خانه > اخبار > اقتصادی > اسکی روی اسکناس!

اسکی روی اسکناس!

در هنگامه‌ای که بارش برف برای بسیاری از مردم، حکم آب و نان دارد و رزق و روزی، و نویدبخش داشتن سالی با کشاورزی خوب و پررونق است؛ هستند افراد دیگری که نگاه‌شان به برف، نه از این دریچه، بلکه از دریچه تفریح است و لذت و بازی. برای این افراد، برف یعنی شروع شعله‌های زندگی آن هم در پیست اسکی! این افراد، عاشق و شیفته سر خوردن هستند و برای این سر خوردن، چه هزینه‌ها که پرداخت نمی‌کنند.

البته کار ما ارزش‌گذاری روی کار دیگران نیست. ولی نمی‌توانیم بی‌خیال قیمت کارهای دیگران نیز باشیم! برای ما مهم است که بدانیم برای داشتن یک دست لباس و لوازم لازم برای اسکی، چه بودجه‌ای باید داشت و چه هزینه‌ای باید پرداخت؟ شاید زمانی که شما هم از پشت پرده هزینه‌های اولیه برای ورود به عرصه ورزش اسکی آگاه شوید، مانند نگارنده، عبارت اسکی روی اسکناس را برای ورزش اسکی، مناسب بدانید.

چرا لوازم اسکی گران است؟
ورزش اسکی یکی از مفرح‌ترین ورزش‌های زمستانی است که هر سال طرفداران زیادی را جذب می‌کند. عده‌ای معتقدند که قیمت تجهیزات اسکی بسیار بالاست و وارداتی بودن این لوازم را دلیل اساسی این گرانی می‌دانند. گروهی نیز، ضمن قبول داشتن مقوله گرانی لوازم اسکی؛ دوام این لوازم را دلیل محکمی برای توجیه گرانی می‌دانند و عنوان می‌کنند که با توجه به عمر ۵ ساله بسیاری از لوازم اسکی؛ نمی‌شود گفت تجهیزات اسکی، گران هستند و از قیمت بالایی برخوردارند.
آقای مشایخی از فروشندگان بیش از دو دهه لوازم اسکی در خیابان شهید مطهری تهران است. او به خبرنگار صمت می‌گوید: شاید اگر تاکنون در مسیر همگانی کردن ورزش اسکی نیز گام‌هایی برداشته شده بود، امروزه شاهد حمایت وزارت ورزش از دوستداران و علاقه‌مندان بی‌بضاعت نیز بودیم و می‌توانستیم کسانی را در پیست اسکی ببینیم که نه از ماشین‌های آخرین مدل، بلکه از همین پراید و پژو پیاده شوند و به اسکی بپردازند.
به گفته وی اسکی از آن دست ورزش‌هایی است که در بعد همگانی کردن آن موانعی بر سر راه وجود دارد که مهم‌ترین آن، هزینه بالای تامین تجهیزات است. گاهی لازم است برای آن، بودجه جداگانه‌ای در نظر گرفته شود. به همین خاطر تاکنون به غیر از دولت تدبیر و امید، کسی از همگانی بودن این ورزش نام نبرده است. البته نام بردن از یک ورزش به عنوان ورزش همگانی، کافی نیست و باید هزینه‌های انجام این ورزش نیز برای همگان، به معنای عمومی آن فراهم شود. این امر، نیاز به آشنایی بیش از پیش مسئولان ورزش کشور با هزینه‌های ورزش اسکی دارد.

همچنین ببینید

بانک صادرات 12هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط پرداخت کرد

بانک صادرات ایران باهدف بسترسازی هرچه بیشتر برای رونق اقتصادی، بعد از نامه خردادماه امسال ...