خانه > اخبار ویژه > بیکاری در پاییز به ۱۰/۷درصد رسید

بیکاری در پاییز به ۱۰/۷درصد رسید

مرکز آمار ایران از وضعیت بازار کار ایران در پاییز ۹۴ خبر داده و نرخ بیکاری جمعیت بالای ۱۰ سال را ۱۰/۷درصد اعلام کرد. در همین حال یک سازمان بین‌المللی پیش‌بینی می‌کند که در ۲ سال آینده ۳/۵میلیون نفر در دنیا کار خود را از دست بدهند.

مرکز آمار ایران در گزارشی که۲۹ دی، منتشر شد از وضعیت بازار کار ایران در پاییز سال ۹۴ خبر داده و نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ساله و بیشتر در کشور را ۱۰/۷درصد اعلام کرد.
کاهش ۰/۲ درصدی
براساس نتایج این گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری در پاییز امسال در مقایسه با فصل تابستان با کاهش ۰/۲ درصدی روبه‌رو شد، نرخ بیکاری در تابستان ۹۴، به میزان ۱۰/۹درصد اعلام شد، اما نرخ بیکاری پاییز امسال در مقایسه با همین نرخ در فصل مشابه سال گذشته با افزایش ۰/۲ درصدی مواجه شد، مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در پاییز سال گذشته را ۱۰/۵درصد اعلام کرده بود.
براساس اعلام مرکز آمار ایران، شمار بیکاران ایران در پاییز امسال به بیش از ۲میلیون و ۶۴۶ هزار نفر رسیده است. در گزارش مرکز آمار ایران از بازار کار ایران در پاییز امسال، نرخ مشارکت اقتصادی جمعیت در سن کار ۱۰ ساله و بیشتر، ۳۸/۱درصد اعلام شده که در مقایسه با نرخ مشارکت اقتصادی تابستان ۹۴، با کاهش ۰/۸واحد درصدی روبه‌رو شده است. با این حساب کاهش اندک نرخ بیکاری در پاییز امسال در مقایسه با فصل پیش می‌تواند بیانگر بیرون رفتن و ناامید شدن شماری از بیکاران جویای کار از بازار باشد. نرخ مشارکت اقتصادی در پاییز سال ۹۳ به میزان ۳۷/۳درصد برآورد شده بود که در مقایسه با نرخ مشارکت اقتصادی پاییز امسال، از افزایش نرخ مشارکت اقتصادی به میزان ۰/۷واحد درصد در فاصله یک ساله فصل پاییز ۹۳ تا پاییز امسال حکایت دارد.
نرخ بیکاری زنان حدود ۱۹درصد
بخش دیگری از گزارش مرکز آمار ایران که نرخ بیکاری به تفکیک جنسیت افراد را نشان می‌دهد گویای آن است که در فصل پاییز امسال نرخ بیکاری در میان مردان ۱۰ ساله و بیشتر ۹ درصد بوده، حال آنکه در همین مدت نرخ بیکاری زنان به حدود ۱۹درصد (۱۸/۹درصد) می‌رسیده است. نرخ مشارکت اقتصادی مردان در این فصل نیز ۶۳/۲ درصد بوده، درحالی‌که نرخ مشارکت اقتصادی زنان جمعیت ۱۰ساله و بیشتر ایران در همین دوره زمانی فقط ۱۳/۲درصد بوده است. نکته قابل توجه در گزارش مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جمعیت جوان ۱۵ تا ۲۴ ساله ایران است که در پاییز امسال به ۲۵/۴درصد رسیده، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله در تابستان گذشته ۲۵/۷درصد بود که مقایسه این دو نرخ بیکاری از کاهش ۰/۳واحد درصدی نرخ بیکاری جوانان در این فاصله زمانی حکایت می‌کند.
بالاترین و پایین‌ترین نرخ بیکاری و مشارکت اقتصادی استان‌ها
بالاترین نرخ مشارکت اقتصادی در میان استان‌های ایران در پاییز امسال، با نرخ ۴۴/۳درصدی به استان اردبیل و پایین‌ترین نرخ مشارکت اقتصادی، با ثبت نرخ ۳۰/۳درصد به استان سیستان و بلوچستان تعلق داشت. بالاترین نرخ بیکاری در میان استان‌های ایران در پاییز امسال، با ثبت رقم ۱۶/۷درصدی به نام استان چهارمحال و بختیاری رقم خورد و پایین‌ترین نرخ بیکاری در فصل مورد گزارش، با نرخ ۵ درصد در استان مرکزی به‌دست آمد.
اقتصاد را به بخش خصوصی بسپارید
براساس آمارهای رسمی از جمعیت حدود ۸۰میلیون نفری کشور حدود ۵۴میلیون نفر در سن کار قرار دارند. کارشناسان بازار کار معتقدند که اگر وضعیت سیاستگذاری‌های بازار کار، بنگاه‌ها، میزان رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی به روال گذشته عمل کنند تا یک دهه آینده، بیکاری به مرز انفجار و تا ۱۰میلیون نفر می‌رسد و این زنگ خطری برای برنامه‌ریزان، دولت‌ها و سیاستگذاران کشور خواهد بود که باید به مقوله اشتغال توجه و نگاه ویژه‌تری داشته باشند. درباره گشایش بازار اشتغال در کشور حمید حاج‌اسماعیلی، کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: برای گشایش در بازار کار و کاهش بیکاری، عامل کلیدی دولت است. زمانی که دولت در بازار کار، تصدیگری می‌کند و کارفرماست، گشایشی در این زمینه رخ نخواهد داد. بنابراین نخستین اقدام برای گشایش این امر از یک‌سو کاهش تصدیگری دولت در بازار و از سوی دیگر واگذاری فعالیت بازار به مردم و بخش خصوصی است. با کوچک‌شدن دولت فضای بیشتری برای بخش خصوصی باز می‌شود و زمانی که فعالیت‌های اقتصادی رونق گیرد فضا برای بخش خصوصی بازتر می‌شود. این کارشناس بازار کار تاکید کرد: اگر تمام ظرفیت‌های بخش‌های صنعت و کشاورزی در کشور فعال شود و درعین حال نیز بخش خصوصی با مشارکت مردم وارد بازار شوند، می‌توان فرصت‌های زیادی را برای اشتغال فراهم کرد.

همچنین ببینید

هر ۶ گردشگر خارجی یک گره از بیکاری می‌گشاید

آثار ناشی از فعالیت گردشگری در بازار کار و تامین اشتغال باعث شده این مهم ...