خانه > اخبار ویژه > بن کارت خرید کالای ایرانی بازار را از رکود خارج می کند

بن کارت خرید کالای ایرانی بازار را از رکود خارج می کند

زنجان – ایرنا – استاد اقتصاد دانشگاه زنجان گفت: بن کارت خرید کالای ایرانی و خودرو بازار را از رکود خارج می کند و به آن تحرک می بخشد.

مصطفی دین محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: توزیع این بن کارت ها موجب تورم نمی شود و بلکه تورم زمانی رخ می دهد که تقاضا برای خرید کالایی وجود دارد اما موجودی انبارها پاسخ گوی آن نیست.
وی یادآورشد: هم اکنون به اذعان مسئولان و تولیدکنندگان انبار واحدهای صنعتی پر است و باید این کالاهای تولیدی به فروش برسد تا بازار از رکود خارج شود.
دین محمدی اظهار کرد: یکی از دلایل شکل گیری رکود در کشور این است که انتظارات مطابق با معیارهای اقتصادی موجود شکل نگرفته است.
عضو هیات علمی دانشگاه زنجان گفت: سرمایه گذاران و خریداران بر اساس انتظارات موجود تصمیم گیری می کنند و اگر این موضوع مثبت باشد اقدام به خرید یا سرمایه گذاری می کنند.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که انتظارات هم راستا با چشم انداز رونق اقتصادی نباشد، به خودی خود رکود تشدید می شود که در چنین شرایطی ابتدا باید انتظارات را تغییر داد.
دین محمدی ادامه داد: در شرایطی که کشور در آن قرار گرفته است، انتظارات به آن شکل مثبتی که باید شکل می گرفت، نشد، رکود موجود عمیق تر شد و لذا مسئولان برای تحرک بخشی به اقتصاد تصمیم به توزیع بن کارت خرید کالا و خودرو به عنوان یک نسخه درمانی گرفتند.
این استاد اقتصاد دانشگاه زنجان با بیان اینکه اقتصاد همچون شیوه درمانی است و اقتصاد دانان نیز همچون پزشکانی که باید مشکل اقتصادی را درمان کنند، گفت: برای خروج از رکود می توان نسخه های مختلفی پیچید و توزیع بن کالا و تشویق مردم به خرید کالای تولید داخل، یکی از همین نسخه ها بود.
وی تاکیدکرد: هر سیاستی عوارض و فواید خود را دارد و اگر مردم از این سیاست دولت برای خارج کردن بازار از رکود استقبال نمی کردند، رکود موجود شدیدتر می شد.
دین محمدی افزود: در صورتی که مردم از این سیاست اقتصادی استقبال کنند، علاوه بر آنکه بازار شاهد رونق خواهد بود، مشکلات حوزه تولید نیز برطرف شده و چرخ های صنایع فعال می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه زنجان به وجود توروم در جامعه اشاره کرد و گفت: آن دسته از افرادی که از این بن کالا استقبال می کنند، در صورتی که تورم موجود تداوم پیدا کند، به حتم سود می کنند.

همچنین ببینید

کالای ناب ایرانی، انتخاب هر ایرانی

خانه صنعت، معدن استان تهران به منظور ارتقائ استانداردهای مصرف و تولید در کشور سلسله ...