خانه > اخبار ویژه > بازار ارز کنترل می‌شود

بازار ارز کنترل می‌شود

یک ماهی است که قیمت دلار دوباره برای مردم و مسئولان اقتصادی به موضوع روز تبدیل شده و تحلیل‌هایی که از گوشه و کنار درباره وضعیت فعلی و آینده این بازار به گوش می‌رسد گویای نگرانی‌هایی است که در این رابطه وجود دارد.

دلار در همین هفته‌هایی که گذشت از مرز روانی ۳۵۰۰ تومان گذشت و حتی در یک قدمی ۳۶۰۰ تومان قرار گرفت، دلیل این پرش هم آنطور که مسئولان بانک مرکزی و اقتصادی کشور می‌گویند کم نیست. وزیر امور اقتصادی و دارایی راز گرانی دلار را نزدیک‌شدن به ژانویه، ایام اربعین، افزایش تقاضا و همینطور تقاضای محسوس برخی اتباع خارجی می‌داند و مسئولان بانک مرکزی معتقدند افزایش تقاضای ارز مسافرتی و حجاج و به‌تازگی تقاضای ارز از سوی زائران اربعین حسینی، افت جهانی قیمت طلا، افزایش معاملات فردایی افزایش تقاضای سفته‌بازی، آربیتراژ (بهره گرفتن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود) دلار امریکا و هیجان‌ها و انتظارها و الگوهای خاص سرمایه‌گذاری (خرید و فروش) فعالان غیررسمی بازار ارز با استراتژی ایجاد نوسان و افزایش حاشیه سود از دلایل نوسان‌های نرخ ارز در هفته‌های اخیر بوده است. به هر حال این نوسان‌ها تاجایی پیش رفت که سبب شد بانک مرکزی برای کاهش این نوسان‌ها و التهاب‌ها که به گفته مسئولان این بانک، مقطعی و گذرا است، به بازار ارز ورود کند و افزایش عرضه ارز را به‌عنوان تدبیر جدید و مناسب، در این راستا لحاظ کند.

۲۱ میلیون دلار ارز ارزان وارد بازار شد
در راستای این سیاست همانطور که دبیرکل کانون صرافان می‌گوید: بانک‌های ملی، پارسیان، ملت، سینا و صادرات از روز دوشنبه برای تعدیل قیمت‌ها، دلار به بازار تزریق کرده‌اند، به‌طوری‌که ۵هزار دلار که ۱۰ تا ۱۵ تومان ارزان‌تر از قیمت بازار است، در اختیار ۴۲۱ صرافی مجاز قرار خواهد گرفت تا بدین طریق از افزایش قیمت جلوگیری شود که البته ورود ۲۱میلیون دلار ارز به بازار تا حدی قیمت‌ها را کاهش داده است. امیر بیت‌لفته با بیان اینکه صرافان هم باید ارز را از طریق سیستم سنا و فاکتور بفروشند، افزود: ۴۲۱ صرافی مجاز که زیرنظارت بانک مرکزی مجاز به فعالیت هستند مشخص شده‌اند و اماکن نیروی انتظامی موظف به تعطیلی صرافی‌های غیرمجاز و برخورد با دلالان ارز در بازار و خیابان است. وی گفت: قیمت ارز کاهش یافته و به‌طور قطع این قیمت پایدار نخواهد بود، چراکه دلایل افزایش نرخ ارز نبود تعادل در عرضه و تقاضا است. بیت‌لفته افزود: سفر زائران به عراق، اتفاق‌های منطقه و ارائه تسهیلات برای خرید خودرو و… هم در افزایش قیمت ارز تأثیر داشته است. وی گفت: از طرفی افراد وقتی حس می‌کنند قیمت کالایی می‌خواهد افزایش یابد، سرمایه و نقدینگی خود را به آن سمت و کالایی که متقاضیانش افزایش می‌یابد، می‌برند و عرضه آن دچار کاهش می‌شود و قیمت به‌صورت غیرواقعی و مقطعی افزایش می‌یابد. قیمت دلار که اوایل هفته جاری تا مرز ۳۶۰۰ تومان هم پیش رفته بود، روز گذشته در ساعاتی به مرز ۳۵۵۵ تومان رسید و کاهش یافت.

همچنین ببینید

رشد قیمت 18 ارز مبادلاتی در شبکه بانکی/ نرخ دلار دولتی دو ریال افت کرد

بانک مرکزی امروز پنجشنبه، نرخ ۱۸ ارز را با افزایش، نرخ ۱۲ ارز را با ...