خانه > اخبار ویژه > برخی از خوشحالی مردم ناراحتند

برخی از خوشحالی مردم ناراحتند

همزمان با آمادگی ایالات‌متحده و اتحادیه اروپا برای لغو تحریم‌ها علیه ایران، همچنین انتشار بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست‌ خارجی اتحادیه اروپا و محمد‌جواد ظریف، وزیر امور‌خارجه ایران درخصوص متعهد بودن دو طرف در اجرای برجام، روز گذشته، رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در پارلمان بخش خصوصی،‌ روند تصویب و اجرای برجام را بررسی کرد. علی لاریجانی در پاسخ به مخالفان اجرای برجام گفت: برخی توافق هسته‌ای را وارونه جلوه می‌دهند و از خوشحالی مردم ناراحت هستند. این در حالی است که کشور با چشم باز مسیر مذاکرات را انتخاب کرد و بحث‌های فنی و حرفه‌ای در این زمینه انجام شد. لاریجانی در جمع فعالان اقتصادی در بخش خصوصی از آنها خواست تا با حضور در صحن علنی مجلس، تحلیل خود را از اوضاع اقتصادی کشور مطرح کنند و پیشنهادهای خود را برای درج در لایحه بودجه سال ۹۵ و قانون برنامه پنج سال ششم توسعه به کمیسیون‌های تخصصی مجلس ارائه دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پنجمین جلسه هیات نمایندگان دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به موضوعات مطرح شده در این جلسه از سوی فعالان بخش خصوصی گفت: درحوزه اقتصاد باید رویکرد دیگری را ایجاد کنیم و دلیل این تغییر رویکرد را حکمرانان و سیاست‌گذاران مطرح می‌کنند. رئیس قوه مقننه افزود: تغییر رویکرد روشی است که پایه آن باید بر اراده کشور و عقلانیت باشد و باید این موضوع را اصل بگیریم. وی با اشاره به ایام محرم اظهار کرد: امام حسین(ع) می‌فرمایند انسان‌ها و مسلمانان سعادتمند باید ۵ چیز را داشته باشند که اولین آن عقل است و سعادت بدون عقل توهم است. لاریجانی با بیان اینکه بدون عقلانیت انسان موفق نخواهد بود، افزود: امام حسین(ع) دومین مورد را دین عنوان کردند؛ چون از طریق عقل دین را انتخاب می‌کنیم و از طریق عقل به سعادت ابدی می‌رسیم. وی ادامه داد: امام حسین (ع) می‌فرمایند عقل در بنای دین به کمال می‌رسد؛ زیرا عقل محدودیت‌هایی دارد و در حوزه متافیزیک هم نیاز به دین داریم که دست عقل را گرفته و به علم‌های جدید بکشد.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: دین و عقل مکمل یکدیگر هستند و امام صادق(ع) در پاسخ به فردی که از مسلمانی تعریف می‌کرد، گفت کیفیت عقل او چگونه است. لاریجانی با اشاره به اینکه انتظام بخشی به زندگی فردی و اجتماعی براساس عقلانیت است، اضافه کرد: پایه کار برای کشورداری باید این باشد که از ظرفیت عقلانی جامعه بهترین استفاده را ببریم که البته این در پناه دین تحقق می‌یابد. وی با طرح این سوال که چگونه می‌توان از ظرفیت عقلانی کشور استفاده کرد، ‌گفت: باید از متخصصان و ظرفیت‌های موجود جامعه استفاده کرد و نمی‌توانیم عقلانیت را منحصر به یک عده کنیم. رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حوزه‌های سیاست، اقتصاد و بخش‌های دیگر، اظهار کرد: یکی از مسائلی که باید به آن توجه کنیم در شرایط فعلی این است که ما یک مصاف ۱۲ ساله را در حوزه هسته‌ای طی کرده‌ایم که البته نفسگیر و با مشکلات فراوانی روبه‌رو بود.

لاریجانی با اشاره به مذاکرات ۳ سال اخیر که به‌صورت فشرده انجام شد، بیان کرد: امروز سوال این است که حل و فصل مذاکرات یک کار عقلانی و درست و در راستای منافع ملی بود یا نه. وی افزود: برخی می‌گویند تصمیم برای مذاکرات هسته‌ای در این ۳ سال اخیر لحظه‌ای بوده و این درحالی است که بیشترین وقت مسوولان کشور صرف همین موضوعات شد؛ به‌طوری که شورای هسته‌ای که تصمیم گیرنده در این مسائل بود بیش از ۲۰ جلسه در این خصوص برگزار کرد. رئیس قوه مقننه با بیان اینکه همه ابعاد فنی و هدایت مذاکرات در شورای هسته‌ای پیگیری می‌شد، گفت: برخی‌ها می‌گویند این جلسات غیرراهبردی بوده و این افراد که اطلاعی ندارند چرا اظهارنظر می‌کنند و حتی در همین جلسات یک مسیری طی می‌شد، اما با بررسی دوباره آن مسیر را تغییر می‌دادیم. وی با بیان اینکه برخی‌ها عنوان می‌کردند منافع کشور با توافق هسته‌ای حفظ نمی‌شود و این مذاکرات راهبردی نیست، بیان کرد: این افراد تعریف راهبردی خود را ارائه دهند.

همچنین ببینید

حمایت ایروان از ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اوراسیایی

وزیر امور خارجه ارمنستان گفت، ایروان از ایده ایجاد منطقه آزاد تجاری بین ایران و ...