خانه > اخبار ویژه > باید از هر گونه خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود

باید از هر گونه خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود

خبرگزاری شبستان: نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: باید از هر گونه خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود و مسئولان به فکر تبدیل مواد معدنی خام به محصول و ارزش ‌افزوده بیشتر باشند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قزوین به نقل از روابط عمومی دفتر امام جمعه قزوین، آیت ‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار با رئیس سازمان نظام ‌مهندسی معدن کشور و جمعی از مدیران استان قزوین، بیان کرد: باید از هر گونه خام فروشی مواد معدنی جلوگیری شود؛ مسئولان به فکر تبدیل مواد معدنی خام به محصول و ارزش ‌افزوده بیشتر باشند زیرا این هدف راه تحقق اقتصاد مقاومتی را هموار می‌ کند.

وی ادامه داد: خام فروشی لطمه‌ های جدی به کشور وارد کرده است و تبدیل مواد معدنی خام به محصول موجب افزایش اشتغال جوانانی که در این حوزه تحصیل کرده ‌اند می ‌شود.

امام‌ جمعه قزوین تأکید کرد: تعداد زیادی از جوانان کشور بیکار هستند و بازار نیز نیازمند محصولات تبدیل شده معدنی است اما در حال حاضر کشورهای دیگر با کالاهایشان نیاز بازار ما را تأمین می ‌کنند و با این کار فرصت رشد و بالندگی را به کشورهای دیگر می دهیم.

وی خاطر نشان کرد: امیدواریم با تدبیر مسئولان امر این مشکل رفع شود و مطالبه رهبر معظم انقلاب که بسیار حکیمانه به مسائل نگاه می‌کنند محقق شود.

وی با تأکید بر اینکه دین اسلام با دنیای مردم گره‌ خورده است، تصریح کرد: هر کسی که گره‌ ای از کار مردم باز کند، ولو به منافع مالی خود هم دست پیدا کند، اقامه کننده نماز است و همه مسئولان باید به چنین انسان‌ هایی کمک کنند.

در ادامه رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور با بیان اینکه معدن نقش به سزایی در اقتصاد کشور دارد، اظهار کرد: در ۱۰ سال گذشته و با وجود تحریم‌ های ظالمانه غرب صنعت معدن نقش خود را به خوبی ایفا کرد.

نادعلی اسماعیلی افزود: صنعت معدن به لحاظ تولید ثروت و ایجاد اشتغال در جایگاه دوم صنایع کشور قرار دارد و ۶۰ نوع ماده معدنی در کشور وجود دارد و تلاش می ‌کنیم با اصول مهندسی از معادن بهره برداری کنیم تا از هدر رفت آنها و بیت المال جلوگیری شود.

ویبا اشاره به اینکه اکثر معادن به‌ صورت خصوصی اداره می‌شوند، یادآور شد: دولت در این حوزه تنها به دنبال توسعه بیشتر معادن، نظارت بر حسن اجرای کار و اخذ حقوق قانونی خود است و تلاش می ‌کنیم مواد معدنی را به محصول تبدیل کنیم و به‌صورت کامل خام فروشی را کنار بگذاریم.

همچنین ببینید

آمار رسمی از وضعیت 45 محصول صنعتی و معدنی منتشر شد:رونق تولید در ثلث دوم

انتشار آمار رسمی از وضعیت محصولات منتخب صنعتی و معدنی، از رونق تولید در ثلث ...