خانه > اخبار > اقتصادی > افزایش 20 تا 24 درصدی حقوق بازنشسته‌ها و رشد 20 درصدی حقوق کارمندان/استخدام 34 هزار نفری در دولت

افزایش 20 تا 24 درصدی حقوق بازنشسته‌ها و رشد 20 درصدی حقوق کارمندان/استخدام 34 هزار نفری در دولت

عدم افزایش قیمت حامل‌های انرژی، افزایش ۱۲ درصدی حقوق کارکنان، افزایش حقوق بازنشستگان به بالای یک میلیون تومان و رفع نابرابری‌ در پرداخت حقوق بازنشستگان و پرداخت هشت هزار میلیارد تومان از بدهی پیمانکاران از طریق اوراق مهمترین اخبار سخنگوی دولت است.

به گزارش اقتصادنیوز محمدباقر نوبخت یکشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به بررسی بودجه و تشریح برخی از برنامه‌های دولت در حوزه اشتغال و سرمایه‌گذاری و هدفمندی یارانه‌ها پرداخت. مهمترین گفته‌های وی در جدول زیر آمده است.

قیمت حامل‌های انرژی اگرچه ظرفیت قانونی برای افزایش قیمت برخی حامل‌های انرژی وجود دارد اما دولت تصمیم به افزایش بهای حامل‌های انرژی برای سال آینده ندارد.
رشد اقتصادی مدل‌های اقتصادسنجی ما، رشد پنج درصدی را برای سال آینده پیش‌بینی کرده‌اند. ما برای دستیابی به این رشد، دو محل را در نظر گرفتیم که یک بخش را خود دولت انجام می‌دهد و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری از سوی دولت و شرکت‌های دولتی انجام می‌دهیم که از این مبلغ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را دولت در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری می کند و ۱۴۲ هزار میلیارد تومان نیز شرکت های دولتی در طرح‌های تملک دارایی های سرمایه گذاری یا طرح های عمرانی سرمایه گذاری خواهند کرد.
در کنار رشد حداقل پنج درصدی برای سال آینده ما سیاست کاهش نرخ تورم را نیز دنبال می‌کنیم. رشد اقتصادی فقط با سرمایه‌گذاری مستقیم تأمین نمی‌شود بلکه بهره‌وری و دانش بنیانی فعالیت‌های رشد هم می‌تواند موثر باشد و به همین جهت ما اعتبارات پروژه های تحقیقاتی را برای سال آینده بیش از ۱۰۰ درصد اضافه کرده ایم.
سرمایه‌گذاری ما هم‌اکنون با استقبال فراوانی از سوی شرکت‌های خارجی مواجه هستیم که اگر منابع این شرکت‌ها را به منابع خود در داخل کشور اضافه کنیم، سرمایه‌گذاری‌های وسیعی در جای جای کشور در سال ۹۵ انجام خواهد شد.
درآمد مالیاتی درآمدهای مالیاتی در قانون بودجه ۸۸ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود که ما این رقم را برای سال ۹۵ حدود ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته‌ایم.
با توجه به اینکه ما نرخ تورم را حدود ۱۱ درصد و رشد اقتصادی را پنج درصد در نظر گرفته‌ایم، افزایش درآمدهای مالیاتی در سال آینده حدود ۱۶ درصد می‌شود که در کل رقم بالایی نیست.
باید تلاش کنیم معافیت‌های مالیاتی لغو تا به کسبه کمتر فشار وارد شود و آن بخش قابل توجهی که در حال حاضر مالیات نمی‌دهند برای سال ۹۵ وارد این عرصه شوند.
در نظر داریم بخش‌هایی که اکنون به‌صورت منظم اعم از شرکت‌های دولتی، غیردولتی واحدهای تولیدی، کسبه و کارمندان که مالیات پرداخت می‌کنند به هیچ وجه در سال آینده نرخ مالیاتی آنها افزایش پیدا نکند.
خوشبختانه با اصلاح قانونی که صورت گرفته بسیاری از افراد، دستگاه‌ها و نهادهایی که تاکنون از پرداخت مالیات مصون بودند باید از این پس طبق برنامه ششم مالیات دهند تا ما بتوانیم امکانات بیشتری در اختیار ملت قرار دهیم.
اشتغال در حال حاضر نرخ بیکاری ۱۰.۷ درصد است و ان شاالله مشکل بیکاری رفع خواهد شد و پیش‌بینی ما نیز این است که در سال ۹۵ برای حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ هزار نفر فرصت شغلی ایجاد کنیم.
برای سال آینده ۳۴ هزار و ۵۰۰ نفر را از میان فارغ التحصیلان دانشگاهی استخدام خواهیم کرد.
بدهی‌های دولتی بدهی دولت به بانک‌ها ۶۴ هزار میلیارد تومان است.
بخش قابل توجهی از بدهی پیمانکاران را امسال پرداخت خواهیم کرد و ۸ هزار میلیارد تومان اوراق باقی مانده است که به پیمانکاران برای تسویه خواهیم داد.
طرح عمرانی در سال ۹۵ حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی طراحی شده است. در سال ۹۴ باید ۵۰ هزار میلیارد تومان طرح عمرانی به پایان برسد.
افزایش حقوق حقوق کارکنان دولت برای سال ۹۵، معادل ۱۲ درصد افزایش می یابد.
اکثریت بازنشستگان حقوق ۷۵۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومانی را دریافت می‌کنند که بسیار ناچیز است، بنابراین متوسط افزایش حقوق آنها را حدود ۲۰ تا ۲۴ درصد دیده‌ایم که برای ایجاد عدالت، هرقدر که به سمت ۷۵۰ هزار تومان پیش رود این افزایش حقوق بیشتر و هر چقدر به سمت ۱.۵ میلیون تومان برود، کمتر می‌شود.
برای سال آینده از ۱ میلیون تومان حقوق برای بازنشستگان کمتر نداریم.
دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در این بودجه در راستای کاهش فاصله شغلی اختصاص داده شده است. بنابراین حقوق بازنشستگان زیر یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بیش از دو برابر تا پایان برنامه افزایش خواهد یافت. این اقدام برای سال ۹۵ نیز انجام خواهد شد.
مبلغ چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به عنوان پاداش بازنشستگی در نظر گرفته شده است. با این امر پاداش بازنشستگی برخی از همکارانمان را می‌دهیم لذا هرکسی به هر مقداری در بخش بازنشستگی از ما به‌عنوان پاداش طلب دارد در سال آینده طلب خود را دریافت خواهد کرد.
یارانه بر اساس لایحه بودجه سال ۹۵، حدود ۴۸ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شده و یارانه کسانی را که حذف می‌شوند به طرح تحولات سلامت و تولید و اشتغال اختصاص خواهیم داد.

 

همچنین ببینید

نوبخت: 96 درصد بودجه 95 محقق شد

سخنگوی دولت می گوید در بودجه سال ۱۳۹۵، بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع ...