خانه > اخبار ویژه > با تصویب دولت نیمی از تاکسی‌های فرسوده از پایتخت خارج می‌شوند

با تصویب دولت نیمی از تاکسی‌های فرسوده از پایتخت خارج می‌شوند

رایزنی دولت و مدیریت شهری تهران برای ارائه تسهیلات بانکی ارزان‌قیمت برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی به نتیجه رسید و از ۱۲ بهمن ماه پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی با سود بانکی ۱۶ درصد برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده آغاز می‌شود. تاکسی و اتوبوس‌های فرسوده ۲ منبع تاثیر‌گذار بر آلودگی هوای شهر هستند که به نظر می‌رسد با خروج تاکسی‌های پیکان فرسوده یکی از عوامل افزایش آلاینده‌های هوای پایتخت حذف شود. به گزارش «دنیای اقتصاد »در تفاهمی که بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت کشور، سازمان حفاظت محیط‌زیست، پلیس راهور، تاکسیرانی و ایران‌خودرو منعقد شد، قرار است با همکاری بانک‌های پارسیان، ملت و تجارت ۹۰ هزار تاکسی فرسوده در سراسر کشور جمع‌آوری و خودروهای جدید جایگزین آنها شوند. این طرح با هدف کاهش آلاینده‌ها به‌ویژه در سطح کلان‌شهرها، رضایت‌مندی صاحبان تاکسی و رفاه عمومی همچنین صرفه‌جویی در سوخت مایع انجام خواهد شد.

در حال‌حاضر ۹۰ هزار تاکسی فرسوده در کشور وجود دارد که ۶۰هزار تاکسی در سطح کشور از نوع پیکان هستند برای هر دستگاه خودرو ۲۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده که شرایط ضمانتی آن نیز آسان است؛ به‌طوری که برای این تسهیلات فقط یک ضامن و همچنین سفته لازم است. دوره بازپرداخت تسهیلات ۲۰ میلیونی وام خودروهای فرسوده ۴۸ ماهه و با سود ۱۶ درصد است. سمند و پژو جایگزین تاکسی‌های فرسوده خواهند شد و آغاز ثبت‌نام جایگزینی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده از ۱۲ بهمن‌ماه همزمان با آغاز دهه فجر است. این در حالی است که تحویل خودروها از اسفندماه آغاز می‌شود و در این ماه ۸ هزار دستگاه، در فروردین‌ماه ۷ هزار دستگاه و در ماه‌های بعد، در هر ماه ۱۵ هزار دستگاه جایگزین می‌شوند تا اینکه در پایان شهریورماه ۹۵ تمامی ۹۰ هزار دستگاه تاکسی فرسوده از ناوگان خارج و خودروهای نو جایگزین خواهند شد. پیش‌بینی می‌شود به دلیل آنکه کمتر از دو ماه تا پایان سال ۹۴ باقی مانده و روند زمان بر اسقاط خودرو و دریافت وام سهم تهران از نوسازی تاکسی‌ها تا سال ۹۴ حدود هزار و ۵۰۰ خودرو باشد، اما مدیران شهری با نگاهی خوشبینانه معتقدند: ۱۵هزار تاکسی از ابتدای اسفند ماه تا پایان فروردین ماه نوسازی خواهند شد.

میثم مظفر؛ مدیرعامل شرکت تاکسیرانی تهران با اشاره به جزئیات نوسازی ناوگان تاکسیرانی گفت: ‌سه بانکی که در تفاهم‌نامه ذکر شده موظف هستند ۳۰ هزار فقره وام و تسهیلات لازم برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده را به متقاضیان ارائه دهند، همچنین ۵میلیون تومان ارزش گواهی اسقاط تعیین شده است که توسط ستاد حمل و نقل سوخت از فاکتور فروش خودرو کسر خواهد شد. با توجه به قیمت تاکسی سمند حدود ۵ میلیون تومان نیز برای نوسازی تاکسی‌های فرسوده باید توسط رانندگان پرداخت شود. مظفر با بیان اینکه از ۱۱ اسفند ماه شرکت ایران خودرو اقدام به تحویل خودروی سمند EF7 و پژو ۴۰۵ به متقاضیان می‌کند، گفت: بنا داریم طی یک اقدام ضربتی نوسازی تاکسی‌های فرسوده انجام شود و ۶ هزارو ۳۰۰ دستگاه تاکسی پیکان شهر تهران در اولویت نوسازی هستند. وی افزود: شرکت ایران‌خودرو متعهد شده است که در اسفندماه ۸ هزار دستگاه خودرو، در فروردین سال آینده ۷ هزار تاکسی و از اردیبهشت ماه سال آینده نیز ماهانه ۱۵هزار تاکسی را به ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه کند. مدیرعامل شرکت تاکسیرانی تهران همچنین از ورود تاکسی‌های هیبریدی و پاک به سیستم حمل و نقل پایتخت از فردا خبر داد و گفت: ۵۰ خودرو هیبریدی دارای استاندارد یورو ۵ وارد حمل و نقل عمومی می‌شوند و این در حالی است که این خودروها از مدل جدید سرمایه‌گذاری پیروی می‌کنند، چراکه این خودروها در مالکیت شرکت خصوصی هستند و رانندگان این تاکسی‌ها تحت استخدام و حقوق‌بگیر این شرکت‌ها هستند.

همچنین ببینید

120 میلیارد تومان تسهیلات با هدف توسعه صنایع دریایی

مدیرعامل صندوق توسعه صنایع دریایی گفت: از ابتدای امسال تاکنون یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ...