خانه > اخبار ویژه > بورس در محاصره هیجان‌زدگی

بورس در محاصره هیجان‌زدگی

روز گذشته، شاخص کل بورس تهران با افت ۳۸۲ واحدی (معادل ۶/ ۰ درصد) مواجه شد و پس از چهار روز معاملاتی، کانال ۶۳ هزار واحدی را واگذار کرد. کارشناسان دلیل ریزش قیمت سهام را ناشی از هیجانات مربوط به گزارش‌های ۶ ماهه نامطلوب برخی لیدرهای بورس، مانند گروه خودرویی می‌دانند. در شرایطی که بسیاری از شرکت‌های دیگر، گزارش‌های مناسبی را در دوره ۶ ماهه ارائه کرده بودند؛ اما هیجان‌زدگی بسیاری از سهامداران موجب شد تا بار دیگر شاهد صف‌نشینی و ریزش دسته‌جمعی قیمت‌ها در کل بازار سهام باشیم.

گروه بورس- زهرا رحیمی: شاخص کل بورس تهران پس از چهار روز توقف در کانال ۶۳ هزار واحدی، روز گذشته در اثر فشار فروش و ریزش عمومی قیمت‌ها این کانال را ترک کرد و وارد کانال ۶۲ هزار واحدی شد.به نظر می‌رسد انعکاس گزارش‌های نا‌مناسب شش‌ماهه شرکت‌ها در معاملات بورس تهران یکی از دلایل افت قیمت‌ها در روز گذشته بوده است. به گفته کارشناسان گزارش‌های ۶‌ماهه منفی برخی لیدر‌های بازار، سایه ریزش را بر سر دیگر سهم‌های بازار انداخته و ریزش قیمت‌ها را رقم زده است.

به اعتقاد کارشناسان در شرایطی که گزارش‌های شش‌ماهه برخی شرکت‌ها اتفاقا گزارش‌های مثبتی بوده‌اند اما سهامداران تحت‌تاثیر هیجان ناشی از جو منفی موجود در وضعیت لیدر‌های بورس دست به فروش سهام زدند و این در حالی است که کارشناسان معتقدند با توجه به جذابیت قیمتی سهام‌ها در شرایط کنونی، فروشنده‌های امروز قطعا خریداران فردا و روزهای آتی خواهند بود. حجم پایین معاملات به علت توقف بسیاری از نمادها به منظور تغییر بااهمیت سودآوری بود. بر این اساس، بار دیگر شاهد لیدرمحوری در بازار سهام هستیم که در صورت تداوم این رفتار، بازگشایی نمادهای مزبور به افت بیشتر شاخص منجر می‌شود. در ادامه اما با فروکش کردن هیجانات، شرایط مثبتی از نگاه کارشناسان برای بازار سهام پیش‌بینی می‌شود. 

همچنین ببینید

روز پایانی معاملات هفته بورس به روایت نمودار

۴ نشانه توقف ریزش قیمت‌ها در بورس / آینده صندوق‌های با درآمد ثابت

هر چند بررسی متغیرهای اقتصادی به ویژه قیمت‌های جهانی و نرخ‌های سود بالای بانکی جای ...