خانه > اخبار ویژه > بودجه ۹۵ در چارچوب اقتصاد مقاومتی به مجلس می‌رود

بودجه ۹۵ در چارچوب اقتصاد مقاومتی به مجلس می‌رود

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در همایش «نقش انجمن‌های علمی در برنامه ششم توسعه» که پنجم آبان ۹۴ در دانشگاه خاتم برگزار شد، با اشاره به این موضوع که برنامه‌های توسعه در هر زمانی که تدوین شود به‌نام همان دولت خواهد بود، عنوان کرد: از این‌رو برنامه ششم توسعه نیز به‌نام دولت تدبیر و امید است.
به گزارش صمت، محمدباقر نوبخت با تاکید بر این موضوع که یکی از مطالباتی که در دولت یازدهم پیگیر آن بودیم، احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود، گفت: برای رسیدن به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ساله که همان توسعه‌یافتگی و استقرار نظام جمهوری اسلامی ایران در جایگاه نخست اقتصادی و علم و فناوری در منطقه است،‌ باید سازمان برنامه‌ریزی و بودجه را احیا می‌کردیم. از این رو برخی تحقق نیافتن منویات مقام معظم رهبری برای افق ۱۴۰۴ را در بسته شدن درهای سازمان برنامه‌ریزی و بودجه می‌دانند.

در نیمه راه افق ۱۴۰۴
رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: هم‌اکنون نیمی از راه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله سپری شده است، اما ما هنوز به نیمه راه هم دست پیدا نکرده‌ایم. برخی به نوعی به همبستگی بین این تحقق نیافتن و بسته‌شدن سازمان برنامه‌ریزی تاکید کرده‌اند. وی با اشاره به ماموریت‌های جدیدی که از سوی رییس‌جمهوری پس از احیای سازمان به وی واگذار شده است، گفت: ۳ ماموریت مشخص به این سازمان واگذار شده است، نخست راهبری تحول بنیادین در توسعه کشور، دوم طراحی زیرساختارهای کشور و برنامه‌ریزی برای دست یافتن به توسعه جامع، متوازن و پایدار و سوم رصد مستمر روند تحولات و توسعه در کشور. نوبخت با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای گذشته که به اهداف خود نزدیک نشده‌اند، عنوان کرد: نخستین برنامه توسعه کشور در ‌۱۳۲۸ تدوین شد. قبل از انقلاب ۵ برنامه توسعه تدوین شد، اما از سال ۱۳۵۷ کار برنامه‌ریزی به مدت ۱۰سال متوقف شد و از سال ۶۷ مجدد برنامه‌های توسعه در دستور کار قرار گرفت.  پس از انقلاب نیز تاکنون ۵ برنامه توسعه تدوین شده، اما ما در برنامه‌های توسعه نتوانسته‌ایم به مرز اهداف برنامه نزدیک شویم و فاصله معناداری همچنان وجود دارد. البته در این زمینه آسیب‌شناسی‌های مختلفی انجام شده است. وی افزود: رییس‌جمهور تحقق برنامه ششم را به سازمان برنامه‌ریزی محول کرده است تا با کمک انجمن‌های علمی و نخبگی کشور به اهداف خود نزدیک شود.  به همین دلیل در ساختار جدید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در راس همه باکس‌هایش جایگاهی رسمی به نام «دبیرخانه انجمن‌های علمی و خبرگی کشور» تشکیل شده است.  این جایگاه یک جایگاه تشریفاتی و مشاوره افتخاری نیست، بلکه یک جایگاه رسمی است که باید کمک کند تا با برخورداری از عقل جمعی ایرانیان و دانشمندان آن به جایگاه رفیع توسعه دست یابیم و نیمه زمان باقیمانده را بتوانیم با شتاب بیشتری به افق ۱۴۰۴ برسانیم. بنابراین انجمن‌های علمی از نظر سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم در راهبری توسعه، هم برنامه‌ریزی و هم رصد و پیگیری توسعه نقش مهمی ایفا می‌کنند.

همچنین ببینید

نوبخت: 96 درصد بودجه 95 محقق شد

سخنگوی دولت می گوید در بودجه سال ۱۳۹۵، بالغ بر ۲۹۴ هزار میلیارد تومان منابع ...