خانه > اخبار ویژه > بازتاب اقتصادی شوک پاریس

بازتاب اقتصادی شوک پاریس

هفته جدید بازارهای جهانی با واکنش به شوک پاریس آغاز شد؛ با این همه روندهای صبح دوشنبه نشان می‌دهند که تاثیر شوک پاریس کوتاه‌مدت خواهد بود و عواملی که پیش از روز جمعه مورد توجه بازارها بودند، در کانون توجه حاضران و ناظران بازار خواهند ماند. صبح روز گذشته همزمان با افت شاخص‌های سهام، قیمت نفت رو به رشد داشت. در بازارهای جهانی ارز نیز یورو بخشی از ارزش خود را از دست داد. اونس طلا که صبح گذشته به مرز ۱۱۰۰ دلار نزدیک شده بود، از اوج روزانه افت کرد.

گروه بازار پول: چنان که پیش‌بینی می‌شد، هفته جدید بازارهای جهانی با واکنش به حملات تروریستی پاریس آغاز شد، با این همه روندهای صبح دوشنبه نشان می‌دهند که تاثیر شوک پاریس کوتاه‌مدت خواهد بود و عواملی که پیش از روز جمعه مورد توجه بازارها بودند، در کانون توجه حاضران و ناظران بازار خواهند ماند. صبح روز گذشته و در نخستین ساعات فعالیت بازارهای عمده جهان پس از حملات داعش به پایتخت فرانسه، در حالی که شاخص‌های سهام افت می‌کردند، قیمت نفت رو به رشد بود و همزمان، بهای جهانی طلا نیز بالا رفت. در بازارهای جهانی ارز نیز یورو بخشی از ارزش خود را از دست داد و شاخص دلار اندکی تقویت شد، اما چنان که اشاره شد، این بازارها به‌خصوص در بازه میان مدت و بلندمدت، بر عوامل بازارساز دیگری متمرکز شده‌اند.

افت یکپارچه بازارهای سهام

پیتر شافریک، استراتژیست ارشد اقتصاد کلان اروپا در موسسه «آر بی سی» می‌گوید:‌‌«به نظر می‌ر‌سد که دست کم به‌طور موقت، دارایی‌های پرخطر تحت فشار قرار بگیرند و با ضعف بیشتری مورد معامله قرار بگیرند.» این فشار در بازارهای سهام محسوس بود.

به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، بازار سهام بزرگ فرانسه در نخستین دقایق آغاز معاملات، ۱/ ۱ درصد ریزش کرد و شاخص کک ۴۰ در شرایطی که سرمایه‌گذاران همچنان پیامدهای حملات تروریستی پاریس را در سراسر جهان هضم می‌کنند، عقب‌نشینی کرد، اما شاخص فرانسه تنها شاخص اروپایی نبود که کاهش را تجربه کرد. شاخص FTSE 100 انگلیس در ابتدای معاملات ۶/ ۰ درصد افت کرد؛ درحالی‌که داکس آلمان و ام‌ای بی ایتالیا هم اندکی از ارزش خود را از دست دادند. در واقع بازارهای سهام اروپایی بازارهای آسیا را دنبال کردند که به‌دنبال کشتارها در پایتخت فرانسه و هجوم سرمایه‌گذاران به سوی دلار و طلا،

همچنین ببینید

جای خالی مدل مدیریت هاشمی در عرصه اقتصاد ایران

مسعود نیلی معتقد است در شرایط کنونی اقتصاد ایران، نیاز به سیاست‌مدارانی که سرمایه سیاسی ...