خانه > اخبار ویژه > تجارت ۳ استان در پیش و پس مذاکرات هسته‌ای

تجارت ۳ استان در پیش و پس مذاکرات هسته‌ای

زمانی که محمدجواد ظریف با نمایندگان ۶ کشور قدرتمند جهان در هتل بوریواژ وین در حال مذاکره بود؛ مردم اخبار را پیگیری می‌کردند و هرکسی از دریچه‌ای که دنیا برایش اهمیت داشت اخبار را می‌دید، می‌شنید یا می‌خواند.

در همان زمان بازرگانان ایرانی و دیگر کشورهایی که ایران را به‌عنوان بازار هدف در نظر گرفته بودند نگاه‌شان به دروازه‌های تجارت جهانی بازار بکر ایران بود.ایران در سال‌های گذشته بیش از یک دهه تحریم‌های مختلفی را تجربه کرده و اکنون در شرایط پساتحریم، تمایل به ارتباط بیشتر با کشورهای دنیا دارد. همچنین کشورهای منطقه و بعضی از کشورهای اروپایی به‌دلیل بکر بودن بازار ایران، کشور ما را برای تجارت دو سویه در نظر گرفته‌اند. آنچه در این گزارش اهمیت زیادی دارد این است که بازرگانان و هیات‌های تجاری در شرایط پساتحریم در ایران چه کارهایی انجام داده‌اند تا بتوانند روابط تجاری و اقتصادی خود را با ما افزایش دهند. صمت به بررسی نتیجه حضور هیات‌های خارجی در استان‌های اصفهان، سیستان‌وبلوچستان و کرمان می‌پردازد.

بررسی ظرفیت‌های معدنی کرمان از سوی عمانی‌ها
ظرفیت‌های کشاورزی و معدنی از یک سو و مشترک بودن رییس اتاق بازرگانی کرمان و ایران از سوی دیگر باعث شد تا این استان، یکی از نقطه‌های هدف برای کشورهای خارجی باشد. پس از مذاکرات وین که رنگ و بوی توافقات هسته‌ای بیشتر شد؛ عمان ازجمله کشورهایی بود که استان کرمان را برای دیدارهای اقتصادی و توافقات تجاری انتخاب کرد. به همین دلیل در ابتدا نشست هیاتی از انجمن تجاری و بازرگانی عمان با جمعی از اعضای هیات نمایندگان و دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار شد. این یکی از خبرهایی بود که در دوران پساتحریم به گوش رسید و راهی برای ورود دیگر هیات‌های تجاری به این استان بود. در این دیدار مدیر هیات تجاری عمان در تشریح اهداف حضور این هیات در کرمان، گفت: هیات تجاری عمان در حوزه‌های صنعت، سرمایه‌گذاری و تجارت در ارتباط با کشورهای همسایه فعالیت دارد. همچنین ارتباط خوب و نزدیکی بین اتاق مشترک ایران و کرمان وجود دارد. حسین بن سلمان در ادامه تلاش‌های رییس اتاق مشترک ایران و عمان را برای توسعه همکاری بین ۲ کشور قابل تحسین دانست و تصریح کرد: بررسی فرصت‌های تجاری، توسعه صادرات و حضور در پروژه‌های سرمایه‌گذاری دلایل اصلی حضور این هیات در کرمان است. حسین بن سلمان در این سفر از پروژه تجاری مرکز خرید بزرگ کرمان که با سرمایه‌گذاری عمانی‌ها در حال احداث است بازدید کرد و مدیر هیات تجاری عمان در آن زمان با جزییات این پروژه از دیدگاه کارشناسی و تکنیکی آشنا شد و گفت باید وضعیت مدیریت سرمایه‌گذاری، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اولویت‌ها را بررسی کنیم. سلمان در پایان این سفر به استان کرمان؛ ایران را مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه و پیشرفت دانست و در این‌باره توضیح داد: فرصت‌های بسیار خوبی برای توسعه و سرمایه‌گذاری در کرمان وجود دارد و از سفر به ایران و کرمان بسیار راضی هستم. البته در پایان این نشست طرف ایرانی و عمانی به بررسی و تشریح ظرفیت‌های تجاری و معدنی استان پرداختند.

تشکیل ستاد ساماندهی هیات‌های تجاری و نمایشگاه‌های خارجی در اتاق کرمان
پس از گذشت مدتی اتاق بازرگانی کرمان تصمیم گرفت برای ساماندهی هیات‌های تجاری و نمایشگاه‌های خارجی در اتاق کرمان ستادی تشکیل دهد. تشکیل این ستاد در شرایطی که همه می‌دانستند در دوران پساتحریم ایران دروازه‌ای برای بازرگانان خارجی خواهد بود، تصمیمی منطقی به نظر می‌رسید. مدیر توسعه بازار و بهبود فضای کسب‌وکار اتاق بازرگانی کرمان هدف از تشکیل این ستاد را تاثیرگذاری و افزایش کارآیی حضور صادرکنندگان و تاجران در نمایشگاه‌های خارجی و همچنین هیات‌های تجاری در این اتاق اعلام کرد.به گفته معصومه سعید ساماندهی هیات‌های تجاری و نمایشگاه‌های خارجی از نمایندگان اتاق بازرگانی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی، اتاق تعاون و نماینده انجمن‌ها و تشکل‌ها تشکیل شده است. سعید با بیان اینکه در این ستاد توجیه حضور بازرگانان و صادرکنندگان برای شرکت در نمایشگاه‌ها و اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری بررسی می‌شود، اظهار کرد: این فعالان با اطلاعات کامل‌تری ازجمله تعداد بازدیدکنندگان از نمایشگاه، اسامی کشورهای شرکت‌کننده، ظرفیت محصولات وارداتی از کرمان و… در هیات‌ها و نمایشگاه‌ها شرکت می‌کنند. وی افزود: در نخستین جلسه این ستاد، اطلاع‌رسانی در زمینه نمایشگاه‌ها و هیات‌های تجاری از طریق ستاد به تصویب رسید و مقرر شد مطالعات لازم برای تهیه «طرح شرکت در نمایشگاه‌ها» انجام و نتایج آن به همراه زمان برگزاری و سایر اطلاعات مربوط به نمایشگاه اطلاع‌رسانی شود. سعید ادامه داد: شناسایی بازار هدف صادراتی، تعیین اولویت‌های صادراتی با توجه به ارزش‌افزوده هر محصول و مشخص کردن مزیت صادراتی آنها، ازجمله سایر اقدامات برای انجام برنامه‌ریزی لازم به منظور شرکت در نمایشگاه‌ها و اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری است.

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...