خانه > اخبار ویژه > برجام» فرصتی مناسب برای صنعت بیمه

برجام» فرصتی مناسب برای صنعت بیمه

با لغو تحریم‌ها، تغییر شرایط فعالیت‌های اقتصادی در کشور در تمامی حوزه‌ها، به‌ویژه حوزه صنعت بیمه که در دوره تحریم با مشکلات و موانع زیادی مواجه بود، یک واقعیت غیرقابل انکار است.

اما اینکه این تغییرات در چه سطحی رخ دهد و فعالان صنعت بیمه تا چه اندازه بتوانند از این فرصت پیش‌آمده استفاده کنند، موضوعی است که کارشناسان صنعت بیمه به آن پاسخ می‌دهند.
کارشناسان درباره وضعیت این صنعت در روزهای پساتحریم معتقدند با توجه به شرایط پیش‌رو‌ قابل پیش‌بینی است که صنعت از رشد و توسعه لازم برخوردار شود اما تحقق این هدف منوط به این است که از توانمندی‌های این صنعت در رابطه با افزایش ظرفیت‌های این بخش بهره ببرند.

افزایش ظرفیت‌های صنعت بیمه
علیرضا بیانیان یکی از کارشناسان صنعت بیمه در این رابطه در گفت‌وگو با صمت گفت: به طور حتم زمانی که بخش اقتصادی کشور دچار آسیب‌ می‌شود، این امر تاثیر منفی بر بخش بانک و بیمه خواهد گذاشت و به تبع آن تولید، صادرات و واردات کشور تاثیر خواهد گرفت که این امر فعالیت‌های اقتصادی را در کشور متزلزل می‌کند.  وی افزود: در دوره تحریم‌ها، یکی از بخش‌هایی که دچار آسیب شد صنعت بیمه بود، به طوری که فعالیت‌های این حوزه دچار محدودیت شد و سایر بخش‌ها نیز از این بابت با ریسک‌هایی مواجه شدند. او با تاکید بر اینکه اینک با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام، این امیدواری وجود دارد که بخش اعظمی از محدودیت‌ها و چالش‌های این بخش رفع شود، افزود: در این بین فعالان این صنعت باید به فکر افزایش ظرفیت‌ها در صنعت بیمه باشند تا در دوره پسابرجام، این صنعت از رونق و توسعه کافی برخوردار شود. وی با بیان اینکه در حال حاضر جای خالی یک شرکت بیمه اتکایی قوی در صنعت بیمه احساس می‌شود، افزود: هرچند درحال‌حاضر چند شرکت بیمه اتکایی داخلی فعال وجود دارد اما نیاز است این شرکت‌ها دارای سرمایه و اندوخته بالایی باشند تا بتوانند از این بابت سهم نگهداریشان را از بازار داخلی افزایش دهند که درحال‌حاضر چنین اتفاقی احساس نمی‌شود. بیانیان معتقد است بیمه مرکزی درحال‌حاضر، خودش به عنوان یکی از شرکای شرکت‌های بیمه از این طریق وارد بازار اتکایی شده اما لازم است یک شرکت قوی که سرمایه و قدمت زیادی دارد به عنوان بازار اتکایی داخلی این جایگاه را بگیرد و گرداننده اتکایی داخلی در کشور شود تا این چرخ بتواند به درستی حرکت کند. این کارشناس صنعت بیمه با بیان اینکه در چنین شرایطی بسیاری از معضلات حل خواهد شد و دیگر شرکت‌ها نیازی به نرخ‌شکنی نخواهند داشت، تصریح کرد: به طور حتم این امر باعث می‌شود ظرفیت‌های بیمه اتکایی در صنعت بیمه افزایش یابد و صنعت بیمه بتواند در بازارهای بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشد و حتی در دوره پسابرجام هم نیاز داخل را تامین کرده و هم بخشی از بازار اتکایی خارجی را نیز جذب کند. او بر این باور است که به دلیل وجود ریسک‌های بزرگ که در بخش‌های اقتصادی کشور وجود دارد، همچون پتروشیمی، نفت، هواپیما، کشتی و.. ، صنعت بیمه مجبور است از اتکای خارجی نیز بهره ببرد. بنابراین هرچه در این بخش قوی‌تر ظاهر شویم از این بازار منافع بیشتری هم برای صنعت بیمه و هم اقتصاد حاصل خواهد شد. بیانیان البته به این نکته نیز اشاره کرد که در شرایط پسابرجام، باید شرکت‌های بیمه‌ای تقویت شوند و عوارض پرداختی در این صنعت حذف شود تا در این شرایط سرمایه‌گذاران تمایل ورود به این صنعت را داشته باشند. او معتقد است درآمدهای صنعت بیمه باید صرف خود این صنعت شوند. نباید به هر نحوی این درآمدها از این بخش خارج و وارد حوزه‌های دیگر شود. به طور حتم در چنین شرایطی صنعت بیمه نیز قوی‌تر خواهد شد و اثرگذاری بهتری هم در بخش اقتصاد خواهد داشت.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...