خانه > اخبار ویژه > تاثیر اجرای برجام بر تجارت و بازار

تاثیر اجرای برجام بر تجارت و بازار

عرصه بازار، یکی از مهم‌ترین عرصه‌های بروز و ظهور توانمندی‌های اقتصادی هر کشوری است.

این عرصه؛ از رویدادهای سیاسی، اجتماعی و به‌ویژه اقتصادی کشورها، تاثیر می‌گیرد و شاید بتوان اینگونه تفسیر و تعبیر کرد که گستره بازار، به منزله آینه تمام‌نمایی است که می‌شود در آن، اوضاع همه‌جانبه یک کشور را به تماشا نشست. اینک و در هنگامه رفع تحریم‌ها و رسیدن به روز موعود اقتصاد ایران که همانا روز اجرای برجام است؛ درباره تاثیر اجرای برجام بر تجارت و بازار و اقتصاد ایران؛ با علی فاضلی، رییس اصناف ایران مصاحبه‌ای تلفنی انجام دادیم. آنچه در پی آمده است؛ بیان دیدگاه یک مدیر کارکشته در عرصه اقتصاد اصناف است.

اجرای برجام، فرصتی تازه برای سرمایه‌گذاران
علی فاضلی، در پاسخ به این پرسش خبرنگار صمت که با فرا رسیدن روز اجرای برجام، باید منتظر چه رویدادهای مبارکی در گستره تجارت و بازار باشیم؛ می‌گوید: پیش از هر پاسخی، باید بگویم که قصه برجام، یک خردورزی بسیار عاقلانه و مبتنی بر عقل و درایت کامل بود که هم رهبر معظم انقلاب و هم دولت و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به خرج دادند و دنیا را به این باور رساندند که ایران، اهل خردورزی و تعامل است. وی ادامه می‌دهد: اما در پاسخ به پرسش شما، باید تاکید کنم که با فرا رسیدن روز اجرای برجام؛ رویکرد سرمایه‌گذاران خارجی نیز، بیش از پیش مثبت و همراه با یک هیجان و رونق تازه‌ای شده است. رویکردی که نشان از اشتیاق آنان برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف و متنوع اقتصاد کشورمان دارد.
پیامد اجرای برجام؛ چرخش دوباره چرخ تولید
رییس اتاق اصناف ایران، در پاسخ به این پرسش که عملکرد مردان عرصه تجارت و بازار ما در این هنگامه، چگونه باید باشد؛ می‌افزاید: پرسش مهمی است. برای اینکه اجرای برجام، به همان میزان که می‌تواند برای اقتصاد و رونق تجارت و توسعه بازار و کسب و کار کشورمان مفید باشد؛ به همان میزان نیز می‌تواند تهدید قلمداد شود.
این مقام مسئول خاطرنشان می‌کند: ما باید متوجه مقوله تجارت کشورمان باشیم تا خدای ناکرده، دروازه‌های تجاری‌مان، برای واردات صرف و سرازیر شدن کالاهای وارداتی به کشورمان، گشوده نشود. این اتفاق، می‌تواند شیرینی اجرای برجام را به تلخی بکشاند.
رییس اتاق اصناف کشور تصریح می‌کند: من معتقدم که با فرا رسیدن روز اجرای برجام؛ باید منتظر رونق در بازار کسب و کار باشیم. اجرای برجام، یعنی چرخش دوباره و باشتاب چرخ‌های تولید در کشور. تردیدی نیست که در این چرخش دوباره؛ گره کور مقوله اشتغال نیز گشوده خواهد شد و این غده بدخیم؛ از بدنه بازار کسب و کار ایران جدا خواهد شد.
وی می‌افزاید: در این رویداد، آنچه می‌تواند یاری‌رسان ما باشد؛ قرار گرفتن زیر چتر اقتصاد مقاومتی است.
پیروی کردن از پارامترهای اقتصاد مقاومتی، معیار تعیین‌کننده‌ای برای میزان رشد و جهش اقتصادی و تجارت و بازار است. از همین امروز، می‌توانیم موفقیت خودمان در گستره تجارت و بازار و اقتصاد را، با گام نهادن در جاده اقتصاد مقاومتی؛ تضمین شده اعلام کنیم.

همچنین ببینید

روحانی: برجام آزمون بزرگی برای همه دولت های جهان است/ سپاه محبوب ملت ایران و مردم منطقه است

رییس جمهوری برجام را یک آزمون بسیار بزرگ برای همه دولت‌های شرکت‌کننده در مذاکرات و ...