خانه > اخبار ویژه > ایران ، قطب خودروسازی خاورمیانه

ایران ، قطب خودروسازی خاورمیانه

در شرایطی که بحران صنعت خودرو و انبارهای مملو از تولیدات فروش نرفته سایه خود را بر بخش‌های مختلفی چون قطعه‌سازی و فولاد افکنده بود، دولت در اقدامی ضربتی با ارائه تسهیلات خرید خودرو زمینه خرید ۱۱۰هزار خودرو را فراهم کرد.

این اقدام آنهم در شرایط تنگناهای شدید و مضیقه‌های مالی دولت، خود بیانگر نقش تاثیرگذار صنعتخودرو در اقتصاد کشور است. صنعتی که به اذعان مسئولان تا ۳۰درصد درآمد مالیاتی کشور را تامین می‌کند و اشتغال قابل‌توجهی به‌ویژه به‌صورت غیرمستقیم در صنایع وابسته موجب شده است. براساس آمارها ۶۰ صنعت ایران مرتبط با خودروسازی است. صنعتی که در طول بیش از ۵۵ سال عمر خود نتوانسته به جایگاه واقعی در حوزه خودروسازی و یک نشان(برند) مشخص دست یابد اما بسیاری از کشورهای هم‌ردیف ایران که خیلی دیرتر شروع کرده‌اند، امروز از خودروسازان صاحبنام در جهان هستند. به اعتقاد کارشناسان، رکود و معضلات ناشی از نبود برنامه‌ریزی و حمایت‌های لازم از صنعت خودرو از سال‌های گذشته تاکنون گریبان این بخش را گرفته و هر لحظه هم بر شدت این فشار می‌افزاید. از این‌رو دولت یازدهم با همه محدودیت‌های مالی ناچار به ورود به این موضوع و ارائه تسهیلات به صنعت خودرو شد. هر چند به اعتقاد مسئولان، این اقدام در حد مسکنی بیش نیست و نیازمند راهکارهای اساسی‌تر است اما اجرای آن در این شرایط خود شاید راه نجاتی برای صنعت خودروسازی باشد. علی رسولیان، مدیرکل امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در میزگرد ایرنا با عنوان «صنعت خودرو، چالش‌ها و سیاست‌ها» با بیان اینکه این بخش امروز بر اساس آمارها با بیش از ۶۰ صنعت در ارتباط است که نشانگر اهمیت و اثرات آن بر سایر بخش‌ها است، تصریح کرد: در این بخش ۳۵۰ واحد قطعه‌ساز فعال وجود دارد که بیش از ۱۴هزار اشتغال مستقیم ایجاد کرده و حجم سرمایه‌گذاری در قطعه‌سازی بر مبنای محاسبه بر اساس زمان انجام سرمایه‌گذاری ۷هزار و ۶۰۰میلیارد ریال است. وی گفت: تحریم‌ها بیشترین اثر را در سال‌های گذشته بر صنایع خودروسازی گذاشت. ضمن آنکه دولت‌ها هم نگاه ویژه به تاثیر تحریم و رهیافت حمایتگرانه نسبت به صنعت خودروسازی نداشته‌اند.
رویکرد پژوهشی
رییس انجمن قطعه‌سازان خودرو در خراسان رضوی نیز با بیان اینکه صنعت خودروسازی به‌عنوان یک صنعت پیشرو شناخته می‌شود، گفت: اگر می‌خواهیم یک صنعت قدرتمند داشته باشیم، باید صنایع قطعه‌سازی نیز در اوج قدرت قرار داشته باشند تا با نمونه‌های مشابه خود در خارج از کشور رقابت کنند. ابوالقاسم آروند افزود: بسیاری از صنایع دیگر در صنعت خودروسازی شریک بوده یا به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این صنعت بزرگ درگیر و در ارتباط هستند. وی گفت: تمامی زنجیره‌های تولید در حوزه خودروسازی پیر شده‌اند، بنابراین باید در شرایط فعلی زمینه احیای این صنعت با کمک تمامی بخش‌های اجرایی و تصمیم‌گیرنده فراهم شود. آروند، یکی دیگر از راه‌حل‌های موجود را فراهم کردن زمینه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری با مشارکت بخش خصوصی داخلی و خارجی عنوان و بیان کرد: باید بتوان قسمتی از بازار بین‌المللی را در اختیار داشت تا زمینه صادرات بیش از گذشته مهیا شود. وی بر ضرورت تدوین برنامه ۵ساله برای صنعت خودروسازی تاکید و اظهار کرد: اگر بخواهیم با دیگر کشورها رقابت کنیم، باید توان تولیدی مانند کشورهای دیگر را داشته باشیم. بر این اساس لازم است مشوق‌های مالی برای صنعت خودروسازی در نظر گرفته شود زیرا در این صورت این صنعت جان می‌گیرد و می‌تواند با شرکت‌های معتبر رقابت کند.

همچنین ببینید

رمزگشایی از عوامل گران شدن قیمت خودرو

به نقل از  خبرنگار مهر کمتر از یک ماه به انتخابات ریاست جمهوری مانده است. ...