خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > بورس کالا در پسابرجام چگونه خواهد بود؟/ التهاب، زمینه ساز رونق

بورس کالا در پسابرجام چگونه خواهد بود؟/ التهاب، زمینه ساز رونق

به گزارش اقتصادنیوز، با شکسته شدن کف ۳۶۰۰ تومانی دلار در بازار با اجرایی شدن برجام ، همه منتظر هستند تا چهره واقعی دوران پسابرجام را با چشمان خود نظاره کنند. به نظر می رسد در روزهای آینده باید شاهد کاهش قیمت دلار باشیم ولی خودداری برخی از صرافی ها از اعلام قیمت در ساعات ابتدایی روز یکشنبه باعث شده تا ابهامی جدید در ذهن فعالان بازار نقش بندد هرچند که باز هم با نوسان محدود قیمت ها رو به رو شدیم.
با فرض تزریق یک فاز التهاب به بازار باید گفت که اغلب بازارها در کوتاه مدت شرایط با ثباتی نخواهد داشت بنابراین نمی توان شرایط موجود و روزهای پیش رو را به عنوان آینده بازار تلقی کرد و تا بازگشت ثبات باید صبر کرد.

با فرض کاهش قیمت دلار درکنار ادامه روند کاهشی بهای نفت خام و شکسته شدن کف قیمتی ۳۰ دلاری برای نفت خام برنت ، دورنمای کاهش شدید قیمت ها پیش روی بازار محصولات پتروشیمی قرار دارد. با توجه به کاهش حجم تولید در صنایع پایین دستی که در برخی از برآوردها از افتی نزدیک به ۱.۵ میلیون تن در سال حکایت دارد ، کاهش قیمت ها و سهولت فرآیند صادرات محصولات نهایی می تواند نقش مهمی در بهبود بازار ایجاد کرده و در نهایت با افزایش محسوس حجم معاملات رو به رو خواهیم شد. به نظر می رسد خریداران در بازار پلیمرها تا اعلام قیمت های پایه جدید صبر کرده و سپس اقدام به ثبت تقاضا کنند.

در بازار فولاد مدتی است که کاهش قیمت ها چهره غالب معاملات را تشکیل داده و با توجه به اجرایی شدن برجام ، ترسی جدید بر اندام بازار رخنه کرده است. این در حالی است که در روزهای اخیر حجم عرضه ها در این بازار افزایش یافته و رقابت بیشتری برای حجم فروش رخ داده است. این مطلب می تواند به کاهش قیمت ها کمک کرده و البته شوک اجرایی شدن برجام نیز مزید بر علت خواهد شد.

با توجه به تردید پیشین در بازار فولاد و مخصوصاً ترس از آینده قیمت ها ممکن است در کوتاه مدت کاهش قیمت ها تجربه شود ولی چندان عمیق نخواهد بود. هم اکنون پس از چندین ماه کاهش قیمت ها فضای چندانی برای افت قیمت ها در بازار فولاد وجود ندارد.

همچنین ببینید

ورود ستاد فولاد به بحث وضع تعرفه‌ها

بهترین راهکار در برابر موضوعی مانند اعمال تعرفه، عرضه در بورس کالاست تا چنانچه مازادی ...