خانه > اخبار ویژه > بازار در معرض حبابی شدن قرار ندارد/ حفظ روند رشد شاخص تاپایان سال

بازار در معرض حبابی شدن قرار ندارد/ حفظ روند رشد شاخص تاپایان سال

فعالان بازار سرمایه معتقدند: بازارسرمایه در حال حاضر روند طبیعی دارد و به نظر نمی‌رسد بازار در معرض شکل‌گیری حباب قرار داشته باشد.

فائزه برمخ‌شاد: رشد هیجانی شاخص بورس در روزهای اخیر به ویژه در روز گذشته باعث شد تا نگرانی‌ها از ادامه این روند در بازارسرمایه افزایش یابد. به طوریکه

برخی کارشناسان طی روزهای اخیر به دفعات نسبت به رشد شتابان شاخص هشدار داده و این رخداد را در شرایط نبود دلایل بنیادی قوی برای رشد برخی سهام حباب گونه و خطرناک عنوان کرده بودند.

 

اگرچه در بازار امروز شاخص روند متفاوتی نسبت به روز گذشته در پیش گرفت و از رشد هیجانی فاصله گرفت و به نظر می‌رسد در روز پایانی معاملات هفته جاری شاخص وارد فاز استراحت شده است. با این حال اقتصادنیوز با تعدادی از فعالان بازارسهام موضوع در معرض حباب قرار گرفتن بازار را مورد بررسی قرار داد که در ادامه شرح این گفت‌وگوها را می‌خوانید:

در راستا فردین آقا‌بزرگی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: بازارسرمایه در حال حاضر روند طبیعی دارد و به نظر نمی‌رسد بازار در معرض شکل‌گیری حباب قرار داشته باشد.

 

او افزود: البته ممکن است اگر جو هیجانی در بازار به قدری بالا برود که شاخص به سمت شکل گیری حباب قیمتی حرکت کند اما  در شرایط فعلی جریان بازار به گونه‌ای است که چشم انداز آینده اقتصاد کشور مثبت تلقی شده و بتدریج زمینه برای خروج از رکود اقتصادی فراهم خواهد شد همین امر بر پیش‌بینی ها اثر گذاشته و باعث شدهتا سرمایه‌های جدید وارد بازار شوند.

او افزود:درست است که برخی صنایع سریعتر اثرات برجام را بروز دهند اما  برخی از صنایع ممکن است از فرآیند اجرایی‌ برجام دیرتر متاثر شوند و در دوره میان مدت و بلند مدت تازه این اثرات را نشان‌دهند. بنابراین باید سرمایه گذاران این بازارعجولانه و شتابزده تصمیم گیری نکنند و صبور باشند.

 

این فعال بازار سرمایه خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که سود شرکت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و حبابی شدن بازار در حال حاضر حتی در مقیاس شاخص هم فاصله زیادی دارد.

در این باره نصرالله برزنی نیز به اقتصادنیوز گفت: در روزهای اخیر شاهد بودیم سرعت رشد شاخص بالا بود اما رسیدن شاخص به ارتفاع ۷۰ هزار واحدی نگران‌کننده نیست چراکه روند رشد بازار معقول است اما اگر در فاصله زمانی کوتاه شاخص بر چند روز متوالی روزی هزار تا دو هزار واحد رشد می‌کند این مساله جای تامل دارد و می‌توان گفت بازار در حال تشکیل حباب است.

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...