خانه > اخبار ویژه > امضای قرارداد خرید ۱۱۴ ایرباس نو

امضای قرارداد خرید ۱۱۴ ایرباس نو

ورود یک هواپیمای ۲۰ساله به ناوگان هوایی ایران در هفته گذشته، ابهام‌هایی درباره سن و سال ۱۱۴ هواپیمایی که وزیر راه و شهرسازی خبر ورودشان به ناوگان هما را داده، ایجاد کرده بود اما آخوندی روز گذشته این ابهام را برطرف و اعلام کرد: ۱۱۴هواپیمایی که قرار است تا چند روز آینده و در جریان سفر رییس‌جمهوری به فرانسه، قرارداد خریدشان با ایرباس منعقد شود، دست اول هستند.

این خبر را وزیر راه و شهرسازی روز گذشته و در حاشیه اجلاس هوانوردی ایران۲۰۱۶ با رسانه‌های داخلی و خارجی در میان گذاشت.
عباس آخوندی که دیروز در هتل آزادی تهران، میزبان ۱۶۰هیات هوانوردی از بیش از ۸۰ کشور جهان بود، خطاب به خارجی‌ها تاکید کرد: فضای سرمایه‌گذاری در ایران، فضای سالمی است و اگر در این مسیر با زیاده‌خواهی مواجه شدید، با خود من تماس بگیرید تا مذاکره مستقیم داشته باشیم. او تاکید کرد که برای حضور در حوزه هوانوردی ایران، به همه کشورهای جهان، به جز رژیم صهیونیستی خیرمقدم می‌گوییم؛ حتی به بوئینگ که موفق به حضور در این اجلاس نشده و مدت‌هاست ارتباط مستقیم با این شرکت نداشته‌ایم.
او ضمن یادآوری اینکه مذاکره با شرکت بوئینگ برای خرید هواپیما در جریان است، درباره وضعیت خرید از شرکت ایرباس نیز گفت: قرار است در سفر رییس‌جمهوری کشورمان به فرانسه که در روزهای آینده انجام خواهد شد، قرارداد خرید ۱۱۴هواپیما امضا شود که همه این هواپیماها دست اول هستند.
آخوندی در پاسخ به پرسشی درباره برقراری خط هوایی میان ایران و امریکا اظهار کرد: این پرواز نیاز به مذاکراتی دارد که سازمان هواپیمایی کشوری آن را انجام می‌دهد. آخوندی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره خرید هواپیمای سوخو از روسیه گفت: انتشار شایعه خرید هواپیمای سوخو، مربوط به برخی رسانه‌هاست؛ هر هواپیمایی که سازمان هواپیمایی کشوری برای آن مجوز پرواز صادر کند می‌تواند وارد ناوگان هوایی کشور شود و هرگونه خرید هواپیمایی از سوی این سازمان انجام می‌شود. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه از ۲۵۶هواپیمای موجود در ناوگان کشور، ۱۵۰فروند عملیاتی و حدود ۴۰درصد، زمین‌گیر است، افزود: برنامه ما تامین حدود ۱۰۰ هواپیمای کوتاه برد در فرودگاه‌های داخلی و ۴۰۰هواپیما متوسط‌برد و بلندبرد برای مسیرهای طولانی است که مذاکرات اولیه آن را نیز با بوئینگ داشته‌ایم و برای خرید با سایر شرکت‌ها هم در حال مذاکره هستیم.
وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تعیین مبلغی به‌عنوان حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت‌های هواپیمایی اظهار کرد: اگر شرکت‌ها بخواهند با شرکت‌های هواپیمایی در سطح جهان و همتای خود رقابت کنند، باید سرمایه‌گذاری قابل‌قبولی داشته باشند و مبلغ کفایت سرمایه این شرکت‌ها برای فعالیت‌های مختلف در شورای عالی هوایی تصویب شده و تا چند روز آینده اعلام می‌شود.

همچنین ببینید

هشت فروند هواپیمای جدید تا پایان امسال تحویل ایران ایر می شود

– قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در اموربین الملل و تامین مالی گفت: شرکت ...