خانه > اخبار ویژه > ارز، مرداد ۹۵ تک‌نرخی می‌شود

ارز، مرداد ۹۵ تک‌نرخی می‌شود

مشکلات ناشی از مسائل حوزه بانکی، در سال‌های گذشته به یکی از چالش‌های مهم سیاست‌گذاران و مسئولان این حوزه مبدل شده و ارائه یک راهکار عملی همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های فعالان این بخش مطرح بوده است.

اما با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها و اعمال سیاست‌هایی که باید در این دوران از سوی سیاستگذاران حوزه بانکی اتخاذ شود، این امیدواری را ایجاد می‌کند که بخشی از این مسائل مربوط به حوزه بانکی و به تبع آن اقتصادی کشور مرتفع شده و شاهد رونق بخش اقتصاد کشور باشیم. رییس کل بانک مرکزی در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به برخی مشکلات موجود در نظام بانکی، ابتدا به موضوع نرخ ارز، به عنوان یکی از موضوعات مهم حوزه بانکی و اقتصادی پرداخت و گفت: با توجه به نوسانات موجود در بازار ارز در مدت اخیر، اما بانک مرکزی توانست آرامش را به بازار ارز برگرداند و به طور حتم با اجرایی‌شدن برنامه‌های تدوینی، در ۶ماه، بازار ارز تک‌نرخی خواهد شد. ولی‌اله سیف در این رابطه معتقد است اگر بر تجربه‌های گذشته تمرکز کنیم، می‌توانیم به نحو مطلوبی به دستاوردهای خود در زمینه یکسان‌سازی نرخ ارز برسیم.

مواجهه بانک‌ها با مشکل کمبود سرمایه
سیف در ادامه به کمبود سرمایه در بانک‌ها اشاره کرد و افزود: نظام بانکی ما دارای مشکلات اساسی است و یکی از اصلی‌ترین مشکلات آن به شرایط بانک‌ها برمی‌گردد. بانک‌های ما با مشکل کمبود سرمایه مواجه هستند و متوسط سرمایه آنها حدود ۵ درصد است در حالی که این میزان در دنیا به ۱۲ درصد می‌رسد، ضمن اینکه در برخی بانک‌های داخلی، ما با نرخ منفی هم مواجه هستیم که همین امر باعث شده بانک‌ها نتوانند عملکرد عملیاتی و تسهیلاتی مناسبی داشته باشند. رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نظام بانکی حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از محل سپرده‌های مردم از دولت طلبکار است و این مسئله به نظام بانکی فشار فراوانی می‌آورد. ۹۰ میلیارد تومان حجم مطالبات غیرجاری است که بخشی مربوط به گذشته است که درحال‌حاضر به صورت انباشته خود را نشان می‌دهد. وی افزود: بنگاهداری و املاک بخشی از مطالبات بانک‌هاست که از طریق دولت واگذار شده و حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد از منابع بانک به صورت منجمد درآمده که از محل آن، بانک‌ها می‌توانند تسهیلات بدهند و سود سپرده‌ها را پرداخت کنند که این امر سبب می‌شود بانک‌ها نتوانند نرخ سود مناسبی اعمال کنند.

امنیت سپرده فدای افزایش سود نشود
سیف همچنین گفت: موسسه‌های غیرمجاز هم به این وضع اضافه می‌شوند که بخشی از آنها مربوط به گذشته بوده و تا حدی ساماندهی شده‌اند و ساختار مالیشان مشخص شده اما با این وجود ساختار مالی متزلزلی دارند و مابقی هم مجوز ندارند. وی افزود: متأسفانه برخی از این موسسه‌ها نتوانسته‌اند ادامه فعالیت دهند و در نتیجه فرو ریختند. رییس کل بانک مرکزی گفت: در اصل در سپرده‌هایی که به موسسه‌های غیرمجاز سپرده می‌شوند باید دقت زیادی شود زیرا ۲ تا ۳ درصد سود اضافه نباید همه چیز را تحت تأثیر قرار دهد و امنیت سپرده فدای این افزایش سود شود. وی گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه، بانک مرکزی به عنوان تنها دستگاه صدور مجوز موسسه‌های پولی شناخته می‌شود و با این موسسه‌ها قوی‌تر برخورد خواهد کرد. رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: ما از استانداران برای شناسایی این موسسه‌ها کمک گرفته‌ایم و با این سازوکار راه را برای تکرار تجربه‌های ناموفق گذشته بسته‌ایم و تلاش کرده‌ایم خسارتی به سپرده‌گذار وارد نشود.

همچنین ببینید

تکلیف نرخ دلار صادرات در ابلاغیه ارزی مبهم است

در ادامه واکنش‌هایی که درباره ابلاغیه مربوط به ارز صادراتی از سوی معاون اول رئیس ...