خانه > اخبار ویژه > بمب ساعتی زیر پای اقتصاد عربستان

بمب ساعتی زیر پای اقتصاد عربستان

در حالی که توجهات دنیا بر تنش میان عربستان و ایران متمرکز است، بسیاری از عربستانی‌ها نگران «بمب اقتصادی» در خانه هستند. چراکه دولت عربستان در حال کاهش قدرت خرید شهروندان خود است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان، وخامت بحران نقدینگی در عربستان به قدری بوده که دولت عربستان اخیرا اعلام کرد که قیمت بنزین را ۵۰ درصد افزایش خواهد داد. این موضوع باعث شد تا رانندگان عربستانی در پمپ بنزین‌ها به صف شوند تا باک خودروی خود را قبل از گران‌شدن پر کنند.

رابرت جردن، سفیر سابق آمریکا در عربستان سعودی و نویسنده «دیپلمات صحرا» اعلام کرد: «دولت اعلام کرده که میزان یارانه‌ها را کاهش خواهد داد که این موضوع منجر به ضربه خوردن تک‌تک عربستانی‌ها خواهد شد.»

قیمت هر لیتر بنزین در عربستان سعودی تنها ۱۶ سنت بوده که یکی از ارزان‌ترین نرخ‌ها در دنیا گزارش شده است. به گفته جردن، بسیاری از عربستانی‌ها ماشین‌های شاسی‌بلند پرمصرف سوارند و صرفه‌جویی در بنزین هیچ مفهومی برای آنها ندارد.

افزایش قیمت بنزین در آغاز راه است
افزایش قیمت بنزین تازه آغاز شده است. قیمت آب و برق نیز افزایش یافته و دولت در پی کاهش هزینه‌های ساخت‌وساز،‌ جاده‌ها و زیرساخت‌ها بوده است.

این کاهش‌ها برای هر کشوری که با کمبود نقدینگی مواجه است معقول به شمار می‌آید. ولی در عربستان سعودی که بخش عظیمی از ساکنانش در بخش عمومی کار می‌کنند، مشکلات ویژه‌ای بوجود خواهد آورد.

در حدود ۷۵ درصد از بودجه دولت عربستان از درآمد نفتی حاصل می‌شود. قیمت نفت از بشکه‌ای ۱۰۰ دلار در سال ۲۰۱۴ به حدود ۳۶ دلار در حال حاضر کاهش یافته است و بسیاری از کارشناسان انتظار اوج‌گیری مجدد قیمت در آینده نزدیک را ندارند.

افت خدمات دولتی

دولت عربستان از سرمایه‌ عظیم نفتی خود به منظور فراهم آوردن مزایای متنوعی برای شهروندان خود استفاده کرده است. در سال ۲۰۱۱ زمانی که بهار عربی در خاورمیانه شکل گرفت، پادشاهی عربستان هزینه‌های بیشتری را برای کاهش هرگونه نارضایتی در این کشور پرداخت کرد.

برخی از  این اقدامات و مزایای ارائه شده توسط دولت عربستان عبارتند از:  بنزین یارانه‌ای (لیتری ۱۶ سنت که الان به لیتری ۲۴ سنت افزایش پیدا کرده است)، بهداشت و سلامت رایگان، تحصیل رایگان، آب و برق رایگان، مالیات بر درآمد صفر، حقوق بازنشستگی عمومی، اشتغال دولتی ۹۰ درصدی عربستانی‌ها، حقوق بیشتر بخش دولتی نسبت به بخش خصوصی، مزایای بیکاری (که بعد از بهار عربی آغاز شد) و تاسیس صندوق توسعه که وام‌های بدون بهره برای خرید خانه و آغاز کسب کار را به شهروندان اعطا می‌کند.

همچنین ببینید

۳ اهرم فشار ایران برای شکستن ائتلاف سلمان – ترامپ

عربستان در بحبوحه استیصال سیاسی و ناکامی در جبهه‌های نبرد، میزبان دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا ...