خانه > اخبار ویژه > افزایش 3 درصدی تولید جهانی معادن مس

افزایش 3 درصدی تولید جهانی معادن مس

دنیای معدن – رشد تولید جهانی معادن مس طی ۷ ماهه ۲۰۱۵ میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی، ۳ درصد اعلام شد.به گزارش دنیای معدن، بر اساس آخرین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، میزان تولید معادن مس جهان از ابتدای ماه ژانویه تا پایان ماه جولای ۲۰۱۵ میلادی، ۱۰ میلیون و ۹۷۴ هزار تن بود. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۴ میلادی، ۱۰ میلیون و ۶۵۹ هزار تن بود.
در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به ۱۳ میلیون و ۱۳۷ هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (۱۲ میلیون و ۵۳۸ هزار تن)، حاکی از رشد ۴.۸ درصدی است.
بنا به این گزارش، میزان تولید مس تصفیه شده جهانی، طی ۷ ماهه نخست امسال، ۱۳ میلیون و ۸۹ هزار تن بود که نسبت به رقم مدت مشابه سال ۲۰۱۴ (۱۲ میلیون و ۷۶۷ هزار تن)، حدود ۲.۵ درصد رشد کرد.
ظرفیت جهانی تولید مس تصفیه شده نیز در مدت مذکور ۱۶ میلیون و ۷۹ هزار تن بود که نسبت به ظرفیت جهانی تولید مس تصفیه شده در مدت مشابه سال ۲۰۱۴ (۱۵ میلیون و ۷۲۹ هزار تن)، حدود ۲.۲ درصد رشد داشته است.
قیمت جهانی مس طی سال های اخیر با نوسانات شدیدی روبرو بوده است، به طوری که طبق  نمودار آماری سایت بازار لندن (LME)، قیمت این فلز در سال جاری (۲۰۱۵) از حدود ۶۳۰۰ دلار در ماه «ژانویه» به حدود ۵۴۰۰ دلار در همین ماه، ۶۴۰۰ دلار در ماه «آوریل»، ۵۷۹۰ دلار در ماه «جولای» و با مقداری نوسان، در ماه «اکتبر» به حدود ۵۱۸۰ دلار در هر تن رسید. قیمت این فلز در ماه «نوامبر» جاری نیز نزدیک به ۴۸۲۵ دلار در تن رسیده است. کارشناسان اقتصادی از جمله دلایل این افت قیمت را در کاهش عرضه و تقاضا، افزایش نرخ بهره بانکی، تغییر نرخ برابری ارزهای عمده جهان، کاهش ساخت و ساز، گسترش استفاده از جایگزین ‌های مس و غیره می دانند.

همچنین ببینید

همراهان قیمتی مس

در فرآیند تولید فلز مس، عناصر دیگری تولید می‌شود که هرکدام ارزش اقتصادی بسیاری دارند؛ عناصری ...