خانه > اخبار ویژه > ایران و رنو قرارداد منعقد می‌کنند؟

ایران و رنو قرارداد منعقد می‌کنند؟

رئیس شرکت خودروسازی رنو-نیسان با بیان اینکه ایران یک بازار بسیار نوید بخش است گفت: این شرکت آماده توسعه جای پای تولیدی خود در ایران پس از لغو تحریم‌ها علیه این کشور است.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که خبر‌ها از دیدار قریب‌الوقوع حسن روحانی از فرانسه حکایت می‌کند، اما کارلوس گوسن، رئیس شرکت خودروسازی رنو-نیسان گفته است که این شرکت آماده توسعه جای پای تولیدی خود در ایران پس از لغو تحریم‌ها علیه این کشور است، اما در زمینه اجرا «بسیار محتاطانه» عمل خواهد کرد.

گوسن که در حاشیه نمایشگاه خودروی دیترویت سخن می‌گفت تاکید کرد: «ایران یک بازار بسیار نوید بخش است.»

وی افزود: «امروز بیش از یک میلیون خودرو (در ایران) تولید می‌شود. این رقم پتانسیل رسیدن به ۱.۵ یا ۲ میلیون را دارد.»

شرکت خودروسازی رنو-نیسان، شرکت خودروسازی ژاپنی-فرانسوی است، که از مشارکت استراتژیک دو شرکت خودروسازی رنو و نیسان در سال ۱۹۹۹ تأسیس شد و هم‌اکنون از هر ۱۰ خودروی تولید شده در جهان، یک خودرو به این شرکت تعلق دارد.

نرخ مالکیت خودرو در ایران تنها ۱۰۰ در ۱۰۰۰ است که ۶ برابر کمتر از اروپاست و به دلیل تحریم‌های اقتصادی آمریکا و اروپا در سال‌های اخیر دسترسی مصرف کنندگان ایرانی به خودروهای جدید محدود بوده است.

توافق هسته‌ای ماه جولای زمینه را برای لغو تحریم‌های ایران فراهم ساخته است. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته گفت، توافق هسته‌ای با ایران در طی روزهای آینده اجرایی خواهد شد.

گوسن به خبرنگاران گفت: «ما آماده رفتن هستیم، اما می‌خواهیم طوری برویم که دوام داشته باشد. ما نمی‌خواهیم آنقدر با شتاب برویم و برای خودمان مشکلی بزرگ‌تر از آنچه نیاز داریم ایجاد کنیم. بنابراین من هم فکر می‌کنم که پتانسیل‌های زیادی در ایران هست، اما باید زمان رفتن از نظر سیاسی زمان درستی باشد و وضعیت از نقطه نظر حقوقی کاملا روشن باشد.»

تسنیم نیز در این باره نوشته است،‌ یک مقام شرکت پارس خودروی ایران در ماه جولای به وال استریت ژورنال گفته بود که شرکت رنو در حال مذاکره برای خرید بخشی از سهام این شرکت خودروسازی است.

این مقام ایرانی همچنین گفته بود رنو در حال مذاکره برای خرید تاسیساتی نظیر کارخانجات خودروسازی شرکت مادر پارس خودرو یعنی سایپاست.

همچنین ببینید

رئیس اتاق تهران: قرارداد با رنو موفقیتی دیگر در اقتصاد کشور بود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به قرارداد منعقد شده بین ...