خانه > اخبار ویژه > تامین منابع مالی کشور در گرو سرمایه‌گذاری است

تامین منابع مالی کشور در گرو سرمایه‌گذاری است

یکی از مهم‌ترین اولویت‌های اقتصادی در پسابرجام جذب سرمایه‌گذاری خارجی است، چراکه سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف یکی از راه‌های اساسی برای جهش اقتصادی در ایران در وضعیت کنونی به‌شمار می‌رود.

ورود سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند موجب اصلاح نظام مدیریتی و تبادل تجربه‌های اقتصادی و انتقال دانش نوین و فناوری جدید باشد. ایران به لحاظ موقعیت استراتژیک توانسته ظرفیت‌های بالایی برای جذب سرمایه‌های خارجی داشته باشد و همواره یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاران خارجی قلمداد می‌شود.

تدوین نقشه راه تامین منابع مالی
دست‌اندرکاران دولتی تامین مالی در شرایط کنونی را در جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌دانند و به فکر نقشه راه تامین مالی در این زمینه هستند. در این زمینه رییس سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های فنی و اقتصادی ایران گفت: نقشه راه تامین منابع مالی کشور مدتی است در دست اقدام است تا به این ۲ سوال مهم پاسخ دهیم که برای توسعه کشور چقدر و چه نوع منابع مالی نیاز داریم؟
محمد خزاعی در همایش تامین مالی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران پساتحریم، افزود: در این طرح قصد داریم مشخص کنیم که از چه نوع سرمایه یا سرمایه‌گذار خارجی و در کدام طرح‌ها باید استفاده شود، به عنوان مثال در برخی طرح‌ها به هیچ عنوان نباید دنبال فاینانس برویم یا در برخی دیگر از طرح‌ها به‌طور حتم باید از فاینانس استفاده شود یا در برخی طرح‌ها از روش «بی‌اوتی» یا در برخی دیگر از طرح‌ها از روش «اف‌بی‌آی» باید استفاده شود. همچنین در برخی از طرح‌ها به علت آنکه رقابت به تولید داخلی صدمه می‌زند به هیچ‌وجه نباید از سرمایه و سرمایه‌گذار خارجی استفاده کرد.

همچنین ببینید

جذب 2.5 میلیارد دلار سرمایه در انرژی های تجدیدپذیر

 ۲.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای اجرای طرح های مرتبط با انرژی های تجدیدپذیر از ...