خانه > اخبار ویژه > اما و اگرهای برنج‌های وارداتی موجود در بازار

اما و اگرهای برنج‌های وارداتی موجود در بازار

این روزها واردات برنج حاشیه‌ساز شده است؛ به تازگی نیز خبری حاکی از گم شدن یک‌میلیون تن برنج مطرح شد. یکی از مسئولان انجمن برنج نیز در این باره گفته است: دو سال پیش حدود ۲میلیون تن برنج وارد کشور شده که یک‌میلیون تن آن اضافه بوده و در سال ۹۳ نیز به دلیل واردات کافی از آن یک‌میلیون تن اضافه استفاده نشده است.

نکته مهمی که درباره این برنج‌ها مطرح شده، این است که تاریخ مصرف برنج‌های توزیع شده در بازار گذشته است. پس از انتشار این خبر وزیر جهاد کشاورزی گفت: برنج تاریخ گذشته‌ای در بازار توزیع نشده و هر خبری که در این زمینه منتشر شده، کذب است. اینها بخشی از مطالب مطرح شده در برنامه «گفت‌وگوی ویژه خبری» شبکه دو سیما بود که در گفت‌وگویی چندجانبه با نمایندگانی از وزارت جهاد کشاورزی، انجمن واردکنندگان برنج، مجلس شورای اسلامی و شرکت بازرگانی دولتی ایران به بررسی حاشیه‌های مطرح شده درباره واردات برنج، توزیع برنج‌های آلوده و تاریخ مصرف گذشته در بازار پرداخت. کاوه خاکسار، مدیر کل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سرانه مصرف برنج در کشور حدود ۳۸ کیلوگرم است. اگر واردات مدیریت نشود به‌طور قطع به تولید داخل ضربه وارد می‌کند و این امر پذیرفتنی نیست. وی با بیان اینکه اولویت وزارت جهاد کشاورزی تولید داخلی است، خاطرنشان کرد: در سال ۹۳ قیمت برنج کاهش یافت و بحث خرید توافقی مطرح شد و با این خرید، قیمت ثابت ماند و دوباره بالا رفت. خاکسار در ادامه افزود: مصرف برنج کشور حدود ۳ میلیون تن است که با توجه به میزان تولید نیازمند واردات حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج هستیم، امسال یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شد و واردات این محصول در ۹ ماه گذشته ۵۱۴ هزار تن بوده است. مدیر کل امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه پس از پیروزی انقلاب اسلامی از امریکا برنج وارد نشد، بیان کرد: اکنون قیمت برنج درجه‌یک در شمال کشور در هر کیلوگرم ۸۵۰۰ تومان است. وی همچنین با درخواست از مردم برای اصلاح الگوی مصرف، اظهار کرد: با این کار هم سلامت جامعه تضمین شده و هم میزان نیاز به واردات کم خواهد شد، برای تولید هر کیلوگرم برنج میزان زیادی آب مصرف می‌شود در شرایطی که کشور با بحران کم آبی روبه‌رو است.
واردات دقیق و غیرسلیقه‌ای باشد
مرتضی شاه حسینی، نایب‌رییس انجمن واردکنندگان برنج نیز در این برنامه گفت: ۴۰۰ شخص، واردکننده برنج به کشور هستند که ۵۲ واردکننده عمده عضو این انجمن هستند و اینکه بگوییم واردات عمده برنج در اختیار ۱۰ نفر است جفا به واردکنندگان است. شاه‌حسینی با بیان اینکه واردات باید دقیق و غیرسلیقه‌ای باشد، خاطرنشان کرد: برنج ۱۱۲۱ هندی برنج نیم‌پز است و هیچ ضرری به مصرف‌کننده وارد نمی‌کند و از سویی تایید شده سازمان غذا و دارو است. وی همچنین در ادامه بیان کرد: از سال ۹۳ با تشکیل «جی‌ام‌پی»، هیاتی از کشورمان از ۸۰۰ کارخانه برنج هند بازدید کردند که محصول ۵۰ کارخانه تایید شد و هم‌اکنون محصول این ۵۰ کارخانه از زمان تولید تا وارد شدن به ایران زیر نظر سازمان غذا و دارو کشور رصد می‌شود. شاه حسینی با اشاره به وجود مازاد برنج که در کشور شایعه شده و بر سر زبان‌ها افتاده، اظهار کرد: سال ۹۲ یک میلیون و ۹۵۶ هزار تن برنج وارد شد که ۴۶۰ هزار تن از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران وارد شد و بخش خصوصی نیز حدود یک‌میلیون و ۳۰۰ هزار تن را وارد کرده است. وی با بیان اینکه برنج‌های هندی ۱۱۲۱ آفت‌زدگی کمتر و ماندگاری بیشتری دارند، ابراز کرد: هند اکنون ۱۰ میلیون تن صادرات برنج به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی دارد. شاه حسینی با بیان اینکه بهترین زمان استفاده از برنج دو سال بعد از زمان تولید است افزود: ممکن است با ایجاد شرایط مناسب این تاریخ مصرف افزایش یابد.
برنج ۱۱۲۱ هندی آلودگی دارد
عباس رجایی، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت: بر اساس قانون باید سالانه ۱۰ درصد از واردات برنج کاهش و تولید داخلی افزایش یابد، امسال واردات برنج کاهش یافته اما میزان واردات برنج از بازارچه‌های مرزی یا قاچاق در آمار محاسبه نمی‌شود. وی با بیان اینکه واردکنندگان عمده برنج حدود ۱۰ نفر هستند و کنترل بازار در اختیار این افراد است که موجب فساد خواهد شد، اظهار کرد: برنج‌های ۱۱۲۱ ساخته شده و مشکلات خاصی برای سلامت جامعه دارد. در سال ۱۳۸۷ موضوع برنج‌های آلوده را بررسی کردیم و مشخص شد برنج ۱۱۲۱ هندی آلوده به فلزات سنگین است پس چرا همچنان این برنج وارد کشور می‌شود. رجایی گفت: برنج هندی تاریخ مصرف مشخصی دارد که باید به طورحتم در آن بازه زمانی مصرف شود، اما اسنادی داریم که نشان می‌دهد این تاریخ مصرف تمدید شده و تاریخ برخی از آنها تا پایان امسال تمدید شده است. از سازمان غذا و دارو نیز اسنادی داریم که اجازه تغییر تاریخ مصرف برنج‌ها را داده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: ۱۰۸ هزار تن برنج در انبارهای شرکت بازرگانی دولتی ایران وجود دارد که سازمان غذا و دارو به ۱۲ هزار تن آن مجوز نداده و هنوز تعیین تکلیف نشده است که این میزان قابل مصرف است یا خیر؛ این ۱۲ هزار تن برنج ۱۱۲۱ هندی است. رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین ادامه داد: فردی از شرکت بازرگانی دولتی ایران درخواست ۸۲ هزار تن برنج ۱۱۲۱ هندی تاریخ مصرف گذشته کرده که به وی داده شد، دریافت‌کنندگان برنج به شرکت بازرگانی دولتی ایران ده‌ها میلیارد تومان بدهکارند.

همچنین ببینید

رشد کم‌عمق نماگر بازار سرمایه به روایت نمودار

امروز چهار‌شنبه، بورس تهران در حالی به کار خود خاتمه داد که شاخص کل ۱۱ ...