خانه > اخبار ویژه > ادغام واحدهای لوازم‌خانگی، لازمه رسیدن به نوآوری

ادغام واحدهای لوازم‌خانگی، لازمه رسیدن به نوآوری

 

در یک دهه اخیر سرعت رشد صنعت لوازم‌خانگی در صحنه رقابت با کالاهای وارداتی کند شده است. حال با برداشته شدن تحریم‌ها رقابت این صنعت در بازارهای بین‌المللی با مشکلات جدیدی روبه‌رو خواهد شد.

 

اما آیا راهی برای عبور از این مشکل وجود دارد؟ به گفته کارشناسان تنها راه نجات از این بحران استفاده از پژوهش‌های کاربردی و رسیدن به نوآوری است که با ادغام بنگاه‌های صنعتی لوازم‌خانگی کوچک، توجه به نشان(برند)سازی و صادرات محصولات می‌توان این صنعت را برای ورود به بازارهای بین‌الملل آماده کرد.

 

 

۲سد رقابت‌پذیری صنایع لوازم‌خانگی

علیرضا خزایی، مشاور کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با صمت به نقش پژوهش در پیشبرد صنعت لوازم‌خانگی اشاره کرد و گفت: تاکنون هیچ بنگاه صنعتی لوازم‌خانگی در کشور نتوانسته با نوآوری سیستم جدیدی را برای تولید طراحی کند. بنگاه‌های صنعتی لوازم‌خانگی کشور بیشتر به مهندسی معکوس، مونتاژ و خرید قالب‌های فلزی و غیرفلزی از خارج روی آورده‌اند و متاسفانه واحدهای تحقیق و توسعه و تهیه نمونه اولیه در این زمینه وجود نداشته است. وی با بیان اینکه عوامل متعددی در استفاده از واحدهای تحقیق و توسعه برای بنگاه‌های صنعتی لوازم‌خانگی تاثیرگذار است، افزود: یکی از عواملی که مانع استفاده واحدهای تحقیق و توسعه در صنایع لوازم‌خانگی می‌شود توجه به تقاضای محصول در داخل کشور است، چراکه صنعت لوازم‌خانگی کشور به صادرات نیاز نداشته است درنتیجه محدود بودن تیراژ استفاده از واحدهای تحقیق و توسعه، قیمت تمام‌شده محصول را برای صنایع لوازم‌خانگی بالا خواهد برد.

به گفته مدیرعامل شرکت صنایع گلدیران محصولات لوازم‌خانگی در حوزه نشان(برند)سازی خوب عمل نکرده و حتی نشان(برند)هایی که در گذشته وجود داشته از بین رفته است. هرچند برخی نشان(برند)ها درحال حاضر در کشور مطرح هستند اما سبد محصولات آنها کامل نیست. خزایی ضمن ابراز تاسف از اینکه صنعت لوازم‌خانگی کشور با وجود اینکه همزمان با کره‌جنوبی شروع به کار کرده از این کشور بسیار عقب مانده است، تصریح کرد: درحال حاضر کره‌جنوبی محصولات خود را به بازارهای جهانی عرضه می‌کند چراکه از ابتدا با برنامه مدون، استفاده از بخش خصوصی و با رویکرد صادرات‌محور شروع به فعالیت کرده و قوی‌ترین نشان(برند)ها در جهان را به خود اختصاص داده‌اند و حجم زیادی از محصولات لوازم‌خانگی کره‌جنوبی به کشورمان عرضه می‌شود و قانون نیز توانایی جلوگیری از واردات این محصولات به کشور را نخواهد داشت. وی به ورود سرمایه‌گذاران خارجی پس از توافق هسته‌ای اشاره کرد و گفت: با ورود سرمایه‌گذاران خارجی بحث تولید مشترک مطرح می‌شود و باید به دو موضوع نشان(برند) و بازارصادرات محصولات لوازم‌خانگی توجه ویژه شود با این وجود محصولات نشان(برند) ملی کشورمان را نخواهند داشت اما برای تولید ملی به پژوهش نیاز است و باید مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها به مراکز صنعتی متصل شوند و دفاتر ارتباط صنعت و دانشگاه انگیزه لازم را برای تولید ملی به وجود آورند که به بررسی، تحقیق و قانون مدون در این زمینه نیاز است. خزایی با تاکید بر اینکه باید با استفاده از نوآوری، عرضه و تقاضا را در بازار تحریک کرد، افزود: تنها راه رسیدن به نوآوری، استفاده از بخش خصوصی و از طرفی رسیدن به افق ۱۴۰۴ نیازمند عزم ملی دولت است همانگونه که برای موضوع هسته‌ای تصمیم بر رسیدن به نتیجه قطعی بود و با موفقیت تحریم‌ها حفظ شد در سایر موارد نیز باید عزم ملی و اتاق فکر به وجود آورد. از این رو متولیان صنایع کشور باید با استفاده از اتاق‌های فکر سیاست‌های لازم را برای تمامی صنایع ازجمله لوازم‌خانگی اتخاذ کنند.

همچنین ببینید

نقشه راه دانمارک در خیز صادرات

دانمارک با ۱۵۵ میلیارد دلار صادرات کالا و خدمات در سال ۲۰۱۵ یکی از پیشروترین ...