خانه > اخبار > اقتصادی > تمام مبادلات ارزی ایران با دیگر کشورها هنوز متوقف است/در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم

تمام مبادلات ارزی ایران با دیگر کشورها هنوز متوقف است/در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم

با گذشت ۲۲روز از اجرای برجام عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خبر داد، تاکنون مشکل انتقال ارز ایرانی‌ها فقط بین بانک‌های دیگر کشورها رفع شده، ولی هنوز مبادلات ارزی به داخل کشور و از داخل به خارج ممکن نیست که در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم.

به گزارش روابط عمومی خانه صنعت و معدن استان تهران و به نقل از تسنیم، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ۲۷ دیماه سال جاری همزمان با اجرایی شدن برجام رسماً اعلام کرد: با اجرایی شدن برجام  تمام تحریم‌‌های مالی از جانب اتحادیه اروپا لغو‌ و دسترسی به منابع ارزی ایران در تمام کشورها و امکان نقل و انتقال آنها میسر خواهد شد؛ ضمن آنکه تمام منابع مالی و اقتصادی متعلق به اشخاص حقیقی، حقوقی و نهادها از جمله بانک ها و موسسات مالی ایرانی، بانک مرکزی و افرادی که از لیست‌های تحریم خارج شده‌اند، آزاد و در اختیار ایران قرار می گیرد.

رئیس کل بانک مرکزی نیز دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که ۹ بانک ایرانی به شبکه سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) متصل شدند.

حال با گذشت ۲۲ روز از اجرایی شدن برجام مطلع شدیم، نه تنها مبادلات دلاری ایران لغو تحریم نشده، بلکه تمام مبادلات ارزی به داخل کشور هم هنوز متوقف است.

اسدالله عسگر اولادی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در همین ارتباط به خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: در حال حاضر فقط سوئیفت باز شده و گشایش اعتبارها انجام می‌شود، ولی هنوز مبادلات ارزی به داخل کشور و از داخل به خارج کشور ممکن نیست.

وی با تصریح اینکه تنها مشکل انتقال پول ایرانی‌ها بین بانک‌های دیگر کشورها رفع شده گفت: در حال حاضر امکان انتقال ارز متعلق به ایران از یک بانک خارجی به بانک خارجی دیگر ممکن است ولی هنوز مبادلات ارزی به داخل کشور امکان پذیر نیست.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: برای حل این موضوع صحبت هایی را با بانک مرکزی انجام داده ایم و آنها می‌گویند ظرف چند روز آینده این مشکل برطرف خواهد شد.

* مبادلات دلاری هم تحریم است

در حالی بیش از ۲۲ روز از اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها می‌گذرد که خبرها از گوشه و کنار دنیا حاکی از توقف مبادلات دلاری ایران علی‌رغم لغو تحریم بانکی است.

هفته گذشته یکی از مقامات بانکی در جمعی اعلام کرد که هنوز مبادلات دلاری ایران متوقف است و تحریم‌ها در این حوزه هنوز لغو نشده است. علی‌رغم پیگیری متعدد این موضوع از مسئولان بانک مرکزی، متأسفانه مسئولان این بانک حاضر به پاسخگویی نشدند.

دو روز پیش خبرگزاری رویترز در خبری اعلام کرد، دلار از مبادلات نفتی ایران حذف شد. یک مقام آگاه شرکت ملی نفت در این باره به رویترز گفت: ایران خواستار دریافت میلیاردها دلار از بدهی‌های نفتی خود از هند و دیگر مشتریان نفتی‌اش به یورو شد و در حال فروش محموله‌های جدید خود به یورو است تا به این طریق وابستگی خود به دلار آمریکا را بعد از لغو تحریم‌ها کاهش دهد.

یک منبع آگاه در شرکت ملی نفت ایران گفت، ایران پول قراردادهای نفتی اخیراً منعقد شده خود با شرکت‌های مختلف از جمله شرکت توتال فرانسه، شرکت کپسای اسپانیا و لیتاسکو، بازوی تجاری شرکت لوک اویل روسیه را به یورو دریافت خواهد کرد.

این منبع که به‌صورت مستقیم از موضوع اطلاع دارد، گفت، ایران همچنین به شرکای تجاری‌اش که میلیاردها دلار به این کشور بدهکارند گفته که می‌خواهد این پولها را به یورو و نه دلار آمریکا دریافت کند.

هرچند در نگاه اول، قطع وابستگی ایران به دلار مثبت به نظر می‌رسد، ولی وقتی خبر هفته گذشته مقام بانکی کشورمان با خبر رویترز را کنار خبر جدیدی که یک خبرگزاری هندی دیروز منتشر کرد، کنار هم قرار می‌دهیم، گویای این مطلب می‌شود که ظاهراً با گذشت ۲۲ روز از اجرایی شدن برجام، مبادلات ارزی دلاری ایران هنوز متوقف است.

پایگاه خبری ایندیا تایمز امروز گزارش داد، “ایران از پالایشگاه‌های هندی نظیر اسار اویل و مانگالور خواسته تا بدهی‌های نفتی قبلی‌شان را که به بیش از ۶ میلیارد دلار می‌رسد، طی ۶ ماه آینده به یورو تسویه کنند”.

بر اساس گزارش این رسانه هندی، “غلامعلی کامیاب، معاون رئیس کل بانک مرکزی ایران به مقامات هندی گفته که بدهی‌های نفتی ایران از حالا به یورو پرداخت خواهد شد، زیرا ایران قادر به دریافت پول به دلار از طریق سیستم مالی آمریکا نیست”.

همچنین ببینید

اشکالات بخشنامه اخیر ارزی بانک مرکزی/پیمان‌سپاری غیرقانونی است

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران بااشاره به مشکلات بخشنامه اخیر بانک مرکزی برای تعیین شیوه‌های ...