خانه > اخبار ویژه > تشکیل کمیسیون سلامت غذا در اتاق اصناف ایران

تشکیل کمیسیون سلامت غذا در اتاق اصناف ایران

تشکیل «کمیسیون سلامت غذا» عنوان تازه‌ترین اقدام حوزه اصناف است. کمیسیونی که با هدف رفع نگرانی‌هایی که در حوزه غذا و تامین سلامت مردم وجود دارد، به‌طور رسمی فعالیت خود را در اتاق اصناف ایران آغاز کرده است.

سیدمنصور حسینی، معاون فرهنگی و اجتماعی اتاق اصناف ایران در مراسم جشنواره تغذیه برتر که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، استانداردسازی حوزه فرآوری غذا و طراحی نشان ایرانی با پیام «ایران افتخار من است» را از دیگر اقدامات کمیسیون سلامت غذا عنوان کرد و گفت: قرار است این نشان به عنوان یک هویت فرهنگی به همه فعالان صنفی در همه رسته‌ها و مشاغل اهدا شود. وی افزود: اهدای نشان ایرانی هر سال انجام می‌شود و مدت اعتبار آن برای واحدهای صنفی که موفق به دریافت آن می‌شوند، یک سال خواهد بود. معاون فرهنگی و اجتماعی اتاق اصناف ایران تصریح کرد: در جلسات کمیسیون سلامت غذا هزار عنوان در ۴ حوزه سلامت و کیفیت مواد اولیه غذا، فرآوری غذا، محیط و دکوراسیون محل و چگونگی ارائه خدمات و نحوه سفارش رستوران‌ها و همچنین نحوه تعامل نیروی انسانی استخراج شد و این مبنای ما برای ارزیابی رستوران‌ها قرار گرفت. وی ادامه داد: در نخستین جشنواره تغذیه برتر ۳۵ رستوران و چلوکبابی با جسارت و شجاعت خود را در معرض ارزیابی قرار دادند که از بهترین‌های آنها قدردانی شد. حسینی در ادامه این مراسم به تشکیل بنیاد فرهنگی اصناف ایران پرداخت وگفت: اتاق اصناف ایران در سال گذشته با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب بر توجه به مقوله فرهنگ و اقتصاد، معاونت مستقلی را با اهداف و برنامه‌های جامع با عنوان معاونت فرهنگی و اجتماعی راه‌اندازی کرد که ازجمله برنامه‌های آن تشکیل بنیاد فرهنگی اصناف ایران است.

خساراتی که به دولت، بخش خصوصی و مردم وارد می‌شود
دکتر هدایت حسینی، رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور نیز با اشاره به اهمیت ارائه غذای سالم در جوامع بشری گفت: غذای ناسالم خسارت‌های بسیاری را به دولت، بخش خصوصی و مردم وارد می‌کند. وی افزود: گاهی به غذا و تغذیه به عنوان یک ابزار سیاسی در جوامع بشری نگاه می‌شود، به طوری که به تازگی در بحران و تنش میان روسیه و ترکیه شنیده شده که صادرات مواد غذایی از ترکیه به روسیه متوقف شد. وی ادامه داد: تا ۴۰ سال پیش بیماری‌های واگیر به جوامع بشری آسیب می‌رساند، اما امروزه بیماری‌های غیرواگیر موجب آسیب به انسان‌ها خواهد شد که هزینه‌های زیادی برای دولت‌ها خواهد داشت. رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور تصریح کرد: ۷۳ درصد از مرگ‌ومیرها در ۵ سال آینده، محصول بیماری‌های غیرواگیر خواهد بود، بنابراین توجه به عوامل بیماری‌های غیرواگیر باید در دستور کار قرار گیرد. وی از نمک، قند وچربی به عنوان عوامل اساسی بیماری‌های غیرواگیر نام برد و یادآور شد: براساس مطالعات، سرانه مصرف مطلوب نمک ۵ گرم در روز است درحالی که هر ایرانی بیش از دو برابر این میزان در روز نمک استفاده می‌کند؛ همچنین سرانه مصرف مطلوب شکر ۴۰ گرم در روز است اما هر ایرانی روزانه ۵۱ گرم شکر مصرف می‌کند؛ میزان مصرف سرانه مطلوب چربی نیز ۳۵ گرم در روز است که ایرانی‌ها در روز ۵۰ گرم چربی مصرف می‌کنند. وی تاکید کرد: اصولی‌ترین کار این است که از سنین کودکی کاهش مصرف نمک را در ذائقه کودکان کلید بزنیم یا اینکه نمک‌های کم‌سدیم را به مصرف برسانیم. حسینی با اعلام اینکه بیشترین میزان نمک از آرد و نان دریافت می‌شود، ادامه داد: اگرچه میزان نمک نان از ۲ به ۱/۶درصد کاهش پیدا کرده اما باز هم کافی نیست.

همچنین ببینید

راهکارهای جذب سرمایه‌گذار خارجی /کم‌محلی بانک های بزرگ خارجی

خستین نشست کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران در سال جدید به بررسی عوامل موثر بر سرمایه‌گذاری ...