خانه > اخبار ویژه > برندگان جهانی بازار مسکن

برندگان جهانی بازار مسکن

گزارش یک موسسه تحقیقات بین‌المللی درباره برندگان بازار املاک ۲۰۱۵ که براساس بیشترین تورم مسکن شهری محاسبه شده، حاکی است بالاترین میزان رشد قیمت مستغلات در سال گذشته میلادی با نرخ ۴/ ۲۰ درصد برای ونکوور کانادا به ثبت رسید و لندن با اخذ «مالیات تمبر»، از جهش قیمت ملک در امان ماند. بررسی‌های «نایت‌فرانک» همسو با آمار صندوق بین‌المللی پول، از کند شدن روند رشد شاخص قیمت جهانی مسکن حکایت دارد. این شاخص بعد از تخلیه حباب در سال ۲۰۱۱، افزایش یافت؛ اما شیب رشد آن در سال جاری میلادی کمتر خواهد شد.

گروه اقتصاد بین‌الملل- شادی آذری: بیشترین تورم مسکن طی سال گذشته میلادی از بین شهرهای مختلف جهان، در ونکوور کانادا و با نرخ رشد ۴/۲۰ درصد برای قیمت املاک این شهر، به ثبت رسید. موسسه تحقیقاتی بین‌المللی «نایت فرانک» لندن که سالانه، شهرهای جهان را با شاخص‌های مختلف اقتصاد مسکن همچون « شهرهای لوکس، شهرهای ارزان و همچنین تورم مسکن شهری» رتبه‌بندی می‌کند، اخیرا برای محاسبه رکورد بیشترین نرخ رشد قیمت ملک، مناطق شهری کشورهای دارای بیشترین تورم را مورد بررسی قرار داد و فهرست ۱۰ شهر که در سال ۲۰۱۵ با بیشترین تورم در بازار ملک مواجه شدند را معرفی کرد. خریداران مستغلات (سرمایه‌گذاران ملکی) در این ۱۰ شهر برندگان جهانی بازار مسکن محسوب می‌شوند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد سقف افزایش قیمت ملک مسکونی در سال ۲۰۱۵ در شهرهای مختلف جهان از ۲۰ درصد تجاوز نکرد و به جزء سه شهر ونکوور، سیدنی و شانگهای، مابقی مناطق شهری با رشد حداکثر تک‌رقمی قیمت مسکن نسبت به ۲۰۱۴ روبه‌رو شدند. «نایت فرانک» از کندشدن نرخ رشد قیمت مسکن در جهان خبر می‌دهد و اینکه، تعداد شهرهایی که در سال گذشته میلادی رشد قیمت واقعی ملک در آنها مثبت شده، کمتر از سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بوده است. همزمان با انتشار این گزارش، آمار و اطلاعات صندوق بین‌المللی پول درباره روند تغییرات قیمت مسکن در جهان نیز نشان می‌دهد شاخص جهانی قیمت مسکن که از سال ۲۰۱۳ روند صعودی به خود گرفت، تا دست‌کم اواسط سال گذشته میلادی همچنان افزایش پیدا کرد و از ۱۴۰ به نزدیک ۱۵۰ رسید. این شاخص با معیار ۱۰۰ برای سال ۲۰۰۰، به دنبال جهش بازار مسکن آمریکا در سال‌های ۲۰۰۸-۲۰۰۷، تا مرز ۱۶۰ صعود کرد اما تخلیه حباب مسکن در سال‌های بعد از آن، شاخص جهانی قیمت مسکن را در سال ۲۰۱۱ به پایین‌ترین نقطه یعنی سطح ۱۴۰ رساند. موج بعدی افزایش قیمت مسکن در دنیا از سال ۲۰۱۲ شروع شد و تاکنون نیز ادامه داشته است. نکته قابل توجه در گزارش موسسه «نایت فرانک»، غیبت «لندن» در فهرست ۲۰۱۵ گران‌ترین شهرهای بازار جهانی ملک است. قیمت مسکن در لندن به دلیل سختگیری‌های مالیاتی دولت در حوزه اخذ مالیات از نقل و انتقال ملک، طی سال گذشته میلادی تحت کنترل قرار گرفت. در لندن، «مالیات تمبر» که از اولین معاملات ملک، با نرخی معادل سه درصد قیمت روز املاک دریافت می‌شود، سال گذشته با نرخ ۵ درصد برای هر تعداد معامله ملکی افراد، اعمال شد و سبب شد خرید و فروش خانه با احتیاط بیشتری به لحاظ ارزش معامله، انجام بگیرد.

بر اساس پژوهشی که مرکز نایت فرانک لندن انجام داده است، در سالی که گذشت، شهر ونکوور کشور کانادا، با ۲۰ درصد نرخ تورم بخش املاک، بالاترین نرخ تورم را در میان شهرهای جهان داشته است. بر این اساس،‌ شهرهای ونکوور، سیدنی و شانگهای به ترتیب با نرخ تورم ۴۰/۲۰ درصد، ۷۰/۱۳ درصد و ۷۰/۱۰ درصد بالاترین نرخ تورم بخش املاک را در جهان داشته‌اند و لندن به‌خاطر تغییراتی که در نظام مالیات املاک ایجاد کرد، نتوانست در این فهرست قرار گیرد. انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۶، بخش املاک شهر سیدنی استرالیا بالاترین نرخ تورم را در میان همه شهرهای جهان به خود اختصاص دهد و این در شرایطی است که در سال ۲۰۱۵ هم این شهر رشد ۷/۱۳ درصدی بخش املاک را تجربه کرده بود. مرکز نایت فرانک همچنین پیش‌بینی می‌کند که همزمان با کندی رشد اقتصادی استرالیا در سال آینده، بخش املاک شهر سیدنی رشد ۱۰ درصدی را تجربه کند. این مرکز تحقیقاتی همچنین نام شهرهای دیگری را که در سال منتهی به ماه سپتامبر گذشته بیشترین رشد قیمت املاک را تجربه کردند، اعلام کرده است. بر این اساس، این شهرها به ترتیب جاکارتا، موناکو و بانکوک بوده‌اند. در کل باید گفت رشد قیمت املاک جهان در حال کند شدن است و کمتر از ۷۵ درصد از شهرهای جهان شاهد رشد مثبت قیمت‌های املاک بوده‌اند و این در حالی است که تنها دو سال پیش، بیش از ۹۰ درصد شهرهای جهان رشد مثبت بخش املاک را تجربه کرده بودند.

همچنین ببینید

مسکن از رکود خارج می‌شود

شورای پول و اعتبار در جلسه روز ۱۲ اردیبهشت ماه خود و در راستای کمک ...