خانه > اخبار ویژه > تجارت ۳ استان در پیش و پس مذاکرات هسته‌ای

تجارت ۳ استان در پیش و پس مذاکرات هسته‌ای

آلمان به دنبال احیای روابط اقتصادی با ایران
پس از اوکراینی‌ها، پای آلمانی‌ها به نصف جهان ایران باز شد. نیلز اشمید، وزیر دارایی و اقتصاد و قائم‌مقام نخست‌وزیر ایالت بادن ورتمبرگ آلمان که در راس هیات تجاری ۷۰ نفره به اصفهان سفر کرده بود، گفت: آلمان و ایران می‌توانند رابطه اقتصادی و تجاری طولانی‌مدت خود را دوباره بهبود بخشند. وی به نقش مهم اتاق‌های بازرگانی دو طرف در توسعه روابط اقتصادی دو کشور ایران و آلمان اشاره کرد و افزود: اتاق بازرگانی بادن ورتمبرگ به مرکزیت اشتوتگارت می‌تواند با اتاق اصفهان زمینه همکاری‌های مشترک را فراهم کند تا شرکت‌های کوچک و متوسط دو طرف با همدیگر روابط اقتصادی برقرار کنند. بوخارد توست، رییس اتاق بازرگانی بادن ورتمبرگ آلمان نیز گفت: شرکت‌های آلمانی به‌دنبال کسب سود در کوتاه‌مدت نیستند بلکه خواستار فعالیت‌های مشترک طولانی با طرف‌های ایرانی به‌ویژه شرکت‌های تجاری استان اصفهان هستند.

تاکید بر تقویت روابط اقتصادی اصفهان با چک
اصفهان پس از میزبانی از ژرمن‌ها، این بار به استقبال هیات تجاری از جمهوری چک رفت. لویرمیرزاوورالک، وزیر امورخارجه جمهوری چک با اشاره به تمایل شدید تاجران و بازرگانان کشورش برای همکاری اقتصادی با ایران اظهار کرد: تاجران و صنعتگران جمهوری چک برای حضور در ایران رغبت بالایی دارند. شهرت اصفهان به چک رسیده و مردم ما اصفهان را به زیبایی و تاریخ می‌شناسند و ما نیز به ظرفیت‌های اصفهان در مرکزیت اقتصادی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری آن به‌طور کامل اشراف داریم.وی افزود: روابط ما با ایران دیرینه است و متاسفانه در این سال‌ها به کمترین میزان تنزل کرده و حجم مبادلات به شدت کاهش یافته که به هیچ‌وجه قابل مقایسه با دوره‌های قبل نیست.

ویتنام، خواستار خواهرخواندگی اصفهان
گوین هونگ، سفیر ویتنام در ایران نیز برای اینکه از غافله تجاری و بازرگانانی خارجی که خواستار توسعه روابط اقتصادی با ایران به‌ویژه با اصفهان هستند نیز برای بازدید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری این استان و توسعه روابط تجاری اصفهان با ویتنام وارد این استان شد.وی خواستار خواهرخواندگی اصفهان با یکی از شهرهای ویتنام شد و گفت: این خواهر خواندگی می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و ویتنام کمک کند.سفیر ویتنام از اتاق اصفهان خواست یک هیات تجاری به این کشور با هدف توسعه روابط اعزام کند تا از نزدیک فرصت‌های مشترک تجاری و سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار گیرد. وی افزود: ویتنام عضو شورای همکاری راهبردی اقتصادی اقیانوس آرام است و تجارت از این طریق می‌تواند زمینه صادرات بدون مالیات و عوارض به سایر کشورهای عضو اتحادیه را فراهم کند.

اصفهان، مرکز تجارت اسلواکی با ایران
همچنین سفیر اسلواکی نیز برای توسعه همکاری‌های تجاری میان اصفهان و کشورش بیکار ننشست و در بازدیدی که از این استان داشت، گفت: اسلواکی با ۵میلیون جمعیت عضو اتحادیه اروپا، حوزه یورو و منطقه شنگن است و می‌تواند دروازه ورود اصفهان به اتحادیه اروپا باشد. یان بوری گفت: اسلواکی با داشتن سریع‌ترین نرخ رشد اقتصادی در بین کشورهای اتحادیه اروپا جایگاه ویژه‌ای دارد. وی تولیدات قطعات خودرو، مواد شیمیایی و صنایع دارویی را از تولیدات برجسته این کشور برشمرد و اظهار کرد: در بخش کشاورزی، این کشور در توسعه شبکه آبیاری قطره‌ای و مدیریت آب می‌تواند همکاری نزدیکی با استان اصفهان داشته باشد.

همچنین ببینید

سفیر اندونزی: بهبود تعرفه، راه تحقق هدف 2میلیارد دلاری تجارت با ایران است

سفیر اندونزی در تهران در دیدار با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ...