خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > اعتماد، حلقه گمشده مصرف‌کننده و کالای ایرانی

اعتماد، حلقه گمشده مصرف‌کننده و کالای ایرانی

روز و روزگاری نه چندان دور درکشور ما تلویزیون پارس، گوشی‌های صاایران و چندین و چند قلم کالای داخلی تولید می‌شدند که اکنون همگی به دلیل به‌روز نبودن فناوری از گردونه تولید عقب‌مانده‌اند.

امروز اما ما با افتخار گوشی اپل در دست می‌گیریم و در خانه‌هایمان تلویزیون «اولترا اچ‌دی سونی» تماشا می‌کنیم. این سرنوشت را می‌توان به کالاهای دیگری که هنوز در داخل کشور تولید می‌شوند هم تعمیم داد. به هر ترتیب به نظر می‌رسد دور نیست روزی که برخی از تولیدات داخلی به همین طریق از دور خارج شوند. چرا به‌تدریج میل به مصرف برخی محصولات داخلی مثل لوازم‌خانگی یا پوشاک ایرانی با ابهام مواجه شد؟ به‌طور حتم شما هم در طول سال‌های عمرتان با عبارت‌هایی مانند «کیفیت لباس‌های ایرانی به هیچ عنوان به پای لباس ترکیه‌ای نمی‌رسد و مشتری هم جنس ترکیه‌ای را بیشتر می‌پسندد.» یا «مشکل لباس‌های ایرانی این است که دوخت و برش لباس ترکیه‌ای را ندارند.» زیاد مواجه شده‌اید، جملاتی که تنها بخشی از رفتارهای مصرف‌کنندگان ایرانی را به تصویر می‌کشد؛ حاصل این حرف‌ها هم این می‌شود که به گفته سعید حسین‌زاده، عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان صنایع نساجی و پوشاک در سال گذشته نزدیک به ۵ میلیارد دلار پوشاک قاچاق وارد کشور شده که باوجود بی‌کیفیتی، ایرانی‌ها از آن استقبال کردند. این ابراز بی‌میلی گسترده اما کم‌سروصدا و آن ابراز و تبلیغ به طور تقریبی گسترده که واکنش مسئولان را هم در پی دارد چقدر به محصولات دیگر قابل تعمیم است؟ در مقابل، مسئولان هم برای تامین نیازهای مصرف‌کنندگان و هم در نظر گرفتن منافع تولیدکنندگان چه تصمیماتی را و چگونه باید اتخاذ کنند که دیگر شاهد چنین نارضایتی‌هایی نباشیم؟

بهسازی بنگاه‌های کوچک راهی برای تامین رضایت مشتریان داخلی
سوالاتی که «علی فاضلی» رییس اتاق اصناف ایران در گفت‌وگو با صمت در پاسخ به آنها می‌گوید: در چند سال اخیر مصرف‌کنندگان ایرانی به شدت به مصرف کالاهایی با نشان(برند)های خارجی تمایل پیدا کرده‌اند، نشان(برند)هایی که گاهی اوقات حتی از کیفیت مناسبی هم برخوردار نیستند. او اضافه می‌کند: متاسفانه مراکز تبلیغاتی ما نیز به دلیل اینکه تعرفه تبلیغ کالای خارجی گران‌تر از کالای داخلی است تمایل بیشتری برای حرکت به این سمت دارند و کالای داخلی ما در این زمینه شانس کمتری برای مطرح شدن پیدا می‌کنند، به‌ویژه اینکه ما ایرانی‌ها نیز عادت نداریم بازاریابی را به شکل کامل انجام دهیم.

همچنین ببینید

هشدار معاون سیاسی روحانی به آمریکا

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری تصویب طرح تمدید تحریم های ایران در کنگره آمریکا را ...