خانه صنعت و معدن استان تهران
Send
خانه > اخبار ویژه > تورم 8.9 بیکاری 7 و رشد 8 درصدی

تورم 8.9 بیکاری 7 و رشد 8 درصدی

 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از مجلسی‌ها خواسته برنامه ششم توسعه را به شکل فعلی تصویب کنند. اما برنامه‌ای که قرار است تا پنج سال سند اقتصادی کشور باشد از دیدگاه دولت چگونه خواهد بود؟

 

به گزارش اقتصادنیوز، محمدباقر نوبخت در نشست خبری امروز خود به توضیحاتی در مورد برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ پرداخته است. توصیف شاخص‌های کلان اقتصادی مانند تک رقمی شدن نرخ بیکاری، رسیدن رشد به ۸ درصدی، افزایش جمعیت تا ۸۴ میلیون نفر و کاهش وابستگی به نفت از جمله توصیفات وی از برنامه است.

مواردی که برخی آن را عملیاتی نمی‌دانند، اما سخنگوی دولت در این نشست خبری توضیح می‌دهد که اعدادی که دولت در بودجه و برنامه ششم آورده قرار است چگونه عملیاتی شود. این توضیحات در جدول زیر آمده است:

ادغام وزارتخانه‌ها ادغام وزارتخانه‌ها مورد تأیید دولت نیست و در برنامه ششم در این مورد تصمیم‌گیری نشده است.
شاخص‌های اقتصاد کلان در برنامه ششم رسیدن نرخ بیکاری به ۷ درصد، رسیدن شاخص سهولت کسب وکار از ۱۱۸ به ۷۰، دستیابی به ضریب جیبی ۰.۳۴ و هدف تک رقمی شدن نرخ تورم از الزامات اجرایی شدن رشد اقتصادی ۸ درصدی در پایان برنامه ششم است.
در پایان برنامه این جمعیت به ۸۴ میلیون نفر خواهد رسید. نرخ باروری نیز از ۱.۹ درصد در سال ۹۹ به ۲.۱ درصد افزایش خواهد یافت.
تولیدناخالص داخلی از ۲۱۲ به ۳۱۴ هزار میلیارد تومان می‌رسد. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز از ۵۲۸ هزار میلیارد تا پایان برنامه ششم به یک هزار و ۸ میلیارد تومان می‌رسد در کنار این موضوعات تولید سرانه کشور هم از ۲۵.۹ درصد به ۳۵.۸ درصد خواهد رسید.
مالیات بر تولید ناخالص داخلی از ۶.۵ درصد به ۱۱.۵ درصد می‌رسد نسبت درآمد به هزینه نیز در برنامه ششم از ۶۸.۴ به ۱۰۵.۶ درصد در سال ۹۹ خواهد رسید. همچنین نسبت اعتبارات هزینه‌ای به کل مصارف ۷۰.۷ به ۱۰۰ می‌رسد.
تا پایان سال ششم تمام بدهی دولت به نظام بانکی و بانک مرکزی پرداخت خواهد شد.
تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به کل مصارف از ۱۵.۴ در سال ۹۹ به ۲۷.۹ درصد می‌رسد. تراز عملیاتی نیز که هم اکنون منفی است تا پایان برنامه مثبت می‌شود.
بودجه ۹۵ منابع نفتی بودجه از ۶۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۱۰۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید البته باید تأکید کنم این ارقام نشان می‌دهد سهم منابع نفتی در بودجه از ۳۱.۵ درصد به ۲۲ درصد تقلیل خواهد یافت.
رشد اقتصادی براساس پیش بینی‌ها بخش کشاورزی ۱.۵ درصد، نفت ۹.۳ درصد، معدن ۸.۸ درصد، صنعت ۹.۳ درصد، آب و برق و گاز ۸.۳ درصد، ساختمان ۶.۴ درصد و حمل و نقل ۸.۳ درصد در تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی تا پایان برنامه ششم سهم دارند.
منابع تامین سرمایه دولت در بخش منابع مالی سالانه در طول برنامه ششم باید ۵۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند. پیش‌بینی کرد‌ه‌ایم برای بدست آوردن این رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع بخش عمومی برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، ۷۱ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، ۸۹ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه، ۱۷۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی، ۲۴ هزار میلیارد تومان از محل برآورد بخش خصوصی، ۱۱ هزار میلیارد تومان از منابع شرکت‌های دولتی و ۲۷ هزار میلیارد تومان از منابع خارجی استفاده کنیم.
تامین سرمایه خارجی در تأمین مالی خارجی برای برنامه ششم ۱۲ میلیارد دلار افزایش میزان سرمایه‌گذاری مستقیم پیش بینی شده است. ۲۰ میلیارد دلار نیز از طریق فاینانس، ۱۸ میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاری مشترک داخلی و خارجی تأمین مالی برای برنامه ششم انجام خواهد شد که در مجموع ۵۰ میلیارد دلار است.
معافیت مالیاتی با توجه به اجرای اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم جز ماده یک این قانون معافیت مالیاتی نداریم و معافیت‌های مالیاتی لغو می‌شود و فقط یک نوع معافیت مالیاتی تصویب شده است که بنا داریم معافیت‌ مالیاتی را در برنامه ششم کاهش دهیم.
امنیت غذایی به دنبال این هستیم که منابع و نیازهای خود را برای محصولات کشاورزی داخل تعریف کنیم و رشد ۵ ‌درصدی که برای این پیش‌بینی شده است محقق شود.
الگوی کشت اجرایی می‌شود که براساس آن مثلا کشت برنج که نیاز به آب دارد در منطقه اصفهان و… محدود خواهد شد. اما در مناطق شمالی کشور این امر ادامه خواهد یافت.
سهم صندوق توسعه از منابع نفتی سهم صندوق سالانه ۳۰ درصد است که هر سال ۲ درصد به آن اضافه خواهد شد اما چون قیمت نفت در سال اول پایین است و برای جلوگیری از ایجاد مشکل و شوک در سال ۹۵ سهم صندوق توسعه ملی همچون سال جاری ۲۰ درصد تعیین شده اما از سال ۹۶ به بعد سهم صندوق براساس برنامه ششم واریز خواهد شد.

 

همچنین ببینید

تورم ٧.٧ درصد شد

شاخص کل (بر مبنای۱۰۰=۱۳۹۰) در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ عدد ۲۴۹.۶ را نشان می‌دهد که ...