خانه > اخبار ویژه > ایران بخش ممنوعه برای سرمایه‌گذاری ندارد

ایران بخش ممنوعه برای سرمایه‌گذاری ندارد

«مناطق آزاد می‌توانند به الگویی برای توسعه کشور در بخش‌های مختلف تبدیل شوند». این جمله‌ای است که بارها از سوی مسئولان مطرح و بر این نکته تاکید شده که بهره‌گیری از فناوری‌های جدید، جذب سرمایه و صادرات از اولویت‌های مناطق آزاد بوده و حرکت و برنامه‌ریزی در این راستا ضروری است.

تاکید بر ضرورت توجه به مناطق آزاد تا آنجا پیش رفته است که حسن روحانی، رییس دولت در نخستین روزهای فروردین امسال مهمان روسای هیات امنای مناطق آزاد سراسر کشور شد و با تاکید بر اینکه برای دستیابی به رونق باید تسهیلات لازم فراهم شده و شرایط کسب‌وکار بهبود یابد گفت: «در چنین شرایطی است که می‌توان انواع سرمایه‌های داخلی و خارجی را جذب کرد و مناطق آزاد با توجه به فرصت و شرایط ویژه‌ای که دارند می‌توانند نقش بسزایی در جذب سرمایه داشته باشند».به گفته رییس‌جمهور، اقتصادمقاومتی مناطق آزاد را به جذب منابع خارجی و توسعه صادرات موظف کرده و این اقدامات باید از اولویت‌های مناطق آزاد قرار گیرد. حالا مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به محملی برای جذب سرمایه تبدیل شده که برای کسب بهره مناسب از این فرصت باید از توانمندی‌ها و برنامه‌های هیات‌های تجاری و سرمایه‌گذاری خارجی که مهمان مقامات ایرانی می‌شوند نیز استفاده کرد. بر همین اساس شامگاه یکشنبه اکبر ترکان، دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشوردر هتل همای تهران میزبان هیات اقتصادی آلمان بود تا زمینه‌های همکاری و سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور را بررسی کنند. یکی از نکات مهم اینکه، خزاعی رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی کشور در این نشست تاکید کرد: سرمایه‌گذاری خارجی در تمام حوزه‌ها آزاد است.

فصل جدید در روابط اقتصادی ایران و آلمان
دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این دیدار با اشاره به رفع تدریجی تحریم‌ها گفت: فصل جدیدی از روابط اقتصادی میان جمهوری اسلامی ایران و آلمان ایجاد خواهد شد. به گفته اکبر ترکان، ایران در برخی از زمینه‌ها دارای مزیت اقتصادی است که این موضوع می‌تواند باعث سهولت سرمایه‌گذاری خارجی در ایران شود.
مشاور رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران در ۵ حوزه خودروسازی، پتروشیمی، برق، فولاد و سیمان دارای مزیت نسبی است، اظهار کرد: ایران در حوزه خودرو دارای مزیت است و به کشوری مانند آلمان که در صنعت خودروسازی پیشرفت چشمگیری دارد برای همکاری بیشتر خوشامد می‌گوید.وی مزیت صنعت پتروشیمی ایران را استفاده از گاز طبیعی دانست و گفت: به‌دلیل وجود ذخایر گاز طبیعی در کشور، صنعت پتروشیمی ایران از گاز طبیعی استفاده می‌کند. گاز طبیعی ایران ۶درصد متان دارد و جداسازی اتان از متان توسعه پتروشیمی را رونق می‌دهد.ترکان مزیت صنعت برق را شامل تمامی بخش‌ها دانست و افزود: در صنعت برق توان مهندسی طراحی و ظرفیت ساخت تجهیزات را داریم و همواره از مشارکت شرکت آلمانی زیمنس بهره‌مند شده‌ایم و از این همکاری بسیار خوشحالیم.دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مزیت بخش فولاد را استفاده از گاز ارزان در تولید عنوان کرد و گفت: تولید فولاد زمینه‌ساز صنعت روبه رشد ایران است، البته این در حالی است که ایران در صنعت سیمان نیز دارای مزیت نسبی است. وی عمر تعاملات اقتصادی ایران و آلمان را ۸۰ سال عنوان کرد و گفت: امیدوارم با رفع تحریم‌ها که به‌زودی اتفاق می‌افتد رابطه دو کشور توسعه یابد و اقتصاد ایران از گسترش همکاری میان دو کشور استقبال می‌کند.

