خانه > اخبار ویژه > تعیین تکلیف اراضی راکد در شهرک‌های صنعتی

تعیین تکلیف اراضی راکد در شهرک‌های صنعتی

راکد ماندن اراضی در شهرک‌های صنعتی و به بهره‌برداری نرساندن طرح‌های صنعتی موضوعی است که از ابتدای سال با برگزاری کارگروه پایش در استان‌ها به تفکیک هر شهرک صنعتی به آن پرداخته می‌شود.

هرچند به گفته کارشناسان، بازپس‌گیری این اراضی در مرحله آخر است اما سرمایه‌گذاران با غیرمنطقی دانستن این تصمیم‌گیری‌ها از شرکت در جلسات کمیته پایش خودداری کرده‌اند و اکنون پس از گذشت بیش از ۳ماه از تشکیل کمیته پایش و برگزاری جلسات تعیین تکلیف طرح‌های راکد سرمایه‌گذاران داوطلبانه خواستار تشکیل دوباره جلسه کمیته پایش در شناسایی و رفع مشکلات در به بهره‌برداری رساندن واحد خود شده‌اند. حال آنکه مسئولان حمایت از صنایع کوچک را در اولویت امور گذاشته و کمک برای به بهره‌برداری رساندن طرح‌های راکد صنعتی را با اعطای تسهیلات در دستور کار قرار داده‌اند.
به گفته برخی کارشناسان، تعیین تکلیف اراضی راکد در شهرک‌های صنعتی موضوعی نیست که در شرایط فعلی و امید به رونق در بخش تولید با لغو تحریم‌ها برجسته‌تر از قبل باشد اما بازپس‌گیری اراضی صنعتی در راستای استفاده بهینه از امکانات و شرایط در توسعه بخش تولید و صنعت کشور انجام می‌شود. این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند تشکیل کارگروه پایش قراردادهای راکد باعث جمع‌آوری آخرین وضعیت از پیشرفت فیزیکی طرح‌های صنعتی، واحدهای بهره‌بردار فعال یا غیرفعال شده تا با جمع‌بندی مشکلات برای تخصیص اعتبارات تصمیم‌گیری شود.
براساس قراردادهای برخورداری از حق انتفاع در شهرک‌های صنعتی، بهره‌برداری از طرح صنعتی با مساحت زیر ۲هزارمتر در کمتر از ۱۸ ماه مشمول بخشودگی و تخفیف در هزینه‌های حقوق انتفاع می‌شود، همچنین حداکثر مدت بهره‌برداری از طرح صنعتی در شهرک‌ها ۳۰ ماه است. اما در کل مدت‌زمان بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی در بعد مساحت احداث شده، متفاوت است.
کارشناسان بازپس‌گیری زمین‌های راکد صنعتی به‌ویژه در مناطق دارای محدودیت را عاملی برای رونق تولید عنوان می‌کنند. اما عده‌ای معتقدند که در شرایط رکود در یک‌چهارم اراضی صنعتی باید پیش از زمان صدور مجوز احداث واحد صنعتی، به نتیجه رسیدن و قابل بهره‌برداری بودن طرح‌ها بررسی شود. براساس مقررات سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، چنانچه در بررسی‌ها مشخص شود که افرادی به قصد دلال‌بازی و بورس‌بازی، زمین در شهرک‌ها و نواحی صنعتی دریافت کرده باشند اما هیچ‌گونه ساخت‌وسازی در مدت‌زمان قانونی نکنند، زمین‌های واگذار شده از آنها بازپس‌گیری و به متقاضیان سرمایه‌گذاری صنعتی داده می‌شود.

 

همچنین ببینید

شهرک‌های صنعتی کشور نیازمند ۱۴ هزار لیتر آب در ثانیه هستند

 معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت:تاکنون بیش از ۱۶ هزار لیتر بر ثانیه ...