خانه > اخبار ویژه > برنج در صنعت قد می‌کشد

برنج در صنعت قد می‌کشد

سرانجام دست سرنوشت، مزرعه‌ها را راهی کارگاه‌های صنعتی کرد. برنج نیز که روزگاری در دامن سبز مزرعه رشد می‌کرد و راهی خانه‌های مصرف‌کنندگان می‌شد، این روزها در میانه راه سر از کارگاه‌های صنعتی درمی‌آورد و زیر دست صنعتگران ردای برنج «دانه بلند» را بر تن کرد.

چند سالی است که کشورهای مختلف از شرق آسیا گرفته تا غرب اروپا، خط تولید تهیه ماشین‌آلات تبدیل نیم‌دانه برنج به دانه‌های بلند برنج را نصب و راه‌اندازی کرده و اکنون محصولات این واحدهای تولیدی به بازارهای سراسر جهان به‌ویژه کشورهای کشاورزی‌محور، ازجمله هندوستان، ایران، پاکستان، استرالیا و برخی کشورهای افریقایی صادر می‌شود.
تولید برنج فرآوری‌شده که به طعنه از سوی کارشناسان «برنج ماکارونی» نیز خوانده می‌شود ارزش افزوده بالایی را برای خریداران ماشین‌آلات تبدیل برنج به همراه دارد به‌طوری‌که گفته می‌شود این ماشین‌آلات به‌طور متوسط در هر ساعت بین ۱۰۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم برنج را از نیم‌دانه به برنج دانه‌بلند تبدیل می‌کنند.

خط تولیدی به وسعت شرق آسیاتا غرب اروپا
از میان کشورهای آسیایی، چینی‌ها جزو نخستین صنعتگرانی بودند که به فکر تولید این ماشین‌ها و صادرات آن به کشورهای دنیا افتادند. بسیاری از ماشین‌های تبدیل و تولید برنج چینی به کشورهایی مانند پاکستان و هندوستان فروخته می‌شود، هرچند که فناوری چینی‌ها در این صنعت قرن بیست‌ویکم در سال‌های اول چندان هم پیشرفته نبود و مشتریان را با ناامیدی مواجه کرد، اما بعد از چند سال آزمون و خطا کیفیت دستگاه‌های چینی تاحدودی بهبود یافت.
هندی‌ها نیز مثل همیشه از قافله عقب نماندند و با پیروی از همتایان چینی خود، فناوری ساخت این دستگاه‌ها را از چین وارد کردند اما باز هم در رده‌بندی کیفیت محصول تولیدی، دستگاه‌های چینی در رتبه بالاتری نسبت به دستگاه‌های مشابه هندی قرار دارند.
کمی این‌سوتر، در اروپای غربی نیز آلمانی‌ها چند سالی است که دست به‌کار شده و خط تولید ماشین‌آلات ساخت برنج را راه انداخته‌اند. اما نکته‌ای که دستگاه‌های آلمانی را از دستگاه‌های چینی متمایز می‌کند قیمت سرسام‌آور این ماشین‌آلات است و بنا بر مقایسه‌ای آماری قیمت برخی از این دستگاه‌های آلمانی گاهی به رقمی حدود ۱۳ برابر دستگاه‌های مشابه چینی می‌رسد. جالب‌تر اینکه تولیدکنندگان آلمانی علاوه بر سود خود، گوشه‌چشمی به منافع ملی دارند و دستگاه‌های‌شان را با این شرط به خریداران بین‌المللی می‌فروشند که مقداری از مواد اولیه و برنج‌های آلمانی نیز به همراه دستگاه‌ها عرضه شود.

همچنین ببینید

پیش‌بینی ثبت رکورد صادرات تا ۸ میلیون تن

روز سه‌شنبه رئیس هیات عامل ایمیدرو با هیات رئیسه انجمن علمی مهندسی متالورژی و مواد ایران ...