خانه > اخبار ویژه > ابوالحسن خلیلی، دبیر انجمن روغن نباتی در گفت‌وگو با رادیوسهام

ابوالحسن خلیلی، دبیر انجمن روغن نباتی در گفت‌وگو با رادیوسهام

ابوالحسن خلیلی، دبیر انجمن روغن نباتی در گفت‌وگو با رادیوسهام: هر کسی که قصد واردات روغن خام را دارد، به ازای خرید هر کیلو خرید دانه روغنی داخلی با نرخ تضمینی، می‌تواند چهار کیلو روغن خام نیز وارد کند.

ضمن اشاره به این مسئله که از سوی انجمن تولید‌کنندگان روغن نباتی، هیچگونه الزامی برای پرداخت مابه‌التفاوت واردات وجود ندارد، عنوان کرد که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده، هر کسی که قصد واردات روغن خام را دارد، به ازای خرید هر کیلو خرید دانه روغنی داخلی با نرخ تضمینی، می‌تواند چهار کیلو روغن خام نیز وارد کند.

دبیر انجمن روغن نباتی تصریح کرد که این شرکت‌ها دانه‌های روغنی را به قیمت تضمینی از کشاورزان می‌خرند؛ قیمت تضمینی دانه داخلی به قیمت روز وارداتی، تفاوتی را در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان را به ازای هر کیلوگرم برای خریدار دارد. بنابراین آن زیان خرید دانه‌های داخلی، بر روی واردات روغن خام سرشکن می‌شود.

الزام شرکت‌های تولید کننده روغن نباتی به پرداخت مابه‌التفاوت ۱۵۰ تومانی واردات روغن خام به چه دلیل است؟

شرکت‌های روغن نباتی هیچ الزامی برای پرداخت این مسئله از سوی انجمن ندارند؛ بر اساس مصوبه‌ای که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده، هر کسی که قصد واردات روغن خام را دارد، به ازای خرید هر کیلو خرید دانه روغنی داخلی با نرخ تضمینی، می‌تواند چهار کیلو روغن خام نیز وارد کند. بنابراین انجمن هیچگونه الزام و تعهدی برای این مسئله نداشته و این مسئله از بخشنامه وزارت جهاد کشاورزی نشات می‌گیرد.

اجرای این بخشنامه چه هزینه‌ای را برای شرکت‌های روغن نباتی در بر دارد؟

این شرکت‌ها دانه‌های روغنی را به قیمت تضمینی از کشاورزان می‌خرند؛ قیمت تضمینی دانه داخلی به قیمت روز وارداتی، تفاوتی را در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان را به ازای هر کیلوگرم برای خریدار دارد. بنابراین آن زیان خرید دانه‌های داخلی، بر روی واردات روغن خام سرشکن می‌شود.
افزایش قیمت دانه‌های قیمتی تا چند درصد بوده و آیا این موضوع سبب خواهد شد که قیمت محصولات افزایش پیدا کند؟

 

دانه‌های روغنی با توجه به اینکه جزو محصولاتی است که خرید تضمینی دارد، قیمت آن را هر سال دولت مشخص می‌کند. بنابراین قیمت دانه‌های داخلی با توجه به هزینه‌های کشت، داشت و برداشت و نیز با توجه به صرفه اقتصادی برای کشاورز توسط دولت تعیین می‌شود. این مسئله همواره بالا‌تر از قیمت‌های معاملاتی اتفاق می‌افتد، برای اینکه کشاورز حمایت شده و بتواند دانه‌های روغنی را بکارد.

شرکت‌های تولید کننده روغن اخیرا در بورس مورد توجه قرار گرفته‌اند، دلیل این مسئله چیست؟

همچنین ببینید

ابوالحسن خلیلی

تغییرات در انجمن روغن نباتی/ سرپرست انجمن روغن نباتی معرفی شد

تغییرات در صنعت روغن نباتی با تغییر دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی آغاز شد. ...