خانه > اخبار > اقتصادی > بازار پتروشیمی‌ها در فاز رشد

بازار پتروشیمی‌ها در فاز رشد

به گزارش اقتصادنیوز، بازار محصولات پلیمری در حال بازیابی رونق از دست رفته خود است که افزایش قیمت ها را می توان یکی از سیگنال های مهم آن برشمرد. این رشد قیمت ها در شرایطی اهمییت بیشتری پیدا می کند که شاهد کاهش قیمت های پایه در بورس کالا هستیم یعنی رشد نرخ ها در بازار داخلی از خودنمایی محسوس تقاضا حکایت می کند.

با توجه به افزایش حجم معاملات در بورس کالا در هفته گذشته، از هم اکنون می توان از تقویت حجم عرضه ها در بازار داخلی یاد کرد که فاکتوری برای محدودساختن ادامه رشد قیمت ها به شمار می رود.

در معاملات هفته جاری در بازار داخلی شاهد افزایش قیمت ها هستیم تا جایی که این رشد نرخ ها حالت فراگیری پیدا کرده و به اغلب گریدها سرایت کرده است. گریدهایی همچون ۰۰۳۵ ، X5 ، F7000 ، ۵۱۱۰ ، BL3 ، ۰۲۰ ، ۲۴۲۰d ، ۰۲۰۹ ، ۵۲۵۱۸ و یا ۳۸۴۰ ، ۷۲۴۰ و یا ۱۵۴۰ همچنین بسیاری از پلی پروپیلن ها ، کالاهایی هستند که با افزایش قیمت رو به رو شده اند.

دلیل اصلی افزایش قیمت ها را باید محدودکردن کدهای معاف از مالیات ، پایین بودن موجودی انبارها و عقب نشینی عرضه ها در هفته های اخیر، رشد تقاضا و در نهایت کاهش موجودی انبارها که از پیشی گرفتن تقاضا بر عرضه حکایت دارد دانست.

با توجه به انتظار بازار مبنی بر افزایش حجم عرضه ها در روزهای پیش رو و همچنین روند افزایشی قیمت ها و همچنین رشد تقاضا ، به نظر می رسد این روند صعودی حداقل تا اواسط هفته ادامه یافته ولی پس از آن ممکن است از شتاب رشد قیمت ها کاسته شده و حتی بازار وارد یک فاز تعدیل و تثبیت شود.

با توجه به نزدیکی به روزهای پایانی سال و زمان اوج تقاضای فصلی محصولات نهایی ، به نظر می رسد حجم تقاضا در هفته های پیش رو باز هم بالا باقی بماند.

همچنین ببینید

ورود ستاد فولاد به بحث وضع تعرفه‌ها

بهترین راهکار در برابر موضوعی مانند اعمال تعرفه، عرضه در بورس کالاست تا چنانچه مازادی ...