حجم مبادلات ایران و آلمان به یک‌ششم رسید
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران نیز در این نشست گفت: حجم مبادلات اقتصادی ایران و آلمان در دوران تحریم از سالانه ۱۲میلیارد دلار به ۲میلیارد دلار تقلیل یافت.
محمد خزاعی افزود: سیاست خارجی ایران همواره تعامل سازنده با دیگر کشورهاست به‌ویژه کشورهایی که به شکل سنتی و تاریخی با ایران دارای روابط هستند. رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران ادامه داد: آلمان همواره به‌دلیل فناوری پیشرفته کشور خوشنامی در ایران است اما متاسفانه با کاهش حجم مبادلات اقتصادی میان دو کشور بسیاری از شرکت‌های آلمانی متضرر شدند.خزاعی گفت: با رخدادهای مثبتی که در فضای بین‌المللی برای ایران شکل گرفت تعامل با دیگر کشورها و همچنین جذب سرمایه‌گذاری افزایش می‌یابد. به گفته وی، در ایران به سرمایه‌گذاری خارجی به‌عنوان عامل رشد و توسعه اقتصادی نگاه و به آن خوشامد گفته می‌شود زیرا این امر با خود ارزش‌افزوده می‌آورد.وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری خارجی در ایران در تمام بخش‌ها آزاد است و هیچ بخش ممنوعه‌ای برای سرمایه‌گذاری نداریم. همچنین تمام ریسک‌های سیاسی برای سرمایه‌گذاری در ایران از سوی دولت تضمین می‌شود و هیچ محدودیتی از نظر درصد سرمایه‌گذاری وجود ندارد. معاون وزیر اقتصاد افزود: در برخی از بخش‌های اقتصادی نظیر مناطق آزاد، معافیت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده که از آن جمله می‌توان به معافیت مالیاتی اشاره کرد.خزاعی اضافه کرد: مشکلی درباره تملک زمین برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد و در صورتی که شرکتی در ایران به ثبت برسد می‌توان زمین در اختیار سرمایه‌گذار قرار داد.وی با اشاره به برنامه ششم توسعه که هم‌اکنون در حال تدوین است، گفت: در این برنامه بر جذب منابع مالی، گسترش همکاری‌های اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی تاکید شده است.وی خطاب به وزیر کار و حمل‌ونقل آلمان و همچنین هیات همراه وی، اظهارکرد: ایران هیچ‌گاه موضع آلمان در دوره تحریم را فراموش نمی‌کند. شرکت‌های حاضر در این نشست هر برنامه‌ای که در زمینه سرمایه‌گذاری دارند باید در گام نخست به سازمان سرمایه‌گذاری مراجعه کنند.

علاقه شرکت‌های آلمانی برای سرمایه‌گذاری در ایران
سپس اولاف لیس، وزیر اقتصاد، کار و حمل‌ونقل ایالت نیدرزاکسن آلمان نیز گفت: شرکت‌های آلمانی که به ایران آمده‌اند همگی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران هستند.
وی از سفر به ایران ابراز خرسندی کرد و گفت: ایران با ۸۰میلیون نفر جمعیت بازار خوبی برای اقتصاد آلمان به شمار می‌رود و این در حالی است که ایران دارای نیروی انسانی ماهر و همچنین ثبات و آرامش است که همه اینها امیدواری را افزایش می‌دهد.اولاف‌لیس ایران را پل ارتباطی با منطقه خاورمیانه عنوان کرد و گفت: تعامل با ایران موجب می‌شود بتوانیم همکاری‌های خود را با جمعیت ۳۰۰میلیونی منطقه افزایش دهیم. وی اظهار کرد: بعد از برجام تاکنون دو هیات آلمانی به ایران سفر کرده‌اند و هم‌اکنون ۱۰۰ عضو در هیات آلمانی حضور و علاقه زیادی به سرمایه‌گذاری در ایران دارند. وزیر ایالتی اقتصاد، کار و حمل‌ونقل نیدر زاکسن گفت: شرکت‌هایی که در این هیات هستند آمادگی سرمایه‌گذاری در بخش‌های صنایع غذایی، انرژی، کشاورزی و بسیاری دیگر از حوزه‌ها را دارند.وی درباره حضور شرکت گردشگری در هیات اقتصادی گفت: بسیاری از آلمانی‌ها دوست دارند به ایران سفر کنند که می‌توان صنعت گردشگری را در ایران توسعه داد.اولاف لیس درباره ویژگی‌های ایالت نیدر زاکسن گفت: این ایالت قلب تپنده آلمان محسوب می‌شود و به عبارتی پل ارتباط شرق و غرب اتحادیه اروپا است. این ایالت سالانه ۱۰میلیارد یورو صادرات کشاورزی دارد و در زمینه صنایع غذایی آماده همکاری با ایران است. وی درباره دیگر مزایای اقتصادی آلمان نیز افزود: این کشور دارای توانمندی بالایی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر است که می‌تواند در این زمینه با ایران همکاری کند. وی گفت: شهر هانوفر، مرکز ایالت نیدر زاکسن محل مناسبی برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف است و شرکت‌های ایرانی می‌توانند در این نمایشگاه‌ها حضور یابند. آلمان به حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های بین‌المللی خوشامد می‌گوید. وی ابراز امیدواری کرد روابط ایران و آلمان افزایش یابد چراکه زمینه‌های همکاری میان دو کشور بالا است.

امیدوارم سریع‌تر تحریم‌ها برداشته شود
رییس اتاق بازرگانی آلمان و ایران نیز ابراز امیدواری کرد تحریم‌ها زودتر رفع شود و دو کشور هرچه سریع‌تر بتوانند روابط اقتصادی خود را گسترش دهند. رنه هارون اظهار کرد: ایران برخلاف بسیاری از کشورهای منطقه از آرامش و امنیت برخوردار است، این درحالی است که اخبار خوبی از بسیاری از کشورهای منطقه به گوش نمی‌رسد.وی بیان کرد: هم‌اکنون ۹۰ شرکت آلمانی در ایران حضور دارند که این حضور می‌تواند افزایش یابد.وی افزود: ایران دارای نیروی انسانی توانمندی است. امیدوارم هرچه سریع‌تر تحریم‌ها رفع شود و روابط ایران و آلمان به ایام خوش پیش از تحریم‌ها برگردد.گفتنی است، نمایندگان شرکت‌های مختلف آلمانی در این نشست حضور داشتند و پرسش‌های خود را درباره سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد ایران مطرح کردند.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...