرمایه اظهار کرد: وقتی بازار سهام به وضعیت گذشته خود برگردد و  با توجه به ارائه بودجه ۹۵، هدف دولت افزایش تولید است و افزایش تولید هم منجر به افزایش سود شرکت‌ها می‌شود در نتیجه روند سود شرکت‌ها افزایش پیدا می‌کند و نقدینگی جذب سهام‌ها خواهد شد.

رونق با تصمیم‌ دولت  جهت خروج از رکود و ورود سرمایه‌گذاران خارجی
کمال خانزاده  در این باره گفت: اتفاق خاصی تا پایان سال برای رونق بورس رخ نخواهد داد و باید منتظر تصمیم دولت برای خروج از رکود اقتصادی بود. رونق واقعی در بورس زمانی اتفاق می‌افتد که سرمایه‌گذاران خارجی در بازار ورود پیدا کنند و به صورت واقعی در اقتصاد ما سرمایه‌گذاری کنند اما در چند روز اخیری که بازار روند مثبت به خود گرفت به دلیل اجرایی شدن برجام و لغو تحریم هاست.

این فعال بازار سرمایه خاطر نشان کرد: یکی از ریسک‌های بزرگ اقتصاد کشور و بازار سرمایه با لغو تحریم‌ها از بین رفت اما از این بعد همه چیز بستگی به تصمیات دولت در حمایت از بازارسرمایه و ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این اقتصاد ایران دارد. 

همچنین ببینید

تاثیر کاهش نرخ سود و اثر آن بر بازارسرمایه

با توجه به نزدیکی بازار پول و سرمایه با یکدیگر، بورس از جمله بازارهایی است ...