خانه > اخبار ویژه > اختصاص ۱۵۰میلیارد تومان برای توسعه خوشه‌های صنعتی

اختصاص ۱۵۰میلیارد تومان برای توسعه خوشه‌های صنعتی

توسعه خوشه‌های صنعتی به‌منظور رفع مشکلات و تقویت صنایع کوچک همراه با هم‌افزایی در کشور آغاز شد و با شناسایی ۳۸۸ خوشه صنعتی قابل توسعه در کشور اکنون توسعه ۴۷ خوشه صنعتی تکمیل شده و ۱۰۵ خوشه دیگر درحال توسعه و تکمیل است.

توجه به مشکل تامین منابع مالی در صنایع کوچک باعث شد تا تفاهمنامه همکاری بین صندوق کارآفرینی امید و سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران امضا شود تا ۱۵۰ میلیارد تومان منابع مالی در اختیار توسعه خوشه‌های صنعتی کشور قرار گیرد. این منابع مالی با تشکیل کارگروهی با همکاری کارگزاران صندوق کارآفرینی امید و عاملان خوشه در اختیار صنایع کوچک قرار خواهد گرفت. آنچه می‌خوانید گفت‌وگوی غلامرضا سلیمانی، معاون سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با صمت است.

توسعه خوشه‌های صنعتی در کشور چطور آغاز شد؟
توسعه صنعتی و فناوری واحدهای صنعتی کوچک به عنوان نخستین گام در تسهیل شرایط سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های کوچک و متوسط برای تسریع در راه‌اندازی آنها در دستور کار قرار گرفت. در این زمینه، بروزرسانی نقشه کشوری خوشه‌ها و نظارت بر شکل‌گیری خوشه‌های همسان در این بخش قرار دارد. حال با تدوین برنامه توسعه آنها، پوشش‌های حمایتی خوشه‌های در دست اجرا و آغاز فرآیند توسعه خوشه‌ای جدید مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین به منظور رقابت بنگاه‌های کوچک سعی در شبکه‌سازی و ایجاد ارتباط بین واحدهای فعال در یک رشته صنعت شده است.

فعالیت خوشه‌های صنعتی اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؟
در کل کشور ۳۸۸ خوشه شناسایی و در ۳ سال گذشته توسعه ۱۰۵ خوشه صنعتی آغاز شده که تاکنون ۴۷ خوشه صنعتی با دستیابی به اهداف تعیین‌شده به عنوان خوشه صنعتی توسعه‌یافته اعلام شده و به اتمام رسیده است. درحال‌حاضر ۷۰۰ نفر به عنوان عامل توسعه خوشه در کشور فعالیت می‌کنند که بیانگر رشد ۴۰ درصدی اشتغال خوشه‌های صنعتی درحال حمایت است.

همچنین ببینید

افزایش81 درصدی فروش محصولات خوشه‌های صنعتی

علی یزدانی در نشست مجمع عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن بررسی ...