خانه > اخبار ویژه > ایران بهترین جایگزین کالاهای ترکیه در بازار ۱۵۰ میلیونی روسیه است

ایران بهترین جایگزین کالاهای ترکیه در بازار ۱۵۰ میلیونی روسیه است

رئیس اتاق بازرگانی تهران با تاکید بر”فراهم آمدن موقعیت مناسب برای صادرات به روسیه با کنار رفتن ترکیه از این بازار” گفت: روسیه بازار ۱۵۰ میلیون نفری دارد که ایران می تواند جایگزین کالاهای ترکیه در روسیه شود.

مسعود خوانساری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اعلام این خبر اظهار کرد:  یکی از موفقیت‌های اقتصادی کشور‌‌های همجوار ما مانند ترکیه این است که توانسته از بزنگاه های تاریخی خود استفاده لازم را ببرد.

وی افزود:  ترکیه در گذشته و جنگ ایران و عراق  از فرصت به وجود آمده برای صادرات استفاده کرد و توانست که صنعت خود را باز سازی کند و در زمان تحریم ها  نیز از طریق جابه جایی پول اقتصاد خود را رونق داد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در حال حاضر نیز موقعیت مناسبی برای ما در بازار روسیه با توجه به کنار رفتن ترکیه از این بازار به وجود آمده است.

وی خاطر نشان کرد: برای دست یابی به بازار روسیه باید لابی گری‌های لازم انجام شود تا ما بتوانیم در این بازار بزرگ حضور یابیم.

خوانساری تصریح کرد: روسیه بازار ۱۵۰ میلیون نفری دارد که عمده نیاز خود به ویژه در بخش مواد غذایی را از ترکیه تامین می کرد.

وی افزود: در این زمینه ما حتی می توانیم با ترکیه همکاری کرده و کالاهایی که آنها نمی توانند به روسیه صادر کنند، به این کشور صادر کنیم.

وی درخصوص لزوم اعزام رایزن بازرگانی به این کشور، اظهار کرد: برای توسعه صادرات به این کشور لزوما نیاز به رایزن نداریم و خود بخش خصوصی نیز می تواند در این کشور حضور یافته و رایزنی و لابی گری های لازم را انجام دهد و دولت تنها  مساعدت لازم برای انجام این کار را فراهم کند.

این مقام مسئول همچنین درباره دلایل افزایش نرخ ارز در کشور گفت:افزایش تقاضای ارز در بازار و همسو سازی این محصول با سایر کالا‌ها منجر به افزایش نرخ ارز شده است.

همچنین ببینید

موانع ۷ گانه ایران در تجارت با روس‌ها/ ترک‌ها چه راهی را انتخاب کردند؟

نایب رئیس اتاق مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه تراز تجاری ۲ کشور در ...