خانه > اخبار ویژه > بازتاب اعلام روز اجرای برجام در گوشه و کنار جهان

بازتاب اعلام روز اجرای برجام در گوشه و کنار جهان

آخرین دقایق ۱۶ ژانویه ۲۰۱۵ میلادی شاهد اتفاقی بود که کمتر کسی را توان بی اعتنایی به آن است. از وزرای اروپایی حاضر در هتل کوبورگ گرفته تا سران سیاسی و حتی نهادهای اقتصادی به این رویداد واکنش نشان داده اند. 

به گزارش «تابناک» فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر امور خارجه آلمان طی بیانیه ای اجرایی شدن برجام را لحظه ای بزرگ و یک روز تاریخی در عرصه دیپلماسی خواند. وزیر خارجه آلمان گفت: ایران همه تعهدات خود را به انجام رسانده است. در مقابل تحریم های اقتصادی و مالی علیه ایران که به خاطر برنامه هسته ای اعمال شده بودند، لغو و تبادلات تجاری با ایران دوباره از سر گرفته خواهند شد.

در این بیانیه آمده است: با رونق گرفتن روابط بازرگانی رابطه ایران و جهان به طورکلی وارد یک مرحله جدید خواهند شد، هرچند که هنوز بعضی مناقشات دیگر درحال غلیان هستند و اختلاف نظرها و نیز برخی تضاد منافع همچنان وجود دارند ولی امروز ما می توانیم به حق از یک توافق تاریخی دیپلماسی صحبت کنیم و این لحظه شخصاً برای من یک لحظه بزرگی است. اشتاین مایر در ادامه بیانیه خود افزود: دیپلماسی قادر است که بحران های خطرناک را خنثی کرده و اختلاف نظرهایی را که به نظر قابل حل نمی آیند را حل کند.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز شامگاه شنبه از اجرایی شدن برجام استقبال کرد و آن را نتیجه سال ها صبر و شکیبایی و تلاش دیپلماتیک دانست. وی گفت: توافق هسته ای ایران که انگلیس نیز در آن نقش مهمی ایفا کرد، سبب می شود که خاورمیانه و جهان به مکان های امن تری تبدیل شوند. وزیر خارجه انگلیس افزود: سال ها صبر و دیپلماسی مداوم و کار سخت فنی، بالاخره میوه خودش را که همان اجرای برجام است، داد.

وی اضافه کرد: در این میان افراد شکاکی نیز بودند که عنوان می کردند که ایران هرگز حاضر به انجام تعهداتش براساس توافق (هسته ای وین) نیست اما آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرد که این کشور به تعهداتش عمل کرده است. هاموند افزود: مقادیر زیادی اورانیوم غنی شده از ایران خارج شد و هزاران سانتریفیوژ از دور خارج شده اند و کالندریای(قلب) راکتور اراک خارج شد.
البته هاموند اشاره ای به این نکته نداشت که شکاکین به تعهد جمهوری اسلامی ایران چه افراد و دولت هایی بودند، اما واکنش های منفی سران عرب و صهیونیست ها در مقابله با نهایی شدن فرایند رفع تحریم ها و عادی سازی پرونده هسته ای ایران، شاید نقشی در طعنه هاموند انگلیسی به شکاکین باشد.

وزارت امور خارجه روسیه نیز از نهادهایی بود که با کمترین فاصله به این رویداد تاریخی واکنش مثبت نشان داد. دستگاه دیپلماسی روسیه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: با پایان اعتبار مفاد سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته ای ایران، گام بزرگی در مسیر عادی سازی وضع پیرامون این برنامه برداشته شده است.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...