خانه > اخبار ویژه > تاکید آلمانی‌ها، سرمایه‌گذاری در ایران

تاکید آلمانی‌ها، سرمایه‌گذاری در ایران

وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با صدر اعظم پیشین آلمان بر لزوم گسترش همکاری‌های مشترک ایران و آلمان در زمینه‌های علمی و پژوهشی تاکید کرد و توسعه بازارها در داخل و خارج را از مهم‌ترین عوامل همکاری پایدار برشمرد.

گرهارد شرودر نیز با مناسب ارزیابی کردن چشم‌انداز روابط ایران و آلمان سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در ایران را در جهت اشتغالزایی برای جوانان تحصیلکرده ایرانی اعلام کرد.
محمدرضا نعمت‌زاده در دیدار با گرهارد شرودر که به همراه هیاتی ۲۰ نفره متشکل از مقامات صنعتی، تجاری و اقتصادی آلمان به تهران آمده و مجتبی خسروتاج قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، محسن صالحی‌نیا معاون صنایع، افخمی‌راد رییس سازمان توسعه تجارت، سیدرضا نوروززاده مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران وزیر را در ضیافت شام در مجتمع رفاهی وزارت صنعت همراهی می‌کردند با اشاره به توافقات هسته‌ای گفت: با تلاش بیش از ۲سال از سوی دولت ایران و کشورهای ۱+۵ موفق شدیم به یک توافق برد-برد برای صلح جهانی دست پیداکنیم. این توافق به دنیا نشان داد که پیچیده‌ترین مسائل بین‌المللی با تفاهم و گفت‌وگو حل خواهد شد. ملت، دولت و حاکمیت جمهوری اسلامی همواره به‌دنبال صلح و دوستی در منطقه و جهان هستند و حضور هیات‌های اروپایی از جمله صدراعظم سابق آلمان موید همین نکته است.

مذاکره بانک مرکزی با بانک‌های آلمانی
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه حدود ۳۵ درصد از تولید ناخالص ملی در زیرمجموعه این وزارتخانه انجام می‌شود گفت: ایران به دنبال آن است که روابط را نه تنها مثل قبل، بلکه به شرایط بهتری از گذشته تبدیل کند و در این راستا برای شرایط جدید، برنامه‌هایی را بر مبنای همکاری‌های بلندمدت و استراتژیک تدوین کرده‌ایم و اولویت اصلی برنامه‌ها نیز بر مبنای سرمایه‌گذاری‌های مشترک قرار گرفته است. مهندس نعمت‌زاده با اشاره به لزوم برقراری رابطه‌های بانکی به حالت عادی افزود: بانک مرکزی ایران در حال مذاکره با بانک‌های آلمانی است تا روابط به شکل عادی خود برگردد. علاوه بر این برای بیمه‌های صادراتی تسهیلاتی همچون صندوق ضمانت صادرات و… نیز در دستور کار قرار گرفته چراکه یکی از لازمه‌های اصلی سرمایه‌گذاری وجود بیمه‌های صادراتی و تامین مالی از طریق فاینانس است. وزیر صنعت، معدن و تجارت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور اشاره کرد و گفت: ایران با کشورهای همسایه اطراف بازار ۴۰۰میلیونی به وجود آورده که بازار بزرگی محسوب می‌شود ضمن اینکه از لحاظ امنیت و قانونمندی از شرایط به مراتب بهتری نسبت به سایر کشورهای منطقه برخوردار است.

صرفه اقتصادی آلمان در گرو تولید در ایران
مهندس نعمت‌زاده همچنین ساده‌سازی قوانین را یکی دیگر از ویژگی‌های کشور برشمرد و افزود: تاکنون چندین قانون در مجلس برای بهبود شرایط قانونمندی در حمایت از تولید به ثبت رسیده و این راه ادامه دارد. وی با تاکید بر حضور و نقش پر رنگ بخش خصوصی در کشور تصریح کرد: ما هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی چه داخلی و چه خارجی تا صد درصد نداریم و یکی از سیاست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت پررنگ کردن بخش خصوصی و واگذاری امور به آنهاست. وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، صنایع خودروسازی، فلزات اساسی، صنایع پتروشیمی، انرژی، برق، دارو، تجهیزات پیشرفته بیمارستانی، مصالح ساختمانی و به‌ویژه مصالح جدید را ازجمله زمینه‌هایی برشمرد که آماده همکاری و مذاکره در آنها هستیم. مهندس نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه در صورت سرمایه‌گذاری باید بازارهای صادراتی در اختیار ایران قرار گیرد گفت: بنابر اصلی که به آن پایبندیم، وقتی بازارهای خود را در اختیار شما قرار می‌دهیم انتظار داریم بازار شما نیز در اختیار ما قرار گیرد تا به این وسیله زمینه رونق و توسعه صادرات بیش از پیش فراهم شود. وی در ادامه افزود: با توجه به انرژی‌های فراوان و ارزان در ایران، آلمان می‌تواند برای صرفه اقتصادی در تولید بسیاری از محصولات خود را در داخل ایران تولید و صادر کند. صنایعی مثل پتروشیمی، نفت و گاز، فولاد، آلومینیوم، قطعه‌سازی و صنایع پیشرفته و الکترونیکی ازجمله مواردی است که ظرفیت‌های خوبی برای فعالیت آلمانی‌ها محسوب می‌شود.

همچنین ببینید

سبک چینی حمایت از تولید

کشور چین طی چهار دهه با رشد مستمر و بالا، به بزرگ‌ترین اقتصاد، تولیدکننده، تجارت‌کننده ...